Image

Býčí skála, jeskyně veřejnosti nepřístupná se proslavila nálezem bronzové figurky býčka r. 1872. Je konečnous částí as 12-ti kilometrového jeskyního labyrintu, který začíná v Rudickém propadání. (Foto: AdaPrime)

Nedaleko Brna, na západním okraji Moravského krasu, ukryté mezi hlubokými lesy, leží městečko Adamov. Dříve obec, od roku 1964 díky výraznému rozvoji obchodu, služeb, kulturních zařízení a výstavbě panelových sídlišť, byla povýšena na město. Název Adamov dostalo po Janu Adamovi Ondřejovi z Lichtenštejna.

Kdo nemá vlastní „přibližovadlo“, dostane se do Adamova pohodlně vlakem, cyklisté potom rovinatou cyklistickou stezkou podél řeky Svitavy. Vyznavači pěší turistiky se mohou k cíli vydat po značené cestě lesem z městské části Útěchov, kam jezdí z Brna městská doprava.

Historie města sahá až do pravěku – dokládají to archeologické nálezy z doby asi 500 let před Kristem. Také ranné slovanské osídlení zanechalo památky v podobě zpracování lehce tavitelných rud. Významnou památkou je kostel svaté Barbory v němž je pozdně gotická plastika oltáře Nanebevzetí panny Marie, v nedávné době nově zrestaurovaná.

Přímo nad městem v nadmořské výšce 497 metrů se tyčí Alexandrova rozhledna, vybudovaná v roce 1888. Po asi 80 letech byla opravena a nyní poskytuje nádherný pohled na okolní hustě zalesněné kopce. Současně také slouží jako televizní převaděč. Při sestupu z rozhledny mineme Lesnický Slavín, smutnou památku desítkám lesníků a studentů Vysoké školy zemědělské, kteří byli v letech 1939 – 1945 umučeni nebo popraveni. Když se vydáme do blízkého okolí asi 5 km, najdeme v Josefovském údolí huť Františku. Byla vystavěna kolem roku 1743. Do dnešní doby se dochovalo torzo vysoké dřevouhelné pece, dvou pecí vápenických a budova bývalé modelárny, kde je nyní expozice železářství Technického muzea Brno.

Image

Vývěr Jednovnického potoka. (Foto: AdaPrime)

Nedaleko hutí se nachází jeskyně Býčí skála, kde byli archeology objeveny pozůstatky halštatského pohřbu a kovářské dílny. Tato jeskyně není veřejnosti běžně přístupná, pouze asi 2x do roka je umožněna zájemcům její prohlídka.

Zdatnější turisté mohou od Býčí skály pokračovat po značené cestě až k velkému kamennému památníku K.H. Máchy, který je popsán verši z jeho nejznámější básně Máj.

Celkový estetický dojem z městečka sice trochu pokazí několik velkých továren, vystavěných zde ze strategických důvodů za 2. světové války, avšak okolní krásná příroda vše bohatě vynahradí. Výlet do tohoto místa,  plného přírodních zajímavostí a kontrastů určitě stojí za to.

Zdroj: Turistický průvodce okolím Brna