Eugene Wesley Roddenberry, americký scenárista a producent, tvůrce seriálu Star Trek. (wikipedia.org)
Eugene Wesley Roddenberry, americký scenárista a producent, tvůrce seriálu Star Trek. (wikipedia.org)

Mnozí si jistě pamatujeme nesčetné ságy seriálu Star Trek, které se od minulosti do současnosti odvíjely na televizních obrazovkách po celém světě jako jeden z nejzajímavějších televizních science-fiction projektů dvacátého století. Pojďme tedy nahlédnout do světa Gena Roddenberryho, věčného cestovatele napříč vesmírem, který mohl pomocí televizní techniky zobrazit svoje vesmírné cesty, o kterých stále snil.

Pestrý život seriálového tvůrce

Podle dostupných záznamů strávil Gene svoje dětství se sestrou Doris a bratrem Bobem v Los Angeles. Po ukončení svých studií se ve dvaadvaceti letech stal letcem u Amerického vojenského letectva s hodností podporučíka. Na křídlech svého letounu B-17 se zúčastnil mnoha bojových leteckých misí, ve kterých získal Záslužný letecký kříž a také Leteckou medaili.

Když válka skončila, nepřestal se věnovat pilotování letadel a nastoupil do nového zaměstnání jako pilot společnosti Pan Am.

Gene - hrdina letecké společnosti Pan Am

Při jednom z letů na lince z Kalkaty havarovalo letadlo společnosti Pan Am v Syrské poušti. Gene byl na jeho palubě a havárii přežil. Jako služebně nejstarší důstojník se ujal velení a vyslal dva nezraněné pasažéry hledat pomoc, zatím co sám zůstal na místě, aby se postaral o ostatní, kteří neštěstí přežili. Syrská vojenská základna, kterou vyslaní pasažéři objevili, poslala na místo neštěstí letoun, který Gena dopravil na základnu, odkud se spojil se společností Pan Am a společnost poslala obratem na pomoc záchranné letadlo. Gene později za své hrdinské vystupování obdržel uznání v podobě Civilního aeronautického ocenění.

V letech 1949–1956 sloužil - stejně jako jeho otec - u losangeleské policie, kde nasbíral další zajímavé životní zkušenosti. Na počátku 50. let odstartoval Gene svoji kariéru filmového scénáristy na volné noze.

Roddenberry byl ve svém životě dvakrát ženatý. Se svojí první ženou Eileen Rexroatovou vychoval dvě děti. Jeho druhou ženou se stala Majel Barrettová, která ztvárnila v první sérii Star Treku postavu zdravotní sestry Christine Chapelové a v dalších sériích ztvárnila postavu Lwaxany Troi. Mimoto také propůjčila svůj hlas palubnímu počítači vesmírné lodi.

Životopis seriálu Star Trek

Image

Původní idea série Star Treku se v Geneově mysli zrodila v roce 1964. Série, kterou vytvořil, se ujala firma Desilu Studios a jeho sen ožil jako pilotní projekt za 500 tisíc dolarů. Setkal se ovšem malým zájmem stanice NBC. Byla to však paradoxně stanice NBC, kdo požádal o další nový pilotní pořad. Osud prostě Geneovi musel dát šanci splnit jeho životní poslání. Seriál s novým jménem Star Trek: The Original Series (Originální série) byl uveden 8. září 1966 a běžel celé tři sezóny, a přestože byl ukončen kvůli nízkému ohlasu diváků, získal si ale širokou popularitu v řadách producentů, kteří jakoby tušili potenciál Geneova přístupu, který bude účinkovat na diváky budoucnosti.

A tak se stalo, že v roce 1975 společnost Paramount vyzvala Roddenberryho k vytvoření dalších televizních sérií, založených na vizi Star Treku, pokračujících s obsazením v rámci možností podobných tomu původnímu. Tyto série měly být hlavním pořadem pro plánovanou novou televizní stanici. Plány Paramountu se však ohledně jejího zřízení změnily, a tak se myšlenka změnila ze seriálu v natočení hraného filmu ze světa Star Treku. Výsledný produkt Star Trek: The Motion Picture (Film) byl znovu hodnocen diváky poměrně vlažně z toho důvodu, že byl pro obecné pole diváků údajně příliš intelektuální. Vzrušení tedy nebylo to, co by tento projekt u diváků měl naplňovat. Diváci, zdá se, ještě úplně nedozráli, ale Geneův osud je jasný. V 80. letech bylo znovu vytvořeno několik dalších filmů a nových televizních sérií.

