vanocni kapr, vanocni tradice, vanoce, kapr, historie rybnikarstvi v Cechach
Kapr. (ilustr. foto: Daisuke Matsumura/Flickr.com)

Štědrovečerní večeři bez smaženého kapra na stole si v naší zemi už ani neumíme představit. Odkud však tato sladkovodní ryba pochází?

Kapři z Číny a Říma

První počátky chovu ryb se objevují v Číně asi před 2500 lety. V Evropě jsou první snahy o chov ryb v rybnících doloženy z doby říše Římské, nejdříve se začal rozvíjet v Bavorsku, a to již v 8. století, odtud se pak rozšířil i na naše území.

Klášterní kapři

Česká republika se jako vnitrozemský stát vyznačuje historicky výjimečnou tradicí v rybničním chovu ryb zaměřeném právě na kapra. První záznamy o zakládání chovných rybníků pocházejí již z 11. století. Rybníky byly zakládány zejména při klášterech, z nichž nejznámější byly sázavský a břevnovský klášter. Tehdy byl kapr brán jako významné postní jídlo a jeho chov jako výnosná zemědělská činnost.

Rozmach rybnikářství...

Největší rozmach rybníkářství u nás nastal v 15. a 16. století, kdy plocha rybníků dosáhla 180 000 ha. V jižních Čechách, kde se soustava rybníků dochovala dodnes, prosluli jejich stavbou Štěpán Netolický a Jakub Krčín. Po nich také byly dva největší rybníky pojmenovány.

...a úpadek

Následné historické události v podobě Třicetileté války, rušení klášterů Josefem II. a Napoleonova tažení však vyvolaly postupný hluboký úpadek rybníkářství. K rušení rybníků přispěl i rozvoj zemědělství, zvláště v úrodných oblastech, jako Polabí nebo jižní Morava. K částečné obnově zrušených rybníků došlo až po 2. světové válce.

Nový chov pro zdraví

Spolu s kaprem se začal zavádět chov dalších druhů ryb; v  60. letech to byl amur bílý a tolstolobik pocházející ze střední Asie.

Je škoda, že velká většina z nás si kapra dopřeje pouze o vánocích. Rybí maso představuje dietní potravinu, splňující všechny aspekty zdravé výživy. Je lehce stravitelné, obsahuje vitamíny A a D a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podle posledních výzkumů je u nás konzumováno pouze 5 kg na obyvatele a rok.
A ještě pro zajímavost - roční produkce sladkovodních ryb je u nás téměř 20 tis. tun, z toho kapr dosahuje skoro 90%. Polovina této produkce je exportována do zahraničí.

Co se týče kontaminace ryb ze znečištěné vody, není třeba se obávat, alespoň ne z domácího chovu. Jejich chovná délka života je natolik krátká, že se cizorodé látky, jako např. těžké kovy, nestačí v mase nahromadit.
Teď už zbývá jen popřát ke kaprovi dobrou chuť a to nejen ke štědrovečerní večeři.
A nezapomeňte si do peněženky vložit kapří šupinku pro štěstí.

Zpracováno podle Ing. Petra Spurného