Čínský komunistický režim v současnosti obrací o 180 stupňů a po předchozím popírání nyní uznává, že transplantace orgánů v Číně jsou "chaotické" a že se mnoho doktorů dostalo k velkým penězům skrze ilegální transplantace orgánů popravených vězňů. Analytici věří, že narůstající mezinárodní nátlak na vyšetření nezákonných odběrů orgánů praktikujícím meditační praxe Falun Gong dotlačil čínský režim k "upřímnému doznání" a "zákonodárství", čímž se Čínská komunistická strana snaží rozptýlit mezinárodní pozornost vůči této kauze a odstranit překážky pro získávání sponzorů na olympijské hry v roce 2008.

Nenormální reakce

Podle zpráv oficiálních čínských médií, Chuang Ťie-fu, viceministr zdravotnictví, pronesl na Národní konferenci transplantační technologie 14. listopadu v Kuang-čou upřímné doznání, že správa transplantací orgánů v Číně je chaotická. Mnoho ziskuchtivých doktorů zneužilo zahraničních návštěvníků a prodávali orgány za vysoké částky. Chuang naznačil, že většina transplantovaných orgánů pochází od popravených vězňů. Podle něj páchají zločiny chirurgové, nikoli vláda. Zdůraznil, že ČKS posílí vládní regulace transplantací orgánů. Tato opatření mají zahrnovat posílení cenzury transplantačních nemocnic, přísný zákaz obchodu s orgány a "transplantační turistiky".

Mezinárodní tiskové agentury zaznamenaly, že tímto ČKS poprvé otevřeně připustila užívání orgánů opravených vězňů na transplantace a že existují vážné problémy, co se týče obchodu s orgány v Číně. Avšak ještě před měsícem, 10. října, čínské Ministerstvo zdravotnictví stále popíralo, že k obchodům s orgány v Číně dochází. ČKS v té době tvrdila, že většina orgánů pochází od dobrovolných dárců. Komunistický režim v Pekingu rovněž obvinil BBC, Australian Sky News a další zpravodajské kanály z šíření lží.

Jak mohlo v postoji ČKS za jediný měsíc dojít k tak dramatickému obratu?

Preventivní opatření na olympiádu

Současné jednání ČKS je součástí strategie na ovlivnění veřejného mínění a zmírnění tlaku mezinárodního společenství na zastavení ilegálních praktik kolem transplantací, poznamenala známá bezpečnostní a zpravodajská agentura Stratfor. Její studie napovídají, že ČKS tvrdě pracuje na tom, jak zajistit, aby současný nátlak proti nezákonným odběrům orgánů nezabránil pořádání olympijských her v Pekingu podle plánu.

Stratfor uvádí ve svém článku ze 17. listopadu "Čínská preventivní strategie veřejného mínění", že zpráva dvou Kanaďanů, Davida Kilgoura a Davida Matase, o odebírání orgánů živým praktikujícím Falun Gongu, která byla zveřejněna v červnu tohoto roku, způsobila ČKS vážné diplomatické problémy a také působení Koalice na vyšetření perzekuce Falun Kongu s pobočkami ve Washingtonu, D.C., a Ottawě, mělo na aktivity kolem obchodu s orgány v Číně značný vliv.
 
Režim v Číně má obavy, že skupiny za lidská práva použijí nedávné zprávy o odebírání orgánů vězňům svědomí a ovlivní potenciální sponzory olympijských her v roce 2008.

Stratfor dále naznačuje, že se ČKS pokouší použít olympijské hry jako základnu, na které se bude moci postavit jako světová velmoc. Takto se bude pokoušet setřást ze sebe stíny kulturní revoluce a tchienanmenského masakru. Z vnitřního pohledu pak olympiáda odvrátí pozornost obyvatel od ekonomiky a současného společenského chaosu v Číně. Úspěšná olympiáda by rovněž stabilizovala vládu režimu.

Stratfor pokračuje vodítkem, kterak se ČKS poučila z nejčerstvější protikorupční kampaně. Nyní chápe, že vynesení problému na světlo a otevřené rozebírání pomůže snížit vnitřní a vnější nátlak na změnu. Chuangův projev by napovídal, že ČKS zaujala stejná preventivní opatření v otázce odběrů orgánů, aby se vyhnula kritice a překážkám pro olympiádu v roce 2008.

Nepřímé popření obvinění ohledně Falun Gongu

Podle Amnesty International zůstává počet popravených vězňů za posledních pět let v Číně zhruba stejný, kolem dvou až tří tisíc ročně. Podle zpráv Deníku čínské mládeže, když představitelé Národního lidového shromáždění vyzývali Nejvyšší národní soud, aby přezkoumal případy odsouzení k smrti, odhalili čísla kolem 10 tisíc odsouzených ročně. Avšak podle slov Čchen Š'a, prezidenta Čínské transplantační asociace, v Číně bylo v roce 2005 provedeno téměř 12 tisíc transplantací.

Podle The Beijing News došlo v Číně jen v roce 2004 ke dvěma tisícům transplantací jater. Doktorka Kirk C. Allison, ředitelka programu Lidská práva a zdraví na Minnesotské universitě v USA, poukazuje na prudký rozmach transplantační chirurgie v Číně, zatímco počet poprav se v podstatě nemění.

Funkcionáři komunistického režimu veřejně prohlásili, že rodina odsouzeného vždy poskytne písemný souhlas a až potom budou orgány popraveného odebrány. Avšak článek Phoenix Weekly "Vyšetřování dárcovství orgánů popravených vězňů" (který cituje čínská webová stránka o transplantacích www.transplantation.org.cn/html/2005-10/254.html) uvádí informace právě opačné. Novinář Teng Fej zde popisuje svou zkušenost z rozhovoru s Peng Mingem, ředitelem urologického oddělení v městské nemocnici v Čen-čou, provincii Che-nan. Během rozhovoru Peng ukázal Tengovi blok v černých deskách se seznamem jmen odsouzenců na smrt. Peng řekl reportérovi: "Tenhle seznam se nesmí zveřejnit." A dále vysvětloval, že "není možné, aby rodina odsouzeného věděla o odběrech orgánů popraveným vězňům".

Liou Ta-wej, šéfredaktor časopisu Frontier, poznamenal, že odebírání orgánů popraveným vězňům bezpochyby běžně probíhalo dlouho předtím, než to ČKS přiznala. Proto mu toto doznání připadá jen jako pokus o vylepšení si "image" před světem. Zároveň, domnívá se, toto doznání slouží i jako nepřímé popření zpráv, že orgány pocházejí od praktikujících Falun Gongu.

Liou tvrdí, že "původním záměrem ČKS bylo zabránit šíření těchto zpráv", avšak nedávno deník v Kuang-čou zmínil události kolem nemocnice Su-ťia-tchun, kam mířilo prvních několik obvinění z odebírání orgánů v březnu tohoto roku. "Přestože deník napsal, že šlo o pomluvu mezinárodních médií, samotné otevření této otázky ukazuje, že je pro vládu velmi důležitá," říká Liou

Si Čchang-šan, odborník na čínskou otázku, nedávno poznamenal, že se čínský režim v současnosti velmi obává dvou věcí: první je množství lidí, kteří vystupují z komunistické strany a jejích organizací, a druhou je pokračující vyšetřování obvinění z odebírání orgánů živým stoupencům Falun Gongu v Číně.