20090826-nizky-tlak-ilustrfoto
Při nízkém tlaku se nedoporučuje fyzicky náročná práce, vyvarujte se  i sportům typu spinning nebo tzv. high aerobik. (picasaweb/tmc)

Mezi lidmi se častěji mluví o vysokém krevním tlaku, který je jednou z hlavních příčin mnoha civilizačních nemocí. Nízký tlak neboli hypotenze však také trápí mnoho z nás. Přesto však nebyl dosud považován za nemoc a dokonce na něj neexistují žádné léky…

Když jde tlak dolů

Podle WHO se jedná o nízký tlak, když naměřená hodnota tlaku krve se pohybuje okolo 105-115 / 60 - 75 mm rtut‘ového sloupce. Co lidi s nízkým tlakem trápí? Mohou mít závratě, studené končetiny, nevolnost, mdloby, hučení v uších, bušení srdce ,mžitky před očima, stavy úzkosti až paniky, pocení, nepotlačitelné zívání, únavu nebo mohou trpět poklesem koncentrace. Také u nich hrozí riziko pádu, zejména po prudkém vstávání nebo náhlé změně polohy těla.

Kdo trpí nízkým tlakem?

Nízký tlak sužuje především ženy. Významně se na něm podílí i genetická zátěž, mohou ho vyvolat i některé léky. Zajímavé jistě je, že příčina nízkého tlaku není v cca 98 % známá. Existují také některé nemoci, které tlak snižují jako například: snížená funkce štítné žlázy, nemoci ledvin, pokles krevní složky, parkinsonova choroba, cukrovka nebo poruchy žláz produkujících hormony. Určitou zátěž přináší těhotenství. Často se objevuje u mladých lidí, ale kolem 30. roku věku se často vlivem hormonálních změn v těle normalizuje.

První pomoc při poklesu tlaku

- Pokud máte nízký tlak a jste náchylní ke mdlobám, můžete zabránit pádu tím, že zkřížíte ve stoje nohy nebo se přesuňte do dřepu. Pokud si můžete lehnout je ideální pokud můžete zvednout nohy do úrovně vyšší než tělo.    Ráno, předtím než vstanete se pokuste trochu si „zacvičit“ v posteli, aby se tlak zvednul a nehrozilo upadnutí. Z lůžka vstávejte ze sedu, ne z lehu! Po vstání z postele vypijte sklenici vody, která udrží na dvě hodiny vyšší tlak.

- Během dne dodržujte dostatečný pitný režim

- Při nízkém tlaku se nedoporučuje fyzicky náročná práce, vyvarujte se  i sportům typu spinning nebo tzv. high aerobik.

- Při poklesu tlaku někdy pomůže konzumace několika kostek cukru, které mají lepší účinek než káva nebo třeba sklenička tvrdého alkoholu.

- Při spaní nechávejte podhlavník ve zvýšené poloze

- Asi 30 % populace citlivě reaguje na přísun soli. Sůl údajně udržuje dobrý tlak, ale nic se nemá přehánět, protože nadmíra soli organismu škodí. Ideální způsob jak tělu dodat přiměřenou dávku soli, je  jíst hodně zeleniny, která by měla být přiměřeně osolená.

Životní styl pro „lepší tlak“

Odborníci doporučují některé rady, jak si udržet ideální tlak. Dobrý krevní tlak udržuje také lehká strava. Pokud pijete kávu a víno, dočasně se vám zvedne tlak, ale neplatí to trvale a navíc je tato varianta velmi individuální tzn., že co pomůže jednomu, nemusí pomoct jinému. Sport příznivě působí na celkovou kondici a zdraví. Lékaři doporučují spíše vytrvalostní sporty jako plavání, cyklistiku, gymnastiku, turistiku nebo lehké formy aerobiku. Sportovat byste měli minimálně dvě hodiny týdně. Vitamín C je známým všelékem snad na cokoliv. Pokud jíte hodně ovoce a zeleniny (citrusy, kivi, papriky, rajčata,…) nemusíte se vůbec klesání tlaku obávat.

Co jste o nízkém tlaku možná nevěděli…

Někteří odborníci, zabývající se nízkým tlakem tvrdí, že hypotonici by měli snídat bílkoviny, sůl a vitamíny řady B, nebo třeba černý čaj, protože vyšší dávky uhlovodanů a draslíku (obsaženy jsou např. v müsli), mohou u lidí s hypotenzí působit podrážděnost, nervozitu nebo dokonce křeče.

K zajímavostem jistě patří i to, že vědci v univerzity v Oxfordu přišli s poznatkem, že lidé s nízkým tlakem jsou daleko méně vystaveni riziku infarktu nebo cévních mozkových příhod. Nízký tlak sice mnohým lidem komplikuje život, ale na druhou stranu ho zase prodlužuje. Ač je doposud hypotenze obestřena řadou nejasností a nelze ji pořádně léčit, není to nemoc, na kterou by se umíralo. Pokud vás nízký tlak přece jenom trápí, nevěšte hlavu, pokud budete dodržovat správnou životosprávu, nepříjemnosti s tím související klesnou určitě na minimum.

Související články:

 

Ženšen jako magický kořen života

 

Ginkgo: zázračná liečivá rastlina

 

Kouření rodičů má vliv na vysoký krevní tlak dětí