Audiovizuální přístroje stále častěji pronikají do ordinací psychologů a psychiatrů

Malý zázrak -  krabička se sluchátky a brýle....

Pod podivným slovem psychowalkman se skutečně skrývá malý přístroj velikosti a tvaru walkmanu a velké tmavé brýle. Podle výrobců a mnohých odborníků na lidskou duši se jedná o převrat v péči o psychické zdraví. Co tato malá krabička dokáže? Výrobci, kteří nabízejí tyto přístroje na našem trhu je prezentují téměř jako osmý div světa. Jestli je to skutečně lék na pohodu a psychickou rovnováhu asi záleží na každém z nás. Jisté však je, že tyto přístroje spoluvytvářelo i několik nositelů Nobelovy ceny, poprvé je používali kosmonauti a piloti amerického letectva a jejich výzkum zahájila i slavná NASA.

Účinky psychowalkmanů mají široký záběr

Jak tyto přístroje fungují? Jednoduše si nasadíte brýle a sluchátka a zapnete přístroj s vybraným programem. Pak už se můžete jen nechat unášet příjemnými zvuky a barevnými světelnými efekty. Výsledek je prý při pravidelném používání zaručený. Lidé používající tyto strojky dosahují údajně lepších studijních výsledků, lépe se jim bystří paměť, jsou energičtější, snadněji se soustředí a učí, dokonce tyto walkmany pomáhají při stavech úzkosti a depresích. Skvěle se také hodí při řešení některých psychosomatických potíží, a protože zlepšují spánek, odstraňují také pocity únavy a z toho vyplývajících potíží. Lidé, kteří trpí dyslexií mohou dosáhnout zlepšení a snadněji se vyrovnat s tímto problémem. Sportovci, kteří je používají, se prý také cítí v lepší formě.

Patří budoucnost záhadným krabičkám?

Vynálezci těchto přístrojů tvrdí, že za pár let budou psychowalkmany používány ve školách a budou patřit k běžnému vybavení většiny domácností. V současnosti už je využívají v některých školách třeba v Koreji. Odborníci zabývající se duševním zdravím tyto walkmany hojně využívají a jsou tak běžným prostředkem v psychoterapii. Mezi jejich hlavní propagátory patří třeba i MUDr. Jan Cimický, známý lékař psychiatrické kliniky v Praze- Bohnicích a  svými sympatiemi k nim se netají i někteří známí herci a zpěváci.

Každá mince má dvě strany...

Samozřejmě nic není stoprocentní a také tyto téměř dokonalé modely mají svá úskalí. Jedním z nich jsou peníze. Ceny nejlevnějšího přístroje se pohybují v rozmezí několika tisíc korun až po desítky tisíc. Po jejich použití se sice můžete cítit dobře, ale opravdově hodnotit je možné až po nějaké době používání. Zůstává otázkou, jak se na jejich používání dívají neurologové při léčbě epilepsie. Zde asi ani tento zázrak nic nezmůže, protože světelné efekty by mohly vyvolat epileptický záchvat. Ale kdo ví, třeba i s tímto problémem si v budoucnu psychokrabičky poradí, nechejme se překvapit....