Jedlé kaštany, kaštan setý, marony, podzimní pochoutka
Jedlé kaštany. (ilustr. foto: Greg Gladman/Flickr.com)

Ještě před padesáti lety byly jedlé kaštany vyhledávanou pochoutkou. Sáčky s voňavými teplými kaštany patřily neodmyslitelně k podzimu stejně jako třeba podzimní plískanice nebo barevné listí  na stromech. Pomalu se však začaly vytrácet, nahrazovány jinými pochutinami, až jako by zmizely úplně. V současnosti pomalu zažívají renesanci a začínají se znovu vracet do ulic českých a slovenských měst.

Původ kaštanovníku setého

Domovem kaštanovníků setých (Castaneus sativa), nazývaných také marony, je oblast Blízkého Východu, severní Afriky a Středomoří. Kaštanovníky rostou také na úbočích Alp ve Švýcarsku, Francii, a také na Sicílii. Velmi rozšířené a oblíbené jsou v jižní Evropě. Do Evropy se kaštanovníky dostaly díky starým Římanům a jejich válečným výpravám, které Římané podnikali do Germánie a Velké Británie před mnoha staletími. V Čechách se kaštanovníky poprvé objevily v roce 1679. Pěstitelé stromů zakládali kaštanové sady tzv. kaštanky a nejznámější z nich byl sad u Nasavrk, kde hospodařil významný pěstitel Oxenhauser.

Jedlý kaštan - pochoutka i zdroj vitamínů

Kromě toho, že jedlé kaštany byly vyhledávané jako delikatesa a pochoutka, nemůžeme vynechat ani jejich nutriční složku. Plody kaštanovníku setého jsou významným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Obsahují vitamín C, B a E.

 Z minerálů jsou v nich například zastoupeny hořčík, železo, draslík, vápník , fosfor, měď, chlor, niacin, karoten, biotin a kyselina pantotenová. Kaštany obsahují také velké množství  bílkovin, glycidy, škroby, sacharózu, dextrin a olej. Proto jsou vhodné i pro lidi s nemocemi srdce a vysokým krevním tlakem, při onemocněních ledvin. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy jako prostředek proti kašli. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky.

Jedlé kaštany v kuchyni

Využití kaštanů v přípravě pokrmů je obrovské. Zdaleka se neomezuje pouze na pečení, i když to je asi nejznámější způsob jejich úpravy. Ve Francii, Itálii a Švýcarsku jsou jedlé kaštany považovány za delikatesu. Vyrábí se z nich pyré, které je základem mnoha moučníků a zákusků. Kaštany se používají při výrobě nádivek k masům - v USA se nádivkou z jedlých kaštanů plní i slavnostní krocan. Kaštany se používají k výrobě piva, pudinků, polévek, likérů, krémů, sirupů a sladkých nádivek nebo příloh ke zvěřině. Ve francouzském Lyonu se z jedlých kaštanů, karamelu a medu vyráběl první známý a proslulý nugát - Marrous glucés. Významné zastoupení mají jedlé kaštany v maďarské, chorvatské a slovenské kuchyni. Jejich využití je skutečně velmi široké.

Slavnost jedlých kaštanů

V Chorvatsku na několika místech dokonce pořádají slavnost kaštanů - Fešta od maruna nebo  také Marunada. Tyto festivaly se konají už od pradávna, ale tradice byla založena až v roce 1973 v Lovrani, Dobreči a Liganji. Po dobu tří říjnových víkendů, kdy se slavnosti konají,  jsou ve všech těchto místech velká tržiště, kde se nabízejí pochoutky a produkty výhradně z jedlých kaštanů přímo na ulici. V restauracích a hotelích se servírují menu sestavené z pokrmů vyrobených z jedlých kaštanů, popíjí se "medica" - což je pálenka z medu a  kaštanových květů. Součástí dění je  i kulturní program, kde vystupují dechové orchestry, sólisté, pořádají se soutěže, sportovní akce a výstavy. Některá místa dokonce zajišťují vycházky do kaštanových lesů spojené se sběrem kaštanů. Chorvaté jednoduše sklizní kaštanů žijí.

Vyhlášená pochoutka - pečené kaštany

I přes všechny výše uvedené kaštanové speciality zůstávají nejznámější kaštany pečené. Příprava je jednoduchá, postačí když kaštany vyloupané z pichlavých slupek omyjeme, nařízneme ostrým nožem a dáme vařit na dvacet minut do hrnce zakrytého poklicí. Potom necháme asi pět minut stát. Ještě horké kaštany vytáhněte a začněte loupat. Oloupané kaštany vložte do trouby a pečte na teplotě 200 stupňů Celsia až budou měkké. Pokud se místností line typická kaštanová vůně, jsou připraveny ke konzumaci nebo se mohou dále upravovat. Kaštany by měly získat tmavohnědou barvu, ale neměly by zčernat. Kaštany vyžadují tepelnou úpravu, jinak jsou hořké až trpké. Kaštany vydrží usušené několik měsíců. Jedinou nevýhodou je, že jsou často napadávány plísněmi.

Pokud vás přes to všechno oříškově nasládlá chuť kaštanů nenadchla, můžete si kaštanovník setý třeba zasadit. Kaštanovníky totiž patří k velmi pěkným a oblíbeným  okrasným stromům. Nejlépe se jim daří ve vinařských oblastech, kde jsou chráněny proti větru a dešti a  pokud možno zalité sluncem...