Image

Velikonoční trhy na Pražském hradě. (Natálie Pokorná/Velká Epocha)

O prodlouženém velikonočním víkendu 7. až 9. dubna, mohli návštěvníci velikonoční trhů v Praze, zažít oslavy největších křesťanských svátků velmi netradičně. Právě na Staroměstském náměstí byla totiž k vidění například obří kraslice, zasoutěžit jste si tu mohli v pletení pomlázek a nad hlavami se tu vznášeli draví ptáci.

Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí jsou letos ve znamení tradic, potrvají celkem třiadvacet dnů, začaly v sobotu 24. března a ukončeny budou v neděli 15. dubna. Byly tu k vidění věci tradiční i nové. Lidé ochutnávali tradiční pochoutky, připomínali si křesťanské zvyky a nakupovali.

Sobota se zde stala dnem rekordů. K vidění tu byla například největší dřevěná kraslice, vajíčko ze zápalek a zápalkových hlaviček, maxikraslice z křepelčích vajíček nebo také obří velikonoční pomlázka. Program byl doplněn mnoha soutěžemi. „Ti, kteří zůstanou v hlavním městě o tomto prodlouženém velikonočním víkendu zažijí oslavy největších křesťanských svátků velmi kuriózně. Kromě odpoledního zajímavého kulturního programu čekají na všechny malé i velké návštěvníky soutěže a ukázky zajímavostí z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, pořadatel Velikonočních trhů.

Image

Velikonoční trhy na Pražském hradě. (Natálie Pokorná/Velká Epocha)

 

 

 











Tradiční velikonoční pochoutky jako velikonočního beránka, Jidáše s medem,  palačinku se špenátem nebo velikonoční nádivku měli návštěvníci možnost ochutnat ve speciálním desetibokém stánku, kde byly všechny ty lahůdky a ostatní občerstvení na jednom místě.

Pro děti tu byla od 2. dubna postavena “dětská staroměstská dílnička“, kde se děti mohly učit pod dozorem zkušeného výtvarníka malovat kraslice a zdobit květináče ubrouskovou metodou. „Dílnu, kde si zkouší děti svoje dovednosti, jsme se rozhodli po úspěchu na Vánočních trzích zopakovat také na Velikonoce. Ty nejmenší tak čeká výroba velikonočních přáníček s použitím různých technik, malování kraslic i pletení pomlázek,“ říká Libor Votruba.  Ratolesti se tu opravdu nenudili. Přímo za pomníkem Jana Husa mohly navštívit malou ZOO, kde byl výběh s ovečkami, kozami, králíky a kuřátky. Také se hrálo loutkové divadlo, jako například „ Perníková chaloupka“.

Hlavně pro děti tu na tento víkend společnost pro ochranu dravých ptáků „ Merlin“, připravila vypouštění dravých ptáků u sochy Jana Husa odkud přelétávali na pódium. Děti se mohly s ptáky seznámit a dokonce si na ně sáhnout.

Velikonoční trhy přilákalo mnoho lidí. Veselá jarní výzdoba, dřevěné stánky ve starém stylu, voňavé jídlo a tradiční české řemeslo, nenechalo ani cizince v klidu. Kdo by si také nechtěl odvézt domů naše tradiční kraslice?

Pořadatelem Velikonočních trhů je společnost Taiko a.s., která stejně tak organizuje Vánoční trhy.