Image

Obrázek "autobusu smrti" v on-line katalogu. Znaky na boku znamenají "soudní dvůr". (foto Velká Epocha)

Během sedmnácti let, které uběhly od nechvalně známého masakru na náměstí Tchien-an-men, Čínská komunistická strana (ČKS) pracovala přesčas na veřejné "image" svých představitelů a způsobů vlády.

Přestože má režim na svědomí 80 milionů nepřirozených úmrtí za jen něco málo přes půl století své vlády, dnes bývá obecně považován za "normální" vládu. Zde bychom ale měli zpozornět, jelikož ČKS nikdy neuznala mezinárodní pojetí lidských práv a tvrdí, že její režim, nebo řečeno jejími slovy "Čína", je "jiná". Jisté je, že etické zásady ČKS skutečně jsou "jiné" než ty západních politických stran.

Výborně to ilustruje například rozhodnutí Pekingu vyměnit popravčí čety s puškami za vozový park takzvaných "autobusů smrti", které jezdí od města k městu a popravují odsouzené injekcemi.

K popravě je třeba jen čtyř lidí a dalších dvanáct strážců kolem autobusu. Autobusy byly poprvé představeny v r. 2003 za cenu 100.000 amerických dolarů s plnou výbavou.

Image

Každý autobus je vybaven popravčí postelí, digitální kamerou, záznamovým zařízením a přihrádkou na ostatky popravených vězňů. Injekce stojí asi 50 amerických dolarů a zabíjí za 30 až 60 sekund. (foto Velká Epocha)  
      

V Číně existuje 320 trestných činů s možností trestu smrti, včetně mnoha nenásilných zločinů "bílých límečků". Přesné počty popravených jsou "státním tajemstvím", ale Amnesty International oznámila 1770 potvrzených poprav za poslední rok a dalších 3400 případů lidí k trestu smrti odsouzených. Mezi pozorovateli Číny převažuje názor, že jde jen o špičku ledovce a celkové odhady se pohybují od 8 do 15 tisíc.

Smrtící injekce v autobuse je propagována jako daleko humánnější a měla by zabíjet do minuty. Byly ale ohlášeny případy, kdy popravčí snižovali náklady zmenšením dávek, takže oběť umírala v bolestech a poměrně pomalu. Také panuje podezření, že zavádění autobusů smrti souvisí s nedávno odhalených miliardovým trhem s lidskými orgány v ČLR.

Komunistická Čína každoročně popraví čtyřikrát více lidí než celý zbytek světa dohromady. Přestože je trest smrti celkově považován za neefektivní odstrašující prostředek, ČKS se nijak nepokouší přijmout poněkud osvícenější stanovisko, ale naopak se snaží popravit více lidí a efektivnějším způsobem.

Image
Vězeň je vezen do popravčí komory. (foto Velká Epocha)

Čao Š'-ťie, předseda Jün-nanského nejvyššího provinčního soudu, tvrdí, že "použití smrtících injekcí ukazuje, že čínský systém trestů smrti je civilizovanější a humánnější", přičemž konstruktér autobusu smrti Kchang Čung-wen prohlásil, že autobusy dokazují, že "Čína nyní dbá na lidská práva". Taková slova zřetelně ukazují propast mezi celosvětovým pojetím lidských práv a tím, co Čínská komunistická strana považuje za přijatelné.

Pravděpodobně se nikdy nedozvíme, ke kolika zásadním justičním omylům kdy na světě došlo; dnes se ale v Číně doslechneme, že omyly nejsou nic vzácného. Vězni jsou často odsouzeni k smrti za věci, které bychom považovali za lehčí zločiny, na základě sporných a nepřímých důkazů a bez příslušného právního zastoupení. Situace, kdy místo soudce rozhodne o výsledku líčení předem nebo dodatečně stranický výbor, je v podstatě pravidlem. Skutečnost, že autobusy smrti urychlí a zjednoduší tresty smrti v Číně, vyvolává jen další vážné obavy, jelikož pravděpodobně nakonec jen více lidí zemře bez nějakého rozumného opodstatnění. Lidská práva jsou univerzální a nezcizitelná. Režim ČKS nemůže být považován za člena civilizovaného mezinárodního společenství, dokud tento fakt skutečně nepřijme.