Image

U příležitosti Mezinárodního dne proti mučení si o to více uvědomujeme, že jsou země, kde dochází ke genocidě. Jednou z nich je Čína. Od roku 1999 jsou zde stoupenci poklidné meditační praxe Falun Gong podrobeni krutému mučení ze strany čínské vlády. (obraz: Minghui.net/Velká Epocha)

Mučení je skutek, který působí bolest – fyzickou či psychickou – je úmyslně volen jako prostředek k zastrašování, pomsty či trestu, nebo jako metoda na získání informací či doznání. Během historie bylo často použito jako metoda, která měla vést ke konverzi či k politické „převýchově“.

Z rozhodnutí Valného shromáždění Organizace spojených národů si tento den připomínáme od roku 1997. Generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny míru Kofi Annan u příležitosti dne proti mučení v r. 2004 řekl: „Tento den je příležitostí pro celý svět znovu potvrdit, že mučení a další formy krutého zacházení jsou neakceptovatelné a nesmí být tolerovány."

Jako lidské bytosti nehledě na to do jaké národnostní, náboženské nebo etnické skupiny patříme, to základní, co hledáme, je bezpečnost a štěstí pro nás a naše nejbližší. Naneštěstí v průběhu dějin se objevili tací, kteří vzali lidem to, co si uchovávají nejvíce: své svědomí a životy. Když jsou lidé systematicky vražděni za to, kým jsou, nebo v co věří, označujeme to za genocidu. V důsledku druhé světové války byly - mezi jinými - vytvořeny  Organizace spojených národů, Mezinárodní úmluva o lidských právech, Mezinárodní soudní dvůr, aby zaručily, že už nikdy svět nebude v tichosti přihlížet osudné zvůli diktátora. Právo na život a svobodu projevu bylo uznáno jako základní lidské právo, které nesnese kompromisy.

U příležitosti Mezinárodního dne proti mučení si o to více uvědomujeme, že jsou země, kde dochází ke genocidě. Jednou z nich je Čína. Od roku 1999 jsou zde stoupenci poklidné meditační praxe Falun Gong podrobeni krutému mučení ze strany čínské vlády. V tomto roce totiž bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min zahájil brutální kampaň proti milionům lidí věnujícím se Falun Gongu. Tisíce lidí byly poslány do koncentračních táborů a tisíce jich byly umučeny.

Ačkoliv se může zdát, že zeměpisná vzdálenost mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou je obrovská, nic to nemění na skutečnosti, že bychom neměli sklopit hlavu před zvůlí jednotlivce či jedné vládnoucí garnitury. Podle výpovědi mnoha svědků dochází v Číně k systematickému porušování lidských práv či svobod – Čína je ukázkou zla člověka proti člověku, které by nemělo být zlehčováno, jeho odhalení totiž může pomoci navrátit lidem svobodu, o co více, může být nadějí pro všechny lidi dobré vůle.