Image
Rekonstrukce odebírání orgánů (Velká Epocha)

ČÍNA – V půli ledna 2007 publikovala webová stránka čínské BBC rozhovor s tématem odebírání orgánů v Číně. Poprvé mluvčí čínského Ministerstva zdravotnictví Mao Čchu-nan připustil, že v Číně se odebírají orgány popraveným vězňům, což do té doby veřejně popíral.

Mao se však vyhýbal klíčovým důkazům ohledně odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu a tato obvinění popřel.

Rozhovor provedl zkušený reportér BBC Chua Jing. Reportér Velké Epochy se zeptal Dr. Wang Wen-ji, která protestovala před Bílým domem 20. dubna 2006 během návštěvy komunistického vůdce Chu Ťin-tchaa ve Spojených státech, co si myslí o tomto rozhovoru.

Čínský režim má dlouhou historii odebírání orgánů popraveným vězňům a stejně dlouhou historii popírání této praxe. V listopadu 2005 náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu připustil používání orgánů popravených vězňů na mezinárodní konferenci v Manile. Později v dubnu 2006 mluvčí ministerstva Mao Čchu-nan uvedl, že orgány popravených vězňů představují jen velmi malou část orgánů, používaných na transplantace v Číně.

V listopadu 2006 náměstek Chuang opět připustil, že většina orgánů pochází od popravených vězňů, až na malou část od dárců mezi oběťmi dopravních nehod, tentokrát na konferenci v Kuang-čou. Jeho prohlášení otiskly čínské noviny.

Když se reportér Chua Jing zeptal Maa na výše uvedená prohlášení, nepříliš ochotně odpověděl: „Nemám k tomu co dodat. Vysvětlil jste to velmi jasně.“

V celém rozhovoru Mao opakovaně popíral existenci odběrů orgánů od praktikujících Falun Gongu v Číně a odmítal, že by mezinárodní organizace měly provést v Číně podrobné a nezávislé vyšetřování.

„To, že Mao připustil odebírání orgánů popraveným vězňům, nijak nevysvětluje neobvyklou rychlost a množství, v jakých lze získat orgán a podstoupit transplantaci v čínských nemocnicích.“

Na Maovo prohlášení Dr. Wang Wen-ji reagovala: „Pod tlakem mezinárodní společnosti režim připustil odebírání orgánů popraveným vězňům, aby odvrátil pozornost od odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu. Režim stále skrývá skutečný stav věcí, protože to, že Mao připustil odebírání orgánů popraveným vězňům, nijak nevysvětluje neobvyklou rychlost a množství, v jakých lze získat orgán a podstoupit transplantaci v čínských nemocnicích.“

Wang vysvětluje, že v nemocnicích v Číně je možné za příslušný obnos podstoupit transplantaci už za tři dny nebo za týden. To znamená, že do pár dní by se musel objevit „vězeň“, který má nejen použitelnou krevní skupinu a vyhovující tkáňový test, ale také má zrovna na tu dobu naplánovanou popravu a je ochoten darovat své orgány.

Do programu BBC se dostavil i místopředseda Čínské lékařské transplantační asociace Š‘ Ping-ji. Š‘ popřel, že dříve prohlásil, že „Čína dodnes (začátek r. 2006) uskutečnila přes 90 000 transplantací orgánů, z toho téměř 10 000 transplantací ledviny a téměř 4 000 transplantací jater jen v tomto roce (2005)“ Toto prohlášení publikoval v čínštině Health Paper Net (2. 3. 2006) – oficiální mediální výstup Ministerstva zdravotnictví. Webová stránka s touto zprávou byla z původního umístění smazána, ale stále se dá vyhledat v internetových archivech.

Image
Výše zmíněná zpráva Health Paper Net tak, jak se dá vyvolat z internetového archivu. (Velká Epocha)

Ve Zprávě o obviněních z odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu v Číně autoři David Kilgour a David Matas na základě výše zmíněných informací dospěli k závěru, že „zdroj pro 41 500 transplantací v období od r. 2000 do r. 2005 je neznámý“ a „obvinění o odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu poskytuje odpověď“.

Š‘ také popřel, že by věděl o počtu provedených transplantací orgánů v Číně a odmítl poskytnout jakýkoli odhad. Obvinil Health Net Paper z vytvoření falešné zprávy. Když však Chua Jing poznamenal, že Health Paper je ve skutečnosti oficiální publikace Ministerstva zdravotnictví, oba hosté v diskusi nenalezli odpověď.

Ohledně odpovědi Š‘ Ping-jiho, Dr. Wang Wen-ji prohlásila: „Zní to jako vtip, že by místopředseda Čínské lékařské transplantační asociace nevěděl, kolik v Číně probíhá transplantací. Navštívila jsem představitele ministerstev zdravotnictví více než 30 států. Všichni měli velmi jasnou představu o počtech transplantací ve svých oblastech. Jak je možné, že Š‘ ‚neví‘ nejzákladnější informace o uskutečněných operacích za rok? Jediné vysvětlení je, že za těmito údaji existují závažné otázky, které si netroufne připustit.“

Protichůdná prohlášení čínského komunistického režimu o odběrech orgánů v Číně

Na konferenci Světové zdravotnické organizace (SZO) od 7. do 9. listopadu 2005 v Manile náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu připustil, že většina dárců orgánů v Číně jsou popravení vězni.

V březnu 2006 na tiskové konferenci mluvčí čínského Ministerstva zahraničních věcí Čchin Kang prohlásil: „Je úplná lež, že by Čína odebírala orgány popraveným vězňům na transplantace.“

10. dubna 2006 Mao Čchu-nan, mluvčí Ministerstva zdravotnictví, v odpovědi reportérovi popřel, že Čína odebírá orgány popraveným vězňům na transplantace. Řekl, že většina orgánů pochází od dobrovolných dárců z řad čínských občanů.

10. října 2006 v odpovědi na článek reportéra BBC Ruperta Wingfielda-Hayese „V Číně ‚bují‘ prodej orgánů“ mluvčí čínského Ministerstva zahraničních věcí Čchin Kang řekl: „Některá zahraniční média vytvořila falešné zprávy o transplantacích orgánů v Číně, aby útočila na čínský právní systém.“

V listopadu 2006 Chuang Ťie-fu na konferenci v Kuang-čou znovu připustil, že většina orgánů pro transplantace v Číně pochází od popravených vězňů.