Několik vysokých politických představitelů západního světa, včetně vicepresidenta Evropského parlamentu pana Edwarda McMillan-scotta, německé kancléřky Angely Merkel a prezidenta Spojených států George Bushe, se nedávno setkalo s čínskými aktivisty za občanská práva, disidentskými intelektuály a, v případě pana McMillan-Scotta, s praktikujícími Falun Gongu. Tato setkání jsou chápána jako zásadní známky změn v zahraniční politice vůči Číně.

Podle pana Ťiao Kuo-piao, bývalého odborného asistenta katedry žurnalistiky a masové komunikace na pekingské univerzitě, se západní mocnosti začínají ztotožňovat s nevládními organizacemi a sociálním hnutím v Číně. Více než jedno desetiletí se drželi zvyku mluvit jen o čínské ekonomice a vyhýbat se otázce lidských práv, ale nyní zvolili očividně odlišný diplomatický přístup.

Podle pana Kao Č‘-šenga, známého pekingského advokáta, mezinárodní společenství začíná měnit svůj pohled na problémy s lidskými právy v Číně.

Setkání představitelů USA, Německa a EU s čínskými disidenty naznačuje obnovení vztahu s Čínou

11. května se prezident Spojených států, George Bush setkal se členy čínské domácí církve a několika čínskými disidenty, včetně pana Jü Ťie, Wang I a Li Po-kuanga. Během setkání Bush vyjádřil svůj zájem o náboženskou svobodu v Číně.

Při své návštěvě Číny v květnu 2006 německá kancléřka Angela Merkel řekla: „Lidská práva jsou nedělitelná,“ zatímco většina evropských politiků se debatám o lidských právech v Číně pravidelně vyhýbá. Merkelová se v Číně také setkala s panem Čchen Kuej-li, autorem zakázané knihy Cenzura čínských farmářů, jeho ženou a dalšími dvěma disidenty. Mluvila o svobodě náboženství a duchovního vyznání v Číně také s katolickým biskupem Ťin Lu-sienem, který strávil 27 let v Šang-chajském vězení.

24. a 25. května se ve Vídni konalo zasedání Evropského parlamentu. Odbor lidských práv rakouského Ministerstva zahraničních věcí pozvalo na 22. května pana Ťiao Kuo-piao, bývalého profesora pekingské university, aby Ministerstvu zahraničních věcí osvětlil současnou situaci svobody tisku pod vládou ČKS a také vývoj aktivit za občanská práva a demokratických hnutí.

Krátce před 4. červnem se generální konzul USA v Číně setkal s panem Chuang Čchi, aktivistou za lidská práva v provincii S‘ čchuan, aby pochopil soudní proces, kterým žádají rodiny obětí masakru na náměstí Tchien-an-men odškodnění.

Čínský komentátor Li Ting věří, že je to počátek pozitivní změny. Vybízí západní diplomaty, aby využili této příležitosti a tlačili na Čínu v otázce demokracie a transformace vnitřní politiky.

První západní politik se setkal s praktikujícími Falun Gongu v Číně

Setkání viceprezidenta Evropského parlamentu Edwarda McMIllan-Scotta a dvou praktikujících Falun Gongu v Pekingu můžeme považovat za zlomové. Během své třídenní návštěvy Číny v květnu 2006 se McMillan-Scott zúčastnil speciálně připraveného setkání se dvěma osobami, které osobně čelily brutálnímu pronásledování duchovní praxe Falun Gong v Číně. Je to poprvé, kdy se západní politický představitel setkal s oběťmi pronásledování Falun Gongu na čínské půdě.

Když přijde na porušování lidských práv, je Falun Gong pro ČKS zapovězené téma. V minulých rozhovorech o lidských právech se západní svět této záležitosti vědomě vyhýbal. ČKS nikdy nepropustila jediného praktikujícího Falun Gongu z diplomatických důvodů.

Když se McMillan-Scott svěřil veřejnosti se svou zkušeností z Pekingu, řekl: „Došel jsem k závěru, že čínský režim zůstává brutálním, despotickým a paranoidním.“ Poté promluvil na mezinárodních diskusních fórech na Tchaj-wanu a v Hongkongu. Velmi ocenil hnutí vystupování z ČKS a zdůraznil nutnost prosazování demokracie v Číně.

