Jak čelit modernímu uspěchanému způsobu života? (aiesec.org)
Jak čelit modernímu uspěchanému způsobu života? (aiesec.org)

Civilizační nemoci je souhrnný název pro choroby, jejichž rozvoj závisí a ovlivňuje civilizace, způsob života, stres, znečištění životního prostředí atd. Nejběžněji se jedná o onemocnění srdce a cév, které jsou nejčastější příčinou úmrtí u nás.

Bohužel, v počtu nemocných patří Česká republika na přední místa světového žebříčku. Tato smutná bilance je způsobena převážně nezdravým životním stylem. Hlavní příčiny, které vyvolávají tato onemocnění jsou, podle dosavadních lékařských statistik, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, vysoká hladina cholesterolu, tuků, triglyceridů v krvi, stres, dědičné předpoklady, cukrovka, obezita, kouření atd. V součastné době  několik lékařských vědců přišlo s novou teorií  která tvrdí, že hlavní příčinou těchto onemocnění je látka homocystein. Pokud by se tato hypotéza potvrdila, byl by to  převrat v dějinách moderní západní medicíny.

Co je to homocystein?

Podle MUDr. Karla Erbena, předsedy Svazu pacientů, způsobuje homocystein většinu lidských zdravotních problémů. Homocystein je toxická látka, která vzniká při poruše metabolismu homocysteinu v buňkách. Pokud dojde k této metabolické poruše, zvyšuje se hladina homocysteinu v krvi, a tím dochází ke stavu podobnému chronické otravě organismu. Jestliže je v krvi vysoká hladina homocysteinu, dochází v těle k řadě chemických reakcí, které se podílejí na vzniku mnohých nemocí. Dnešní medicína může tyto děje, které se začínají postupně rozbíhat, zastavit. Většinou se však zaměřuje na odstranění škodlivého působení, než na samotnou příčinu. Homocystein je příčinou např. infarktu, mrtvice, onemocnění žaludku, chorob kloubů a vaziva, nádorů, Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, gynekologických nemocí, poruch imunity a metabolismu atp.

Nedostatek vitamínů

MUDr. Erben zastává názor, že prevence proti zvyšování homocysteinu v krvi spočívá v dostatečném příjmu vitamínů B 6, B 12 a kyseliny listové. Tvrdí, že pravidelné dodávání těchto vitamínů v potřebném množství zastavuje nebo výrazně omezuje vznik civilizačních nemocí. Je však nutné, začít užívat tyto vitamíny včas, tedy před vypuknutím příznaků nemoci. Pokles těchto vitamínů v krvi znamená riziko vyššího výskytu různých nemocí. Za posledních 50 let způsobil nedostatek těchto vitamínů úmrtnost na srdečně cévní choroby o 75% .

Další důležitou složkou prevence je dodání potřebných enzymů, které homocystein svým škodlivým působením ničí. Protože enzymy jsou řídící prvky při biochemických dějích a procesech v organismu, je nezbytně nutné, aby byly opětovně dodány zpět do těla. Nejvhodnější se jeví rostlinné enzymy, zvláště ty získané ze syrové stravy. Avšak dobré jsou i enzymy obsažené v potravinových doplňcích.

Účinnost preventivních opatření

Hladinu homocysteinu lze jednoduše zjistit ze vzorku krve odebrané nalačno. U 20% lidí, kteří mají dědičné dispozice k různým „civilizačním chorobám,“ lidem s hormonálními změnami a působením vlivu škodlivin ze znečištěného  prostředí a u silných kuřáků se po podání vitamínů hladina homocysteinu  nijak zvlášť výrazně nesnížila. Zde se musí nejdříve odstranit škodliviny a léčit tyto jedince pod lékařským dohledem. Zbývajících 80% lidí s normální přeměnou homocysteinu má velkou naději, že si pomocí trojice vitamínů  dokáže udržet pevné zdraví.

Sporný cholesterol?

Teorie o tom, že cholesterol je hlavní příčinou oběhových onemocnění se tak stávají poněkud křehkými. Lékaři ze Svazu pacientů tvrdí, že 10 let stará studie dokazuje, že koncentrace cholesterolu v krvi je závislá na hladině homocysteinu. Pokud snížíme homocystein, klesne i cholesterol a to bez působení léků a diety. Toto platí o cukrovce II. typu, hypertenzi a ateroskleróze.

Studie pražské populace

V roce 1999 proběhlo měření hladiny homocysteinu u určitého vzorku populace, 150 obyvatel Prahy s věkovým průměrem 54,3 roku, kteří užívali vitamíny B6, B12 a kyselinu listovou. Homocystein poklesl o 31% a pokud je konzumovali trvale, civilizační choroby se u těchto lidí téměř nevyskytovaly. Riziko kardiovaskulárních chorob se snížilo o 80%!

Tyto zajímavé poznatky však jsou částí lékařské odborné veřejnosti odmítány. Možnou příčinou může být zaběhaný systém léčení nemocí nebo zájem farmaceutických firem, které dodávají na trh léčiva a tento objev nezapadá do jejich obchodních zájmů. Pokud by se však potvrdila a veřejně přijala teorie vlivu homocysteinu na lidské zdraví, byl by to převratný mezník v moderním  lékařství. Prozatím však nezbývá než doufat, že každá teorie, která může léčit nemoci, byt’ by se mohla zdát neuvěřitelnou, může změnit dějiny  a pomoci mnoha lidem. Toto by mělo být hlavním posláním medicíny.