štafeta s pochodní lidských práv
9. srpna večer. "Bohyně spravedlnosti" prochází davem na pódium zahajovacího obřadu Štafety s pochodní lidských práv. (Jan Jekielek/Velká Epocha)

ATÉNY - Náměstí Syntagma, 9. srpna 2007, před helénskou budovou parlamentu. Právě se smráká a u pódia se do kruhu shromáždili lidé ze všech koutů světa s vlajkami svých zemí v rukou. Nejde však o žádnou oslavu. Ve vzduchu jsou transparenty se silnými slovy: "Porušování lidských práv a olympiáda v Pekingu nemohou probíhat současně", "Zastavte odebírání orgánů živým lidem" nebo "Olympijské hry, a ne olympijskou hanbu". Shromáždění přišlo podpořit start štafety s pochodní lidských práv, iniciativy, kterou vede Koalice na vyšetření perzekuce Falun Gongu v Číně (KVPFG).

O několik hodin dříve organizátoři štafety s pochodní lidských práv na tiskové konferenci vysvětlili cíl akce: použít hrozbu bojkotu letní olympiády 2008 jako nátlak na Peking v otázce respektování základních lidských práv lidí v Číně.

štafeta s pochodní lidských práv
Ti, kdo přišli podpořit štafetu s olympijskou pochodní lidských práv, během obřadu 9. srpna drží minutu ticha za lidi pronásledované v Číně na výzvu olympionika Martina Rubenise. (Jan Jekielek/Velká Epocha)

Jeden z vedoucích představitelů KVPFG a generální tajemník Interfaith International, dr. Charles Graves, vystoupil s prvním projevem. KVPFG je nevládní organizace, složená z politiků, právníků, organizací a výprav z Evropy, Asie, Severní Ameriky, Austrálie a Oceánie. Byla založena v roce 2006, aby vyšetřila porušování lidských práv příznivců Falun Gongu - duchovní praxe, kterou od roku 1999 čínský komunistický režim postavil mimo zákon a zahájil proti jejím stoupencům vlnu represí, pravděpodobně kvůli vysoké popularitě a víře v tradiční hodnoty.

Graves popsal průběh kampaně pronásledování čínského režimu proti hnutí Falun Gong, a když začal jmenovat požadavky organizace, sklidil od publika vlnu ovací:

Zaprvé jménem organizace žádal zastavení perzekuce Falun Gongu a propuštění všech stoupenců uvězněných za své přesvědčení. Zadruhé požadoval zastavení perzekuce přátel, právníků a dalších lidí, kteří podporují nebo hájí Falun Gong, včetně advokátů Kao Č'-šenga a Li Chunga. Zatřetí žádal zahájení rozhovorů mezi čínskou vládou a KVPFG, aby se dohodly detaily otevření všech pracovních táborů, věznic, nemocnic a připojených zařízení k inspekci KVPFG a nezávislému vyšetřování.

V tomto duchu se nesl i zbytek večera. Britská baronka Caroline Coxová vyzvala svět, aby zaujal proti čínské vládě o mnoho tvrdší postoj. Nezávislé vyšetřování Kanaďanů Davida Kilgoura a Davida Matase ohledně státního programu odebírání orgánů v Číně popisuje film Zlo, které svět [až dosud] nikdy nespatřil.

štafeta s pochodní lidských práv
Štafetu s pochodní lidských práv přišli lidé před Helénský parlament podpořit vlajkami a transparenty. (Jan Jekielek/Velká Epocha)

Rakouská sopranistka Melanie Fleck z evropského sboru "Coming For You" zazpívala "Píseň holubice". Text písně vyzdvihl hodnoty olympiády v kontrastu s krvavou historií komunismu v Číně i současným porušováním lidských práv v samotném Pekingu. "Osmdesát milionů koster dláždilo cestu k prosperitě; majestátné paláce postavené z krve a slz," zpívala Melanie Fleck.

Dalším z hostů byla sedmiletá Číňanka Fa-tu. O otce přišla, když ještě neuměla mluvit; byl umučen v čínském pracovním táboře. Její matce trvalo několik měsíců, než zjistila, že tělo manžela bylo nalezeno v kůlně na okraji města. Od chvíle, kdy Fa-tu s matkou utekly do Austrálie, cestují po světě, aby mluvily o své zkušenosti. Dívenka za potlesku publika otevřela na pódiu koš s holubicemi, symbolem míru. Některým z nich se však očividně nechtělo místo opustit. Jedna se usadila přímo na jednom z transparentů na pódiu.

Mikrofonu se pak svižně ujal vysoký muž atletické postavy. Martins Rubenis, sáňkařský šampion z litevské Rigy, sdílel své pochopení olympijského ducha z pohledu sportovce. Prohlásil, že my jako lidé můžeme pozdvihnout morální standard na vyšší, krásnější úroveň, zabráníme-li komunistickému režimu v Číně v jeho porušování lidských práv. Celé náměstí ztichlo, když požádal o minutu ticha "na počest sta milionů [příznivců Falun Gongu], jejichž životy byly zničeny Čínskou komunistickou stranou, a ke zpytování svědomí, co se stane dál, budeme-li nadále bezmocně přihlížet probíhající situaci".

štafeta s pochodní lidských práv
Večer 9. srpna se média hromadí před zahajovacím obřadem Štafety s pochodní lidských práv. (Jan Jekielek /Velká Epocha)

David Kilgour, bývalý kanadský ministr zahraničí, zahájil svůj projev pokusem o několik slov v řečtině a potom již pokračoval ve svém jazyce. Citoval z dopisu od skupiny významných čínských spisovatelů a vědců, jenž vyzývá k sedmi iniciativám, které by, podle signatářů, mohly přivést k životu čínský olympijský sen. Zejména komunistický režim žádají, aby vyhlásil amnestii pro všechny vězně svědomí; navrhují také, aby se oficiální olympijské heslo pro Peking 2008 změnilo na "Jeden svět, jeden sen a univerzální lidská práva".

Zvláště úderný projev přednesl čínský disident Pchan Čching, předseda Národní aliance na obranu lidských práv a odporu proti násilí. Hlasitě prohlásil: "Lidská práva ano! Olympijské hry ne!"

Dále následoval videoklip o soucitu a naději uprostřed tvrdých podmínek pronásledování, zobrazující scény odporu v Číně a podpory ze zahraničí.

Nakonec předvedl své umění slavný řecký kytarista Giorgos Koutogiannis. Náhle zjemnil melodii a na scénu vstoupily tři "bohyně": Svobody, Spravedlnosti a Míru. Pod jejich vedením bylo uvedeno devět pochodní lidských práv. Ústřední motiv štafety s pochodní nabíral na síle a v celém davu se lidé začali objímat - turisté, policisté, organizátoři... a touto scénou byl večer zakončen. Organizátoři uvedli, že pochodeň nyní bude putovat do více než stovky měst v nejméně 35 zemích a očekávají, že v průběhu  roku se další města přihlásí. Podle svých slov chovají velkou naději, že pochodeň lidských práv za rok dorazí také do Číny.

Ve středu 5. září má pochodeň z Německa doputovat také do Prahy a o den později do Brna. Z českých osobností už akci podpořili například bývalý prezident Václav Havel, poslankyně Kateřina Jacques nebo bývalý místopředseda senátu Jan Ruml. Z České Republiky bude pochodeň pokračovat na Slovensko, do Bratislavy.

Doplnil Jan Jekielek, Petr Šváb