Prosazovat demokracii v Číně, dodat sílu samotným Číňanům

Řada setkání mezi západními politiky a čínskými aktivisty a disidenty je chápána jako známka změny v západní společnosti směrem k úsilí o svobodu a demokracii v Číně. Pan Š' Cang-šan, washingtonský odborník na Čínu, řekl: „V minulosti se Západ pokoušel zažehnout v Číně mírovou reformu skrz ekonomický rozvoj, technologie a obchody. Jenže to nefungovalo. Čínská komunistická strana použila technologie a ekonomický profit na stupňování útlaku svobody a perzekuci lidí, kteří uplatňují svobodu vyznání v Číně.“ Věří, že frustrovaný Západ začíná s novou, reálnější a smysluplnější strategií.

McMillan-Scott hovořil o některých reálnějších přístupech. EU odhlasovala rozpočet 142 milionů eur na pomoc nedemokratickým zemím.

McMillan-Scott zdůraznil význam posílení samotných Číňanů. Slíbil, že bude dál usilovat o svobodu a demokracii v Číně v příštích dvou letech. Doufá také, že jeho návštěva Číny otevře jeho myšlenkám a názorům cestu uprostřed choulostivé reality a dá Číňanům naději na změnu v dohledné budoucnosti. Je si jist, že demokratickou Čínu spatří před svou smrtí.

Věřící povedou hnutí za odmítnutí komunistické strany

Na mezinárodním fóru „Budoucnost Číny“ 27. května v Hongkongu, McMillan-Scott rozebíral vztah mezi svobodou duchovního vyznání a politickým režimem v Číně. Podle něj se právě věřící značně přičinili na pádu komunistických režimů ve východní Evropě a bývalém Sovětském svazu. Současná duchovní hnutí v Číně demonstrují podobnou odvahu. Vyšlapávají pro Číňany cestu a dodávají odvahu těm, kteří trpěli například programem nucených prací Čínské komunistické strany.

McMillan-Scott gratuloval 10 milionům lidí, kteří za poslední rok a půl vystoupili z ČKS. Věří, že toto hnutí bude nadále růst. Toto hnutí podle něj znamená, že Číňané opouští převrácené hodnoty komunismu. Apeluje na každého jednoho člena, aby ze strany vystoupil.

25. ledna 2006 schválilo 46 členských zemí EU počtem 99 hlasů pro a 42 proti rezoluci na odsouzení zločinů totalitních komunistických režimů.

Na výběr mezi dvěma Čínami

Čang Tchien-liang, odborník na Čínu a publicista pro Velkou Epochu věří, že poslední události jsou příznivým znamením, že si politici na Západě začínají cenit snahy čínských občanů o rozložení ČKS.

Podle Čanga některé zdroje v Číně tvrdí, že krom členů domácí církve se prezident Bush hodlal setkat s Kuo Fej-siungem, advokátem za občanská práva a Kao Č‘-šengem, advokátem za lidská práva, který zastupoval na poli čínského práva praktikující Falun Gongu. Přestože se Kuo a Kao s Bushem setkat nemohli, původní záměr ukazuje zájem Spojených států o sílu  běžných lidí v Číně.

Čang podotýká: „Když byl v roce 2005 prezident Bush na návštěvě Číny, zmínil jsem ve svém článku ‚Bush má nyní na výběr mezi dvěma Čínami. Čínou pod vládou Čínské komunistické strany a novou Čínou, bez tyranie komunistické strany a na cestě ke svobodě.‘ Ve skutečnosti všichni politici a všichni Číňané stojí před touto volbou.“

Čang řekl, že důvodem pro změnu politiky vůči Číně je zřejmě „odhalení brutálních praktik Čínské komunistické strany na odebírání tělesných orgánů živým stoupencům Falun Gongu za účelem zisku. Poté se mnohé vlády a jejich představitelé začali pokoušet porozumět pronásledování Falun Gongu v Číně. Zpravodajské služby po celém světě tyto zločiny také pozorně sledují. Tato pozornost přirozeně vyústí ve zhodnocení stability čínského komunistického režimu. Tyto země zpozorují jednotnost snah různých skupin veřejnosti, například stoupenců Falun Gongu a hnutí, které šíří Devět komentářů ke komunistické straně a vystupování z ČKS a jejích organizací.“
 
 „Všechny poslední události naznačují, že se politické špičky řady zemí dívají slibně a odhodlaně na rozpad Čínské komunistické strany,“ komentoval Čang.