Image
Sudoku, číselný hlavolam.

Sudoku - tajemně znějící slovo, o kterém se v poslední době více a více mluví. Co se skrývá za tímto záhadným slovem?

Sudoku je číselný hlavolam, jehož název vznikl pravděpodobně spojením dvou japonských slov Su a Doku. Su- znamená číslo a Doku- by se dalo přeložit jako jeden jediný. Možná je také varianta, že název sudoku je zkratkou z japonské věty Súdži wa dokušin ni kagiru, což by se dalo volně přeložit jako "vlož každé jedno číslo do vymezeného prostoru". Výsledkem tohoto spojení vznikla zajímavá hra, která si za poměrně krátkou dobu dokázala získat miliony příznivců.

Původ Sudoku však paradoxně není v Japonsku, ale nejspíše na druhé straně světa, v USA. Japonská společnost , která si název v zemi vycházejícího slunce zaregistrovala, uvádí, že hru objevila pod názvem "Number Place" (volně přeloženo jako "Umístěte čísla") v americkém magazínu o hlavolamech a křížovkách v roce 1980. Sudoku si Japonci velmi rychle oblíbili. V současnosti si v Japonsku můžete každý měsíc koupit pět magazínů v nákladu asi 660 000 kusů, věnujících se výhradně této hře. Americká agentura Associated Press (AP) uvádí, že hlavolam Sudoku je variací hry Latin Square (Latinské čtverce), kterou v 18. století vymyslel švýcarský matematik Leonhard Euler. Hra Latin Square by podle AP měla vycházet ze staršího hlavolamu s názvem Magic Square (Kouzelné čtverce). „Tento typ hry by mohl mít kořeny ve starém čínském hlavolamu Lo Shu.“ domnívá se profesor sémiotiky Toronstké univerzity Marcel Danesi.

Ke správnému vyřešení číselného rébusu Sudoku, není nutné být skvělým počtářem. Potřebujete jen logické uvažování a soustředění. Principem úspěšného řešení této hry je využití všech číslic od jedničky do devítky. Celé Sudoku se odehrává na jednoduché hrací ploše, jejíž základ tvoří čtvercová mřížka. Tato mřížka má rozměry 9x 9 čtverečků a uvnitř je rozdělena na dalších devět čtverců, z nichž každý je složen z devíti čtverečků. Na ploše jsou náhodně umístěna čísla od 1 do 9. Hráč při řešení umisťuje čísla do hrací plochy podle již předem vepsaných číslic tak, aby se čísla neopakovala a aby vždy v celé řádce, v celém sloupku a zároveň i v jednotlivých devíti čtvercích byly zapsány všechny číslice od jedničky do devítky. Zároveň se ale v žádném sloupku, řádku ani ve čtverečku nesmějí čísla opakovat. Toto tvoří základní pilíř Sudoku a je také i jeho silnou stránkou, protože každý luštitel ví, že hra má jen jedno řešení. Právě toto dělá Sudoku tak přitažlivým. Ptáte se, ve kterém řádku nebo sloupci máte hru začít? Odpověd’ je jednoduchá: „Kdekoliv.“

„Když řeším Sudoku, je velice vzrušující přemýšlet, kam které číslo zařadit. Stačí jedna nesprávná dedukce a můžete začít znovu! Když se do hry ponořím,  úplně mě to „chytne“ a nemůžu přestat, dokud hru nedokončím. Právě to mě na Sudoku tak baví, a právě to činí hru zajímavou! Kdo neprožil, těžko to může pochopit!“ Alespoň tento názor zastává jeden ze zapálených vyznavačů Sudoku  z České republiky a takovéto výroky prý můžete slyšet u příznivců této hry velmi často.

Sudoku dnes můžeme najít například v německém listu Die Zeit, britském The Guardian, The Independent nebo The Daily Telegraph., u nás vychází třeba v Lidových novinách.

„Mřížka s prázdnými okénky prostě volá po tom, abyste ji vyplnili,“ odpovídá Wayne Gould, který je považován za jakéhosi „guru Sudoku“ na otázku, proč je Sudoku tak populární. „Myslím si, že lidi láká fakt, že se mohou vždy dobrat správného výsledku. A to každého baví,“ dodává Anton Viesel, prodavač knih z Londýna. Britský týdeník The Economist poukazuje však i na další aspekt šílenství kolem Sudoku. Tím je samozřejmě obchodní stránka věci, protože Sudoku se díky svojí obrovské popularitě stalo výnosným obchodním artiklem. Například deník The New York Times vydělá miliony dolarů ročně jen na křížovkách a další statisíce na speciálních „nápovědních“ telefonních linkách. „Přes 30 000 lidí platí ročně 35 dolarů za e-mailovou verzi novin,“ říká editor křížovek a hlavolamů deníku Will Shortz.

Spolu s novinami vydělává i autor počítačového programu a knih o Sudoku Wayne Gould. Ten sice poskytl deníku The Times hru zdarma, jenže velká část jeho příjmu pochází právě z prodeje softwaru a oblíbených publikací o Sudoku. Jestli bude toto šílenství  kolem Sudoku pokračovat stejným tempem jako dnes, mohl by Gould podle Economistu brzy vydělat milion dolarů.

V České republice se Sudoku stalo populárním zhruba před rokem a jeho oblíbenost se stále zvyšuje. Důkazem tohoto tvrzení může být i fakt, že publikace s tématikou Sudoku  se drží na čelních místech prodejnosti ve většině českých knihkupectví. Dalším jasným důkazem může být  i to, že na prvním mistrovství světa v Sudoku v italském městě Lucca tuto sobotu zvítězila 31letá česká reprezentantka, Jana Tylová, tichá a nenápadná úřednice z Čech, která porazila 84 soutěžících ze 22 zemí světa. Letos v únoru vyhrála i mistrovství ČR.

Na Sudoku si skutečně můžete vytvořit závislost. Každý, kdo tomu nevěří, to může vyzkoušet. Stačí si koupit knihu nebo si na internetu prohlédnout stránky www.sudoku.com nebo jiné stránky, které se Sudoku zabývají. Knih na toto téma u nás, v České republice, vyšlo už několik a tak si Sudoku může zahrát kdokoliv, kdo má touhu „porvat“ se s čísly a to úplně kdykoli. Stačí v sobě najít  chuť a náladu, ať už jste doma, ve škole, ve vlaku, na přestávce, ve frontě, na obědě, prostě jak a kde se vám zlíbí. Na závěr jedno malé doporučení: při řešení hlavolamu je dobré si občas připomenout, že existuje i okolní  svět, protože jestli Sudoku propadnete, tak se klidně může stát, že čas úplně vypustíte z hlavy. Nevěříte? Nezbývá nic jiného než to zkusit a začít ...