jogging, běhání, zdravotní účinky běhání
Jogging má formu pomalého, souvislého běhu se střední intenzitou, jeho rychlost by neměla překážet případné komunikaci dvou běžců... (foto: Siebe/Flickr.com)

Chcete získat dobrou kondici, upevnit si zdraví, zarelaxovat, pobavit se nebo shodit nějaké přebytečné kilogramy? Pomalý běh neboli jogging je to správnou volbou!

Jogging a trocha historie

Běhání je staré jako lidstvo samo. Tento přirozený způsob pohybu využívali lidé po staletí k rychlému přesunu a později jako formu sportovního vyžití a zábavy. Od 70. let dvacátého století došlo k obrovskému boomu běhání. Lidé, zvláště v Americe, využili poznatky tzv. indiánského běhu, kde se střídá uběhnutí krátkého úseku s chůzí a vymysleli jogging. Tento souvislý rekreační běh si zakrátko získal tisíce lidí od adolescentů po důchodce a praktikují ho snad všechny vrstvy ve společnosti od dělníků, manažerů, až po prezidenty a jiné celebrity.

Proč běhat?

Jogging má formu pomalého, souvislého běhu se střední intenzitou, jeho rychlost by neměla překážet případné komunikaci dvou běžců v pohybu. Proto se jogging doporučuje téměř pro všechny lidi, kteří touží po zdravé sportovní aktivitě. Pravidelný běh posiluje srdce a cévní systém, podporuje látkovou výměnu v těle, spaluje kalorie, je dobrým způsobem přirozeného otužování, mimoto zlepšuje imunitu a je tak dobrou prevencí nádorů plic, prsu a tlustého střeva a v neposlední řadě odbourává stres a zlepšuje dobrou psychickou kondici.

Škodí běhání kloubům?

Mnoho lidí se mylně domnívá že běhání poškozuje klouby. Není to však pravda, protože pravidelná přiměřená zátěž při běhání naopak klouby a svaly posiluje a je dobrou prevencí proti bolestem kloubů a osteoporóze (řídnutí kostí). Jak říká jeden běžec. "Kdybych neběhal, přiberu 20 kilo a klouby budou trpět mnohem víc."  Paradoxně lékařské studie zjistily, že pravidelný běh zajišťuje kloubům kolenou a kyčlí lepší stabilitu.

Může běhat opravdu každý?

I běh má svá omezení. Lidé trpící nemocemi srdce a oběhu, starší lidé a lidé s nadváhou a obezitou by se měli poradit s lékařem. Ani tady však nemusí být nic předem prohrané. Pokud budete běhat pod dozorem odborníka, nebudete se přepínat a budete dodržovat správnou životosprávu, můžete běhat a brzy získat zpět ztracenou kondici. Lidé s nadváhou mohou začít s indiánským během, a pak postupně přejít na jogging. Pro všechny platí, že zátěž by měla být postupná. Chyby typu běhat rychleji, co nejvíce a nejdál jsou živnou půdou pro úrazy a to je úplně zbytečné.

Kde běhat?

Nejlépe se samozřejmě běhá v přírodě. Ideální jsou parky, les, louky, kde je vzduch čistší, než při běhu mezi domy nebo na hřišti. Fantazii se meze nekladou. Kdy vyběhnete, záleží jen na vás. Příznivců ranního běhu v poslední době přibývá. Tělo se lépe "probudí" do nového dne, prokrví se a  samozřejmě uvolní endorfiny - hormony štěstí, které zaručeně zvednou náladu i zarputilým morousům.

Správná obuv je základ

Pokud se opravdu rozhodnete běhat, měli byste si pořídit vhodnou obuv. Rozhodně se vyplatí nešetřit, protože při koupi levné obuvi z tržnice sice ušetříte, ale poznají to vaše klouby. Ideální by byla běžecká obuv, která by měla mít  tlumení v podrážce a měla by být přizpůsobena terénu, po kterém budete běhat. Jinou obuv zvolte na běhání po asfaltu a jinou po měkkém terénu.

Běh je ta nejlepší psychoterapie

Jak jsme už zmínili, běh má pozitivní účinky na psychické zdraví. V některých zemích ho lékaři doporučují jako součást terapie některých nemocí. Když běháte, může se stát, že stres se úplně rozplyne a domů přiběhnete příjemně unaveni, ale duševně odpočatí.

Buďte trpěliví...

Lidské tělo si na každou zátěž musí postupně zvyknout. Proto byste neměli pověsit běhání na hřebík jen proto, že hned nevidíte zlepšení, jste unavení, bolí vás celé tělo, atd. Organismus se adaptuje na běhání za cca 2 týdny a třeba až po dvou měsících můžete pocítit větší změny na těle i v těle. Pokud vám po nějaké době připadá běh stereotypní nebo nudný, změňte prostředí, trasu, poslouchejte hudbu nebo vezměte někoho s sebou, pak se určitě nudit nebudete, to je zaručeno...

"Stadiony jsou pro diváky, my běžci máme přírodu a to je mnohem lepší..."