Image

Marek Hovorka (foto: Zdenka Danková/VE)

Mír s tuleni je film, který otevřel pražské kino Oko (v Praze 7, F. Křižíka 15), jež svojí projekcí navazuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava.

Kino Oko bylo slavnostně otevřeno ve středu 31. října 2007 večer ve 20 hodin za přítomnosti zástupců italského velvyslanectví a pana Marka Hovorky, ředitele MFDF Jihlava. Nechyběl zde režisér Miloslav Novák, autor promítaného snímku Mír s tuleni, kterým vstoupil na plátna kin další autorský dokument české provenience.

Kino Oko vytváří organickou kulturní křižovatku nejen v Praze 7.  Již od konce října navázalo kino Oko spolupráci s několika významnými českými festivaly. 29. – 30. října proběhly ozvěny Mezinárodního festivalu studentských filmů Fresh Film Fest.

Pro dramaturgii  kina Oko zůstává stěžejní především orientace na dokumentární filmy a na speciální projekce úspěšných či jinak výjimečných filmů ze zahraničních festivalů.

Exkluzivní spolupráci navazuje kino Oko s distribuční společností Artcam, která do Čech přináší např. tvorbu Francoise Ozona, či vítězný rumunský snímek z festivalu v Cannes. Rovněž je domluvena možnost spolupráce s kulturními instituty a velvyslanectvími různých zemí v Praze, např. Německa, Bulharska, Francie a dalších.

V následujících měsících začne tyto možnosti využívat k pořádání příležitostných projekcí.

Provozovatelem kina Oko je občanské sdružení JSAF - Jihlavský spolek amatérských filmařů . To nabylo zkušeností s více než desetiletým provozováním městských a venkovských kin na Vysočině. Je tvůrcem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, který je nejen mezinárodně uznávaným svátkem autorského dokumentu, ale také prostorem pro divadelní, hudební a jiné počiny.

Další stěžejní aktivitou JSAF je rovněž spolupořádání festivalu Academia film Olomouc. K jeho produkčním aktivitám patří i respektovaný filmový trh určený pro středo a východoevropské dokumenty, který organizuje s pražským Institutem dokumentárního filmu.

Mimo provozování webového portálu pro alternativní distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Doc-Air (www.doc-air.com) se věnuje publikační činnosti, vydal např. knihu Guy Gauthiera Dokumentární film nebo odborné sborníky i měsíčník věnovaný dokumentárnímu filmu (Dok.revue – vychází jako příloha Literárních novin).

Zástupci JSAF věří, že kino Oko se může stát významným bodem, vytvářejícím rámec pro stylotvorné okraje filmové kultury. „Je pro nás rovněž důležité, aby kino Oko bylo i prostorem ukotvujícím kinematografické povědomí, proto budeme uvádět retrospektivy významných tvůrců či  žánrové přehlídky“.

Aktuální program kina můžete nalézt na nových webových stránkách kina Oko: www.biooko.net