kliste
Klíšťata jsou stálým problémem nejen  lidí. (foto: ars.usda.gov)

Klíšťata jsou stálým problémem nejen  lidí, ale své zkušenosti s nim mají i majitelé zvířat, hlavně koček a psů. Tato zvířata probíhající travou fungují mnohdy jako "ideální" hostitel pro klíště, které právě na takovou kořist čeká. Shrňme si tedy známé informace a základní znalosti o ochraně před klíšťaty, jejich vytahování a likvidaci.

U nás se vyskytuje hlavně klíště obecné - Ixodes ricinus, ostatní druhy se vyskytují méně. Pokud by teplejší počasí u nás vytrvalo více let, lze očekávat, že se na naše území budou rozšiřovat i další druhy klíšťat, vyskytující se více v jižních oblastech až tropech. Druh klíštěte ovšem v tuto chvíli při prevenci, odstraňování apod. zásadní roli nehraje.

Jak se chránit?

Sledujte předpověď výskytu a ohrožení  klíštětem (viz. odkaz dole na konci článku) a přizpůsobte tomu své aktivity a další ochranu. 

Vhodnou ochranou je oblečení, které kryje tělo a zanechá málo odhalených míst (dlouhé kalhoty, popř. vyšší obuv, přehrnuté ponožky přes kalhoty, dlouhý rukáv košile, pokud člověk půjde přes malý porost keřů a stromků), a popř. užití odpuzujících prostředků proti klíštěti. Sledujte návody výrobce jak k délce účinku, tak k případným toxikologickým účinkům. Pozor na možnou změnu barvy oděvu - spreje mohou některé barvy poškodit.

Během aktivit v místech výskytu klíštěte se můžete občas podívat na srst svého psa nebo po svém oblečení. Pomalu lezoucí klíště často objevíte a  šanci následně se zakousnout mu nedáte.

Důkladně se pak prohlédněte i doma po vycházce, nejlépe s pomocí druhé osoby, která může lépe odhalit místa, na která si člověk sám nevidí. Je vhodné prohlídku znovu zopakovat např. ráno včetně všech míst, která již byla prohlédnuta a věnovat pozornost i místům, která trochu začnou svědit. Lezoucí klíště nemusí člověk vždy vnímat a tak se může objevit přisáté až za několik hodin na místech, která jsme už prohlédli.

Jak klíště odstranit?

Když je klíště už zakousnuté, snažíme se o odstranění co nejdříve. Jednak nemusí být přisáté v ráně ještě příliš hluboko a pak se odstraní snadněji, jednak omezíme riziko vypouštění případných infikovaných slin do rány. Zvláště pokud jde o larvy (jsou malé, velikosti cca 0,5 mm, světle hnědé, okem téměř neviditelné) popř. nymfy (okem už dobře patrné),  ty lze je opatrně vytrhnout pinzetou, popř. seškrábnout nehtem bez velkého rizika přetržení, protože nejsou přisáty příliš hluboko.

Jde-li o dospělce  (větší klíště), o tento postup se nepokoušíme. Riskovali bychom zbytečné přetržení klíštěte. Klíště se přisává pomocí tzv. hypostomu, což bychom mohli přirovnat k malému pevnému chobotu, opatřenému háčky. Tyto háčky směřují proti směru případného vytržení a pomáhají tak fixovat klíště v ráně.

Je několik způsobů, jak klíště vytáhnout. Nejrychlejší a nejjednodušší v praxi osvědčený způsob je klíště vhodně uchopit  a vytočit jej. Výkon je hotov za 2-3 vteřiny, riziko utržení hypostomu je spíše jen teoretické. Hypostom klíštěte nemá závity, proto je jedno, na kterou stranu točíme. Problém bývá v uchycení. Můžete si pořídit "pinzetu" na vytahování klíšťat - levnější umělohmotnou nebo dražší kovovou. Ty slouží hlavně k pevnému uchopení klíštěte. A pokud jste např. na táboře a takovouto pinzetu nemáte? Obyčejnou pinzetu nehledejte, s klíštětem musíte otočit min. o 360 stupňů a při přechmatávání pinzety klíště obvykle vyklouzne. Místo toho seberte dětem na chvíli tzv. "versatilku" - do mechanismu na uchycení tuhy v pastelce se dospělé klíště bezpečně uchytí a můžete začít točit.

Žádné dítě nemá vhodnou versatilku? Poproste vašeho opraváře a kutila, zda by nenašel tzv. "krokodýlek" k uchycování drátu na spoj. Funguje jako prádelní kolíček, je ovšem kovový, dostatečně malý a se zoubky a proto vhodný také na uchopení klíštěte.

Pozor - s klíštětem vždy jen!! točíme. Pak půjde vyndat snadno a odstranění je dílem vteřin. Nesnažte se jej při vytáčení vytrhávat směrem nahoru. Mohlo by se přetrhnout.

A co klasická pinzeta? Ano, dá se také s úspěchem použít. Chytíte klíště a kývavým pohybem nejlépe na všechny čtyři světové strany klíštěti v ráně uvolníte. Pozor -  netahejte příliš silně vzhůru, aby se klíště nepřetrhlo.

Co když ale nemáte ani krokodýlka (pro jeho použitelnost by ho měl mít po ruce každý chovatel nebo zdravotník na táboře), versatilku nebo pinzetu? Nebo máte malé dítě, které pláče a bojí se zdravotníka, zvláště pokud ten má cokoliv v ruce?

