kliste obecne
Klíště obecné (foto: darthmouth.edu)

Letošní léto se mimo jiné vyznačuje zvýšeným výskytem klíšťat. Podle informací RNDr. Milana Daniela ze Státního zdravotního ústavu došlo od začátku letošního roku k nárůstu počtu nakažených lidí nemocemi přenášenými klíšťaty. Počet lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou jsou ve srovnání s předešlými měsíci letošního roku vyšší, a tato čísla jsou zvýšená i oproti  stejným měsícům loňského roku. Lymeskou borreliózou se za první pololetí roku 2007 nakazilo 1084 lidí, a pouze za červen počet nemocných vyšplhal na 292. Klíšťovou encefalitidou onemocnělo 69 lidí, přičemž pětiletý průměr činí 45 nemocných. Navíc v těchto dnech dochází k nadměrné aktivitě klíšťat, která je způsobena teplou zimou a nynějším ročním obdobím, kdy klíšťata prožívají populační vrchol. 

Nejvíce postižené oblasti

Oblasti, které vykazují zvýšený počet infikovaných klíšťat přibývá. Mezi nejvíce ohrožená místa patří Jižní Čechy (Č. Budějovice, Strakonice, Č. Krumlov, Tábor, Písek,…), Praha a okolí, Benešovsko, Žďársko, Třebíčsko, Jihlavsko, Znojemsko, Jeseník, Opava, Šumperk, Brněnsko,… ( Zdroj: Baxter )

Než se klíště přisaje…

Abychom zabránili nebo minimalizovali přenos infekce, je vhodná prevence. Pokud je to možné, vyhýbejte se lesnatým a travnatým plochám, kde se klíšťata nejvíce zdržují. (parky, lesy, břehy vodních ploch, zahrady,…) Není-li to možné, měli bychom pobyt na těchto místech co nejvíce zkrátit, oblékat se do světlého oblečení (pokud možno bez vlasu), používat repelenty účinně působící i proti klíštatům, nosit pevnou vysokou obuv, dlouhé kalhoty. Po návratu zvenku je nutné večer i ráno důkladně zkontrolovat celé tělo, abychom zjistili, jestli nemáme nějaké přisáté klíště.

Jak správně klíště odstranit?

Jestliže naleznete přisáté klíště, musíte ho co nejrychleji odstranit. Techniky, jak vytáhnout klíště jsou různé, ne všechny jsou však vhodné. Odborníci doporučují klíště odstranit kývavým pohybem ze strany na stranu. Po 2 až 3 minutách se klíště uvolní. Nedoporučuje se klíště vytáčet pinzetami, protože hrozí utržení části klíštěte, což může způsobit kožní zánět. Nevhodné je klíšťata před vytáhnutím zakapat olejem nebo krémem, kdy klíště před udušením vypustí do kůže hostitele i případnou infekci ze slin. Riziko potřísnění se hrozí i při rozmáčknutí klíštěte. Po vytažení klíštěte kůži vždy vydesinfikujte jodem.

Kdy hrozí borrelióza nebo encefalitida?

Po vytáhnutí klíštěte raději sledujte místo vpichu, jestli se netvoří červená skvrna, která se zvětšuje nebo uprostřed bledne. Tehdy neváhejte a vyhledejte okamžitě lékaře. Také pokud se objeví projevy podobné chřipce jako je zvýšená teplota, slabost, bolesti kloubů atd. navštivte co nejdříve lékaře.

Pokud jste některou uvedenou nemoc prodělali a byla přeléčena antibiotiky, měli byste na 3 týdny omezit fyzickou námahu, stres a pobyt na slunci.