Image
(foto: Barry Kidd/Sxc)

Čína – Údolí dinosaurů, záhadné místo provincie Sin-ťiang na severovýchodu Číny je plné obrovských červeno-hnědých kamenů, které pravděpodobně pochází z období druhohor. V této oblasti bylo nalezeno již mnoho pozůstatků dinosaurů. Nedávno zde byla ve dvou výkopech odkryta doposud největší zkamenělina stegosaura.

Podle Šanghai Morning Post byly první nálezy dinosaurů v údolí objeveny v roce 1985 skupinou paleontologů z Kanady a Číny. Nálezy patřily čtyřem druhům dinosaurů – masožravým i býložravým.

V roce 1997 zde byla odkryta fosílie dinosaura o velikosti téměř 6 metrů. Její největší kost měřila v průměru 20cm.  Od roku 1999 zde skupina paleontologů pracovala čtyři roky na výkopu  klamelisaura (dlouhokrký dinosaurus) za pomocí detonátorů a výbušnin. Zachovala se pouze část jeho krčních kostí a lebky. Paleontologové spočítali, že tento dinosaurus byl zhruba 22 metrů dlouhý a jeho výška přesahovala 9 metrů. Tímto se stal největším nalezeným dinosaurem na světě, překonal také seismosaura, nalezeného v USA. 

Expedice kopala na pěti různých místech. „Údolí č.1“ bylo nejrozsáhlejší místo, šlo deset metrů do hloubky a přibližně stejně bylo široké a dlouhé. Trvalo čtyři roky prohledat místo, kde byl největší ještěr nalezen. Velitel expedice a výkopů Wang Chaj-ťun z Čínské akademie věd, dodává, „Kromě tohoto ohromného dinosaura, byly objeveny další důležité artefakty především v lokalitě Údolí č.1 a č.2“.