Image
Martina Zábranská  (www.tae-bo-martina.com)

O cvičení TAE-BO a zdravém životním stylu jsme si povídali se známou brněnskou instruktorkou Martinou Zábranskou.

TAE-BO, dynamické cvičení, které kombinuje prvky bojových umění, pochází z Ameriky a jeho zakladatelem je Billy Blanks. Do Evropy se dostalo z Německa, kde bylo upraveno do podoby, s jakou se můžeme setkat u nás dnes.

Poprvé bylo TAE-BO představeno veřejnosti v roce 1999. Tento druh cvičení kombinuje prvky boxu, thai boxu a jiných bojových sportů a umění, zahrnuje kopy, údery a jejich kombinace v tempu rychlé hudby. TAE-BO se dělí na hodinu INTRO, kde se učí a nacvičuje správné držení těla, technika a preciznost. Při samotné hodině TAE-BO se cvičí bez opravování chyb a naplno.

Jak dlouho se TAE-BO věnujete? Můžete říci, jak jste se o tomto druhu cvičení dozvěděla a proč jste se rozhodla ho cvičit?

Cvičení se věnuji asi 5 let. O TAE-BO jsem se dozvěděla v Praze na semináři, kde ho cvičila a předváděla Kateřina Masopustová, která TAE-BO přivedla do České republiky. Tam jsem se taky rozhodla, že budu TAE-BO cvičit.

CO je hlavním cílem cvičení?

Hlavním cílem cvičení je zlepšení a zvýšení fyzické kondice. Pravidelným cvičením se zlepšuje kardiovaskulární systém, dýchání, zpevňuje se celé tělo a zlepšuje se celková koordinace pohybu.

Existují nějaká pravidla nebo zásady v TAE-BO?

Ano, v TAE-BO jsou daná určitá pravidla, co se týče pohybu a držení těla atd. Celé TAE-BO je postaveno na určité filosofii a trenéři TAE-BO jsou rozděleni podle bandáží. Červené bandáže mají trenéři první úrovně Basic, pak jsou trenéři s modrými bandážemi - Advanced a poslední kategorií jsou lektoři s černými bandážemi-Master. Každá úroveň je spojena s určitým slovním spojením...

Kolik času by měl člověk věnovat cvičení, aby dosáhl lepší nebo dobré kondice nebo odstranil přebytečné kilogramy?

Já bych řekla, že třikrát týdně minimálně, aby to mělo nějaký efekt.

Komu lze TAE-BO doporučit? Jsou lidé, kteří by ho neměli cvičit?

Já bych spíš řekla, komu TAE-BO doporučit, než komu ne. Samozřejmě ho mohu vřele doporučit téměř všem. Ale kdo by určitě neměl cvičit jsou děti, ty rozhodně ne. Dále by TAE-BO neměli cvičit lidé s nadváhou nebo obezitou a nemocní lidé, třeba kardiaci, lidé s nemocnými klouby, atd. Komu z nich ale TAE-BO doktor doporučí, ten samozřejmě může cvičit, ale instruktor není lékař, záleží to na zvážení každého člověka.

Image
Cvičení Tae-bo.  (www.tae-bo-martina.com)

Pracujete při cvičení s hudbou? Existuje nějaká standardní hudba nebo výběr hudby zaleží na lektorovi? Podle čeho hudbu vybíráte?

Ano, existuje speciální hudba pro TAE-BO. Je to hudba o rychlosti 175 bpm. Je to hodně rychlá hudba a ta vysoká rychlost je nutná proto, aby se udržela správná elastičnost všech svalů.

Doporučujete ke cvičení nějaká dietní opatření nebo určitý způsob stravování?

Pokud chce člověk zhubnout, tak samozřejmě cvičení dělá 50% a jídlo dalších 50 %. Takže to záleží na té dotyčné osobě. Základy zdravé výživy jsou popsány v každém časopise, prostě všude....

Kolik lidí se, odhadem, cvičením zabývá? Kolik instruktorů TAE-BO u nás předcvičuje?

Kdybych to měla hodnotit podle toho, kolik chodí lidí ke mě, tak to lze jen těžko odhadnout, já cvičím 3x týdně 2 hodiny a chodí mi přibližně okolo 130 lidí pravidelně. Ted’ bych řekla, že je to velmi oblíbené cvičení. Kolik lidí TAE-BO u nás předcvičuje? Těch je taky hodně, to je  těžké odhadnout, protože mnozí mají osvědčení a nevěnují se tomu a jiní ho ještě nemají a už TAE-BO učí. Seznam instruktorů by měl být na internetu, chcete-li znát přesné číslo, tak je jich hodně, zhruba kolem dvou set lektorů.

Jsou v TAE-BO nějaké úrovně pokročilosti?

O tom už jsem trochu mluvila, první úroveň je Basic- motto této úrovně pokročilosti je Get the first place, by your own- na prvním místě jsi ty, překonej sám sebe, postav sám sebe na první místo.

de o to, aby si člověk lépe uvědomil sám sebe a z toho při cvičení vycházel. Člověk by měl vycházet ze svých schopností, dělat si přestávky podle svých potřeb, neměl by se porovnávat s druhými a měl by dokázat odhadnout své síly, jedině pak lépe pozná sám sebe. Potom je tu další úroveň- Advance, která má takové heslo Lose your fear - ztrat’ svůj strach, to znamená, že tam jsou už cvičební kombinace o hodně těžší. Takže by to mělo být tak, že ti , kdo tam přijdou by se měli oprostit od  svého strachu, že to nezvládnou.

Takže na tyto „Advance hodiny“ by měli chodit lidé, kteří už techniku ovládají, tedy spíše pokročilí?

Ne, není to tak rozdělené. Je to hodina, která je vedena prostě jinak. Jinak vede hodinu instruktor s červenými bandážemi a jinak s modrými.

Pokud se někdo rozhodne, že by chtěl být instruktorem TAE-BO, co pro to může udělat?

Tak u nás je centrála v Praze, Kateřina Masopustová, všechny potřebné informace jsou dostupné na internetu, tam se může zájemce přihlásit.

Můžete říci, kde se TAE-BO všude cvičí a jak je finančně dostupné?

V součastné době se cvičí u nás v republice TAE-BO skoro všude. Finanční dostupnost, to záleží podle fitcentra, kde se cvičí, ceny si určují majitelé posiloven a center...

Existují pro instruktory nějaké testy nebo zkoušky, které musí složit, když chtějí veřejně cvičit?

Ano, jsou zkoušky i testy. Testy jsou písemné a zkoušky máme praktické, ne všichni je úspěšně složí. Samozřejmě existují i opravné zkoušky, v tom není problém. Celý kurz je docela vědomostně, fyzicky a finančně náročný.

Co ty zkoušky například obsahují?


Jsou tam zahrnuty znalosti z anatomie a také z filosofie a praktickou zkouškou je samotné cvičení.

Může člověk cvičit TAE-BO sám doma nebo je lepší cvičit ve skupině?

V podstatě cvičit doma sám může, ale nemá to příliš efekt, protože ten člověk se nevidí a neví, jestli třeba necvičí špatně. Proto je lepší cvičit ve skupině, kde vás to „vyhecuje“ díky těm lidem okolo a je to lepší. Cvičení ve skupině má energii. Toto cvičení je o drilu, o sebe disciplíně, to víte, zavedli to k nám Němci.

Ne každý má možnost cvičit TAE-BO ve skupině, jsou na trhu dostupné video kazety nebo knížky, kde by se dalo cvičení naučit?

Video kazeta vyšla jen jedna, ale sama Katka Masopustová ji odsoudila, protože tam byly nějaké chyby. Takže zatím kvalitní kazeta na trhu není. Kniha zatím u nás žádná nevyšla, ale v angličtině je vydaná kniha B. Blankse.

Jak dlouho trvá cvičení? Je cvičení nějak rozdělené a obsahuje třeba i strečink?

Cvičení trvá  60 minut. Nejprve začínáme s WARM UP- rozehřátím. Trvá přibližně 5 minut a pak záleží, jestli následuje hodina TAE-BO nebo INTRO. Pokud následuje rychlá hodina, tak se cvičí naplno - nejdříve SLOW MOTION (pomalá verze) a potom DUBLE TIME (rychlý rytmus cvičení), poté následuje posilování zaměřené na určité svalové partie, hýždě, stehna, bříško, nebo posilujeme s činkami nebo děláme kliky. Na konci každé hodiny následuje COOL DOWN,  taková relaxace a protažení, uvolnění. Hodinu ukončujeme strečinkem. Tj. uvolní se svaly a pak se protáhnou.

Můžete našim čtenářům poradit nějaký recept na udržení zdraví a dobré kondice?

Udržení dobrého zdraví- základem je podle mě nekouřit. Jsem zásadně proti kouření. Tím se alespoň já řídím. Dále snažit se  žít v duchu zdravého životního stylu...

Vy se cvičením TAE-BO předpokládám, živíte...

Ano. Takže já v podstatě ty obecné zásady dobré kondice a zdraví dodržuji. Samozřejmě, pokud člověk „ujíždí“ na nějakých nezdravých jídlech, a když to dělá občas, může to brát v rámci toho, že je to nějaký nadbytek, prostě asi nemůže najednou ze dne na den jíst zdravě. Důležité je zdraví a dobrá kondice, chodit pravidelně cvičit, pravidelně jíst, tzn. třeba nejíst jen jednou denně, prostě udržovat ve všem řád a pořádek a tomu se pak ve vašem životě všechno podřídí a tak je to i s tím zdravím... Člověk by měl dělat všechno stejně precizně. Uvedu příklad, když si člověk čistí každé ráno zuby, tak by to měl dodržovat a dělat pravidelně. Jedině pak dosáhne toho, že bude mít ty zuby zdravé. A tak je to se vším, zdraví máme jen jedno... Takhle se na to dívám ...