Maté by se mělo podle tradičního způsobu podávat ve vydlabané tykvi z úzkým hrdlem, které se říká buď maté nebo kalabasa. (Luis Fico / Sxc)
Maté by se mělo podle tradičního způsobu podávat ve vydlabané tykvi z úzkým hrdlem, které se říká buď maté nebo kalabasa. (Luis Fico / Sxc)

Toto označení si maté, oblíbený jihoamerický nápoj, vysloužilo u několika domorodých  kmenů. Některé legendy maté dokonce připisují božský původ. Podle jiného příběhu maté  získal národ paraguayského kmene Guaraní od svého Boha Pí-i Shuma, jako projev jeho štědrého daru lidstvu. Zde byla příprava maté a jeho účinky spojeny s velkým tajemstvím deštného pralesa. At’ už je pravda jakákoliv, maté je skutečně velmi pozoruhodný a netradiční nápoj plný vitamínů, minerálů a jiných cenných látek. Domorodci ho používali v lidovém léčitelství jako zesilující prostředek jiných léčivých bylin. V poslední době si maté začalo podmaňovat  nejen americký, ale také i evropský trh a jeho vzrůstající obliba začíná pomalu a nenápadně konkurovat i doposud nesmírně populární kávě, protože je daleko povzbudivější a zároveň i šetrnější  pro náš žaludek....

Yerba maté je jihoamerický (mezi)národní nápoj

Yerba maté-správný název pro nápoj, který je vyrobený z lístků a částečně i stonků  jihoamerického keře cesmíny paraguayské. Tyto 4-15 metrů vysoké stromy můžeme najít na území států Paraguay, Chile, Argentina, Brazílie a Peru. V těchto zemích se na ulicích i v domech můžeme pravidelně setkat s častým popíjením maté. Maté se pije u jakékoliv příležitosti - na slavnostech, svatbách, ale slouží i k běžnému zahnání žízně jako třeba v Americe  Coca-cola.. Na rozdíl od colové limonády je však daleko více zdravé... Čím si maté získalo tolik příznivců? Svojí nahořklou a silnou chutí nebo povzbuzujícími účinky a pozitivním vlivem na lidské zdraví?

Účinky yerba maté na lidské zdraví

Maté obsahuje velké množství vitamínů jako například vitamín A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů se může pochlubit vysokým množstvím vápníku, hořčíku, manganu, železa, selenu, draslíku, křemíku a  fosforu. Mimo jiné maté disponuje velkým počtem aminokyselin ( asi 15 druhů), stopovými prvky a antioxidanty. Maté obsahuje vysoký obsah kofeinu (přibližně 0,9-1,7%), který spolu s dalšími komponenty povzbudí více než klasický čaj nebo káva, ale přesto maté není návykové.

Yerba maté povzbuzuje centrální nervový systém a tím i celý organismus, čistí krev, zrychluje myšlenkové pochody, zlepšuje pamet’, dodává energii, snižuje dopady alergických reakcí, působí močopudně, podporuje činnost trávící soustavy a v neposlední řadě snižuje  chut’ k jídlu a podílí se tak na redukci podkožního tuku. Navíc je maté i skvělý antioxidant, tj. působí proti škodlivým účinkům tzv. volných radikálů.  

Jak praví tradice...

Maté by se mělo podle tradičního způsobu podávat ve vydlabané tykvi z úzkým hrdlem, které se říká buď maté nebo kalabasa. Při popíjení se nápoj usrkává bud’ bambusovým brčkem nebo u nás více známou kovovou slámkou - bombillou se sítkem, které zabraňuje tomu, aby se kousky lístků dostaly při pití do úst. Zde však hrozí riziko pro neznalé - opaření jazyka je dost nepříjemné nehledě k tomu, že vás připraví o jedinečnou chut’ yerba maté. Jihoameričané pijí maté v různých úpravách s limonádou, džusem nebo třeba pražené, a to ve  kteroukoliv denní nebo večerní dobu. Pokud vás někdo v Jižní Americe na ulici nebo někde u baru pozve na „šálek“ maté, nemusíte se vůbec ničeho bát. Je to projevem otevřenosti a přátelství, které vám tímto gestem ten dotyčný člověk nabízí. V těchto končinách patří totiž společné popíjení maté k běžnému společenskému životu, stejně tak jako u nás šálek dobré kávy.

Příprava maté

Maté lze pořídit v jakékoliv čajovně nebo v obchůdku se zdravou výživou, někdy se dá sehnat i v některých prodejnách potravin nebo v lékárnách. Prodává se klasické zelené, černé - neboli pražené anebo v různých úpravách a s rozmanitým dochucením. Ne každý totiž přijme jeho charakteristickou silnou až nahořklou chut’. Poznala jsem také mnoho jeho vyznavačů, kteří ted’ na maté nedají dopustit, ale dříve se ho vůbec neodvážili ani ochutnat. Mnozí si maté ochucují mlékem, medem, karamelem nebo čímkoliv jiným. Maté se připraví tak, že do hrnečku, kalabasy nebo jiné nádoby (odborníci tvrdí, že nádoba by se měla používat jenom na maté a neměla by se vyplachovat a čistit saponáty) dáme  pro nás nejvhodnější porci lístků maté. Zalije se horkou vodou a pak už se necedí, jen se může dále dolívat, pokud bude mít stále ještě nějakou chut’. Jestliže se po zalití vytvoří pěna, vyrobili jsme to pravé maté.

Pro evropské mlsné a zhýčkané jazýčky může maté působit svou drsnou a silnou chutí poněkud neobvykle a někoho může dokonce první doušek i odradit. Pokud se však napijete vícekrát, můžete objevit v jeho zvláštním aroma a jisté trpkosti pozdrav jihoamerických dálek a nakonec si ho možná oblíbíte natolik, že nebudete chtít pít nic jiného. Také pro mnoho studentů je maté skutečný poklad, kterému vděčí za své dobré studijní výsledky. Při dlouhém nočním učení jsou právě studenti jeho pravidelnými konzumenty. Proč?  Protože maté jednak bystří pameť a zároveň také, díky silné dávce kofeinu, udržuje dlouhodobě pozornost. At’ už je maté skutečně malý zázrak, který jihoameričtí bohové dali lidem, nebo ne, rozhodně stojí za vyzkoušení. 

 

Čtěte také: