Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti nedávno oznámilo své rozhodnutí rozšířit virtuální policejní systém z Šen-čenu, kde byl poprvé zřízen dříve tento rok, do všech velkých měst v Číně, aby zesílil monitorování a cenzuru internetu.

Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti nedávno oznámilo své rozhodnutí rozšířit virtuální policejní systém z Šen-čenu, kde byl poprvé zřízen dříve tento rok, do všech velkých měst v Číně, aby zesílil monitorování a cenzuru internetu.

Ministerstvo veřejné bezpečnosti se chystá zařadit spravování internetu do celkového rámce managementu sociální bezpečnosti. Podle oficiálního reportu agentury Sin-chua, virtuální policejní systém bude nejprve ve zkušebním provozu v osmi městech:  Čchung-čchingu, Chang-čou, Ning-po, Čching-tao, Sia-menu, Kuang-čou, Wu-chanu a Čcheng-tu.

Této systém již používá Šen-čenský Úřad veřejné bezpečnosti na sledování a cenzuru internetu, což zahrnuje sledování kyberprostoru a přímé zastavování a trestání nelegálních on-line aktivit, jako je hanobení, šíření pornografie a hazard.

Zpráva cituje úředníka Čínské veřejné bezpečnosti, který tvrdí, že účelem virtuální policie je zvýšit přítomnost policie v kyberprostoru, provádět nařízení ohledně internetu a omezovat škodlivé informace. Úředník také řekl, že občané jsou s virtuální policií jednoduše spokojeni.
 
Tři způsoby, jakými ČKS provádí cenzuru internetu

Pan Che, technický vedoucí GardenNetworks.com a internetový expert, poukázal na virtuální policii, jako na jeden ze tří hlavních způsobů, jakými Čínská komunistická strana (ČKS) provádí cenzuru internetu.

„Prvním způsobem je technická blokáda,“ říká Che, „jako filtrování informací, blokování webových stránek a blokování IP adres. Druhý způsob je administrativní kontrola. Vezměme si například soukromé provozovatele serverů a internetové kavárny a bary. Vláda je nutí slíbit co budou a co nebudou dělat různými administrativními prostředky.“

„Třetím způsobem je rozšíření policie ze skutečného světa do virtuálního. Někdy narazíte na lidi, kteří mažou vaše vzkazy, nebo vás dokonce sledují. To se zřejmě vláda snaží rozšířit svoji kontrolu do on-line prostoru, tajně nebo otevřeně. Dělá takové věci již dlouho.“
 
Pan Che také připomíná, že v minulosti čínská internetová policie kontrolovala internet především technickými prostředky, jak bylo zmíněno v mnoha zprávách. Ale nová opatření zjevně míří na spravování internetu lokálními policejními stanicemi, což má být součást správy místní veřejné bezpečnosti.

Podle agentury Sin-chua plánuje Ministerstvo veřejné bezpečnosti zřízení „policejních strážních budek“ na hlavních webových stránkách a diskusních fórech v Číně a na každou budku vyčlenit policisty, kteří budou provádět monitoring 24 hodin denně.

Cenzura internetu nebude účinná

Pan Li Chung-kchuan, hlavní editor již zablokovaného internetového časopisu Big News věří, že čínská virtuální policie se zcela jistě odklání od přirozeného vývoje internetu a že nebude schopna internet monitorovat efektivně.

Li Chung-kchuan poznamenal: „Internet překračuje hranice regionů. Geografické rozdíly jsou jen těžko viditelné. Můžete být ve Spojených státech nebo v Číně, v jednom městě nebo v druhém. Jaký je v tom rozdíl? To je jeden z nejzákladnějších rysů kyberprostoru. Zřizovat kyber-strážní budky v Šen-čenu, nebo jinde tedy nemá smysl.“

Li Chung-kchuan považuje prohlášení o „zvýšení policejní přítomnosti na internetu“ za pokus o vylekání webových uživatelů. Říká, že taková „válka proti lidem“ nemůže skutečně a efektivně potlačit svobodu projevu na internetu.

Li si také myslí, že dnešní sledování a cenzura internetu byla prioritou pro oddělení ČKS, která se zabývají medii a modelováním ideologie, avšak vzhledem k vnitřní charakteristice internetu budou podobné nástroje cenzury, jako virtuální policie, fungovat jen těžko.