Dítě nestresujte. Místo toho jej požádejte o jeho textilní kapesníček, žínku, popř. mýdlo - to co zná. Dotyčnou věc namočíte a jemnějším kruhovými pohyby klíště vytočíte také. Mýdlo by mělo být namočeno jen natolik, aby mýdlo klíštětem otáčelo a klíště se pod mýdlem příliš neprotáčelo. Do 2-3 minut je klíště pryč.

V žádném případě klíště nezakapáváme olejem, aby se udusilo. Háčky v hypostomu tímto  postupem nezmizí a klíště, dokud se neudusí, dál vypouští nakažené sliny do rány a je možné, že při stresu, které mu dušení způsobí, je těchto infekčních slin ještě víc než obvykle.

Likvidace vytočeného klíštěte

Klíště nerozmačkáváme a podle možností na něj nesaháme rukama (ochrana proti infekci). Jedním z nejlepších a nejúčinnějších způsobů likvidace klíštěte je spálení v ohni, popř. na kousku papíru. Pozor ale na zákaz rozdělávání ohňů v lese a vysoké riziko požáru tam, kde dlouho nepršelo. Jako nouzovou eventualitu lze klíště rozmáčknout např. kamenem na místě ozářené sluncem tak, aby sluneční záření klíště vysušilo a případné zárodky pomohlo ÚV zářením zlikvidovat. Spálením nebo rozmáčknutím se ovšem vzdáváme také možné diagnostiky, zda klíště obsahovalo původce boreliózy nebo klíšťové encefalitidy (viz dále).

Pouze do kategorie vtipů patří návod na likvidaci klíšťat pomocí akupunktury, kterou zvládne i poučený laik. Jehla se aplikuje klíštěti, přičemž akupunkturní bod je na zadečku klíštěte a vpich se vede od zadečku až po hlavičku. 

Ránu po klíštěti je dobré zdesinfikovat, i když desinfekce neproniká do hloubky. Proto mějme na paměti, že v případě zdravotních obtíží (u boreliózy se objeví po 3 týdnech) bychom měli včas navštívit lékaře.

Jestliže chcete mít jistotu, že vyjmuté klíště nebylo nakažené, nechejte si je vyšetřit. Nalezená klíšťata vložte do igelitového sáčku a zašlete do specializované laboratoře Gen-Trend v Českých Budějovicích. Nesmíte je ale rozmáčknout či spálit. V laboratoři za poplatek  jsou schopni zaslaná klíšťata vyšetřit na původce boreliózy  (za cenu necelých 600 Kč) a klíšťové encefalitidy (za necelých 700 Kč) do 5 dnů.

Nejčastější výskyt klíšťat

Dospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují v trávě na stoncích, popř. na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy trpělivě čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, okamžitě se reflexivně přichytí. Pak putuje po oděvu až na vhodné místo, kde se může na kůži přisát. Proto lze někdy objevit přisáté klíště, i když jsme v lese týden nebyli a po návratu z lesa jsme žádné klíště nezachytili. Stačí si obléci pracovní kalhoty, ve kterých jsme před týdnem sbírali houby, a hladové klíště (dokáže hladovět a čekat na svou "oběť"i 6 měsíců) se může přisát. Není to tak časté a obvyklé - oděv přece jen před klíšťaty chrání, ovšem vyloučit to nelze a takové případy se již objevily. Nepodceňujte v této době ani travnaté porosty ve městech a vesnicích - parkové porosty, zahrady, meze), u kterých je poblíž les. Z lesa klíšťata mohou přenášet na tyto plochu volně žijící zvířata jako veverky, kuny, ježci, hlodavci či popř. ptáci, z nichž nasátá klíšťata odpadnou kdekoliv na zem, kde nějakou dobu žijí. Ale nejde jen o tyto hostitele. Dalšími mezihostiteli jsou  také např. brouci - na těch se živí hlavně mezivývojová stádia klíšťat (larvy a tzv. nymfy). Proto se larvy nebo nymfy klíštěte mohou přichytit na člověka, když si sedne (lehne) v lese na místa infikovaná těmito larvami. Sucho a vysoké teploty, které  v posledních dnech zasáhly naše území, ovšem klíšťatům (zvláště pak larvám) nesvědčí. Můžeme tedy doufat, že se počty klíšťat nebudou enormně zvyšovat. Bohužel, promořenost klíšťaty je nyní již tak velká, že se s nimi můžete setkat (sice v daleko menší míře) celoročně, dokonce i v zimě, zvláště pokud nastane teplá zima bez velkých mrazů a sněhu. Všechna vývojová stádia (larva, nymfa, dospělec) mohou ovšem bez problémů přezimovat v půdě nenasátá. Proto nemůžeme doufat, že zima klíšťata zničí.

Předpovědí aktivity klíštěte obecného na území České republiky se na svých stránkách http://www.chmi.cz/meteo/ok/klistata.html zabývá každý týden od čtvrtka odpoledne na jednotlivé dny víkendu také Český hydrometeorologický ústav

Informace o klíšťatech můžete získat také na stránce Státního zdravotního ústavu v Praze - http://www.szu.cz/cem/klistata/klistata.htm.