Image
(Grafika: Velká Epocha)

Horké letní dny přinášejí po studené a dlouhé zimě a relativně chladném jaru spoustu příjemného a léčivého tepla slunečních paprsků, skvělé bronzové opálení a tu správnou letní pohodu, ale mohou být také zdrojem mnohých nepříjemností, které velká vedra  a tropické teploty způsobují. Mezi tyto komplikace patří úpal, úžeh, mdloby nebo dokonce až křeče z horka, které mohou značně znepříjemnit život. Proto v těchto dnech, více než kdy jindy, mají záchranáři plné ruce práce...

Pozitivní vliv slunečního záření

Sluníčko dodává našemu tělu důležitý vitamín D, který si tělo samo nedovede vyrobit. Tento vitamín potřebuje naše kůže, oči a kosti pro svoji správnou funkci. Pro dodání optimální dávky tohoto vitamínu však stačí jen několik minut na čerstvém vzduchu. Světlo a sluneční záření nám zvedá náladu a na naše zdraví má bezesporu pozitivní vliv. Pokud však pobýváme na slunci delší dobu, vystavujeme se riziku přehřátí organismu.

Kdy dochází k přehřátí?

K přehřátí dojde tehdy, když je organismus vystaven působení nadměrného okolního tepla. Jednak  může být přehřátí vyvoláno přímým působením slunečního záření na nekrytou hlavu nebo pobýváním v nevětraných, příliš teplých místnostech. Další faktor, který se podílí na přehřátí,  je nedostatečný příjem tekutin a solí.

Příznaky úpalu a úžehu

Mezi tyto příznaky se řadí: zvýšená tělesná teplota, poruchy nálady, bolesti hlavy, dezorientace, závratě, potíže s chůzí, nevolnost, zvracení, rychlý tep a dýchání. Tyto počáteční příznaky mohou vyústit až do ztráty vědomí a v horších případech mohou způsobit smrt. Zvýšené riziko přehřátí platí zejména pro malé děti, které nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, a také pro staré lidi, kteří se nadbytečně oblékají a často trpí dehydratací. Další rizikovou skupinou jsou silní pijáci alkoholu, lidé s nadváhou a nemocní s horečkami, nebo ti, kteří nejsou zvyklí na teplo.

První pomoc při přehřátí

Nemocného přesuneme do stínu a chladu a podložíme mu hlavu; pokud hrozí, že dotyčný omdlí, zvedneme mu nohy. Uvolníme oděv, ochlazujeme pozvolna tělo, podáváme studené obklady na hlavu a postupně nemocnému podáme po troškách studené nápoje, nejlépe slané. Sledujeme celkový stav nemocného. Jestliže pacient ztrácí vědomí, okamžitě přivoláme odbornou lékařskou pomoc.

Nejlepší je prevence...

I přesto, že tyto informace o nemocech z přehřátí jsou poměrně dobře známé, často se celý problém zlehčuje. Každoročně se setkáváme se statistikami úmrtí, která způsobilo přehřátí organismu. Abychom snížili tato alarmující čísla, je důležitá prevence. Když už se teplota vyšplhá k magické třicítce, doporučujeme nepohybovat se na slunci příliš dlouho, zvláště ne kolem poledne, kdy je intenzita slunce nejvyšší. Samozřejmostí by mělo být dodržování pitného režimu (měli bychom vypít až 3 litry tekutin denně), ovšem pozor na alkohol – jeho negativní účinky mohou být vedrem nepříjemně zesíleny. Rovněž nezaškodí vhodně se obléknout a zakrýt si hlavu nějakou slušivou pokrývkou hlavy – dnešní trh jich nabízí nepřeberné množství a určitě si vyberete.