Gene ve své mysli uviděl další postavy, které čelí situacím v jiném časovém období, a 3. října 1987 představil svůj nový projekt Star Trek: The Next Generation (Nová generace) v podobě premiéry v USA s názvem "Encounter at Farpoint"(Setkání na dalekém místě). Roddenberry se do tvorby tohoto nového seriálu z počátku zapojil se vší silou, přesto však nemohl zabránit zhoršování svého zdravotního stavu, a tak objem jeho práce na 2. a 3. sérii podstatně klesal. Jako médium, pozorující vesmírné cesty ve své mysli, zůstal Gene Roddenbery až do své smrti 24. října 1991 ústředním tvůrčím prvkem světa tohoto nekonečného hvězdného putování rozlehlými oblastmi vesmíru. A někdy se také trápil tím, zda bude jeho svět diváky oceněn.
Geneovi zmizely některé hluboké vrásky z mysli - projekt Star Trek: The Next Generation byl oceněn Peabodyho Cenou pro "Nejlepší z nejlepších". Série získala v konečném součtu celkem jedenáct prestižních cen Emmy, a tak Gene, zdá se, završuje svoji životní cestu a předává lidem svoji fantazii v naději, že inspiruje lidskou mysl a zaujme v ní svoje zasloužené místo.

Poslední film tématicky stojící na základech původní série Star Treku, Star Trek VI: The Undiscovered Country (Neobjevená země) je věnován památce otce vesmírných cest, samotnému Geneovi Roddenberrymu. On sám údajně viděl jednu z verzí tohoto filmu právě jen několik dní před příchodem jeho smrti.

Velký pták galaxie

Image

V průběhu 70. let přednášel Gene na mnoha místech v celých Spojených státech, zejména na vysokoškolských univerzitách. Bavil prý účastníky přednášek anekdotami ze světa Star Treku, prezentoval kolekci vystřižených scén z původních sérií Star Trek Blooper Reel a mluvil o obrazech budoucnosti a svých vizích. Jeho fanoušci jej ověnčili přezdívkou The Great Bird of the Galaxy „Velký pták Galaxie“ po vzoru mýtického stvoření, které se objevuje v jedné z epizod z původní star-trekovské série.

Geneův román

Kromě filmů a různých projektů pro televizi napsal Gene také „novelizaci“ Star Trek: The Motion Picture, která byla publikována v roce 1979 jako vůbec první ze stovek románů založených na ideji Star Treku. Někdo v té době tvrdil, že skrytý autor této knihy je ve skutečnosti Alan Dean Foster, snad proto, že přispíval do filmového scénáře, ale tyto spekulace zůstaly jako nepotvrzené a dost možná vedly k hlubšímu zamyšlení nad tím, kdo to byl Gene Roddenberry. Roddenberry také zamýšlel napsat i další knihy ze světa Star Treku, zemřel však bohužel dříve, než mohl své plány uskutečnit.

Roddenberryho vesmírný pohřeb

Pět let po jeho smrti splnila Majel Barrett Roddenberryová, jeho pozůstalá žena, Geneův vytoužený sen. Pokusila se mu zajistit pohřeb mimo planetu - ve vesmíru. Americká NASA vzala urnu s jeho pozůstatky do vesmíru, ale její pokus o vesmírný pohřeb se neuskutečnil.Následně na to Barrett Roddenberryovou kontaktovala firma, která jí nabídla, že ostatky Gena Roddenberryho vystřelí na oběžnou dráhu. Majel tuto nabídku přijala, raketový nosič vynesl kapsuli s Roddenberryho popelem skrze stratosféru do vesmíru, kde, jak všichni doufají, konečně nalezl svůj zasloužený klid. Kapsule údajně obíhala Zemi celých šest let a poté shořela v zemské atmosféře. Jednalo se o historicky první vesmírný pohřeb.

Vesmírná sága stále pokračuje

Po smrti Gena Roddenberyho se nekonečná spirála nových a nových vesmírných cest Star Treku nepřestala odvíjet. Objevily se nové filmy a rovněž i nové série. Roku 1993 se na amerických obrazovkách objevila nová série Star Trek: Deep Space Nine (1993, česky Star Trek: Hluboký vesmír 9). Roku 1994 je v kinech uveden nový celovečerní film Star Trek VII. - Generations a rok na to další seriál Star Trek: Voyager (1995) (Cestovatel).

Pro rok 1996 tu máme další celovečerní filmový počin s názvem Star Trek VIII. - First Contact (První setkání), v roce 1998 celovečerní film pod názvem Star Trek IX. - Insurrection (Povstání). Na konci roku 2001 se vrátil na obrazovky seriál o hvězdném putování pod názvem Enterprise, který později byl přejmenován na Star Trek: Enterprise (2001).

V prosinci roku 2002 se na plátnech světových kin promítal poslední dosud natočený celovečerní film nazvaný Star Trek X. - Nemesis (Odplata, Nemesis - jméno bohyně pomsty).

Použité články:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gene_Roddenberry
http://www.tnzcz.org/fed/gene.htm
http://www.trekkies.cz/view.php?cisloclanku=2005091701