Jaroslav Ježek,Čp. 8, Jiří Černík, osmdesata leta
Jaroslav Ježek, hlavní protagonista kapely Čp. 8. (Foto: music.taxoft.cz)

Psal se rok 1980 a Jaroslav Ježek spolu s houslistou Jiřím Černíkem založili skupinu Čp. 8. Název vymysleli podle popisného čísla domu, kde bydleli. Aniž by si to však uvědomili, vytvořili hudební těleso, které se později nesmazatelně zapsalo do dějin českého folku a folk-rocku.

Jaroslav Ježek – zpěvák, textař a skladatel v jednom

Vůdčí osobnost souboru, Jaroslav  Ježek, se narodil 20. září 1957 v Příbrami. Jméno a příjmení shodné se známým hudebním skladatelem Jaroslavem Ježkem, který vystupoval s Voskovcem a Werichem, není rozhodně náhodné. Slavný hudební skladatel byl jeho prastrýc.
Brzy se rodina Ježkových přestěhovala do Karlových Varů. Od raného dětství hrál Jaroslav na kytaru a zpíval. Navštěvoval Lidovou školu umění. A také už v dětství se projevila u malého Járy nemoc, která se táhla celým jeho životem a nakonec ho bohužel i předčasně ukončila – vrozená porucha výměny vzduchu v plicích. Nemoc Ježkovi život komplikovala a zároveň mu taky zvláštně zbarvila hlas, od hudby ho však i přes velké potíže neodradila.  Kromě toho byl Jaroslav Ježek výtvarně i hudebně nadaný, ale pro jeho handicap  se rodiče rozhodli pro studium na střední průmyslové škole keramické. Později vystudoval pedagogickou fakultu v Plzni. Mladý Jaroslav se však našel v hudbě – psal písňové texty a skládal písničky.

Čp. 8: „Hrajeme fresh air“

Krátce poté, co Ježek s Černíkem založili skupinu Čp. 8, přibrali do kapely i Ježkova mladšího Bratra Míťu, který hrál na conga, a basistu, houslistu a flétnistu Jana Richtera. O rok později skupina prorazila v oblastním kole Porty. Rok 1982 byl poznamenám odchodem J. Černíka a příchodem Petra Linharta. S příchodem kytaristy Linharta a později Václava Křivance a klávesisty Jiřího Šantrocha se vnesl do čistě folkové skupiny lehce rockový nádech – slovy kapelníka Ježka : „Hrajeme fresh air.“ Čerstvý vzduch posluchače neodradil, spíš naopak, jejich počet se prudce zvyšoval. Jasným důkazem stoupající popularity skupiny bylo vítězství ve finále Porty v roce 1983, kde obsadili první místo a trumfli i takové interprety, jako byli Poutníci nebo skupina Nerez.

Osobnost Jaroslava Ježka

Jaroslav Ježek měl dar oslovit posluchače i spoluhráče v kapele. Díky jeho pevné ruce skupina stoupala výš a výš. Texty písní Čp. 8 byly velmi citlivé, dotýkaly se tehdejších mladých lidí se silnou naléhavostí. Ježkův pronikavý hlas pronikal do srdcí svých součastníků a i v tíživé době normalizace ukazoval jinou cestu, než jen konzumní styl života, stádnost a přizpůsobení se starým pořádkům a konvencím. Jeho písničky byly živé díky osobnímu prožitku jejich autora – pojednávaly o smutku, lásce, naději, bolesti i radosti. Byla to jakási generační výpověď mladých kluků o touhách, přáních a  problémech současné mládeže. V písních vyřčené otázky, výkřiky a intonace hlasu s pomyslnou touhou změnit nešvary tohoto světa si posluchače získávaly více a více.

Poslední píseň…

Jaroslav Ježek v hudbě ze sebe vydával vše. V posledních dvou letech skupina koncertovala i pětkrát do týdne. Toto vypětí se silně podepisovalo na jeho zdravotním stavu.  Vyměřený životní čas Jaroslava Ježka se tak rychle zkracoval. Kvůli dechovým obtížím pobýval často v nemocnici, zkoušel si zlepšit dýchání pomocí jógy. I přes usilovnou snahu lékařů zemřel Jaroslav Ježek krátce po svých 28. narozeninách, v prosinci 1985. Čp. 8 se pokoušeli  hrát i bez J. Ježka a na post zpěváka přizvali zkušeného hudebníka  Dana Kohouta. Osobnost J. Ježka byla však natolik spojená s kultem Čp. 8, že hudební projev nového zpěváka zpívajícího jeho písně nedokázal fanoušky získat. Cítili to sami posluchači, Dan Kohout i zbylí členové skupiny, a tak po několika měsících  hraní v březnu 1987 kapela svou činnost ukončila.

Až o mnoho let později, v roce 2001, vydalo hudební vydavatelství Indies Records dvoualbum skupiny Čp. 8 Čerstvý vzduch. Dvojcédéčko obsahuje všechny písně a texty této kapely, ať již ze živých koncertních nahrávek  nebo i singly, které vyšly ještě v době účinkování tohoto souboru. Nahrávka je opatřena bookletem Petry Severinové.  Čp. 8 za své krátké působení na folkrockové scéně zazářilo jako jasná světlice a posvítila na cestu těm, kdo hledali spojení se světem, podstatu i smysl života, leckdy krásnému i nespravedlivému…


Barevné střípky názorů
A dole melodie utajených slz
Hlasy
Které uvnitř znějí tence
A kroky
Které za mnou povedou
Tak to je svědectví
Mé existence.

               - J. Ježek, Na kraji ticha