Petr Narozny
Petr Nárožný zpívá se skupinou Rangers humorné tango "Nádraží Těšnov v 16:32." (dailymotion.com)

Snad všichni jsme v dětství milovali večerníčky Mach a Šebestová nebo Žofka a spol. Herec Petr Nárožný, který postavičkám propůjčil svůj hlas, se však neomezil jen na dětské publikum. Za celý svůj život dokázal zahrát desítky vážných i komických divadelních a filmových rolí a dodnes jasně svítí na českém hereckém nebi...

Přes ochotnické divadlo k filmu a na divadelní prkna

Petr Nárožný se narodil před 70 lety, 14. dubna 1938 v Praze. Nejdříve snil o kariéře lékaře. Už v dětství hrál ochotnické divadlo v Osvětové besedě v Praze. V šedesátých letech studoval fakultu architektury a pozemního stavitelství a nastoupil jako projektant ve velkovýkrmně, kde navrhoval teletníky a slepičárny. Zde však dlouho nepobyl. Seznámil se totiž s Pavlem Bobkem a Miroslavem Černým a začal moderovat koncerty skupiny Rangers.  V roce 1974 dostal nabídku angažmá v Divadle Semafor, kde spolupracoval s duem Šimek – Sobota. Jeho talentu si všiml režisér Ladislav Smoček a nabídl mu roli v Zuckmayerově hře Hejtman z Kopníku, kde si Nárožný zahrál ševce Viléma Voighta. Svým hereckým umem doslova očaroval publikum – on, neznámý kabaretní komik, bez hereckých zkušeností. Nárožný nakonec získal v Činoherním klubu angažmá a působí zde dodnes.

Vrchol popularity - desítky filmových a divadelních rolí

Sedmdesátá a osmdesátá léta znamenala vlnu obrovské popularity a Petra Nárožného objevil film. V pětatřiceti letech si zahrál první filmovou roli - závodníka Volejníka v komedii  Jáchyme, hoď ho do stroje! Následoval obrovský úspěch a role střídala roli. Nárožný hrál v pohádkách, inscenacích, komediích, filmech, seriálech a samozřejmě také divadle.  Ve filmu zazářil v desítkách rolí jako například: Marečku, podejte mi pero, Hra o jablko, Což takhle dát si špenát?, Jen ho nechte, ať se bojí,  atd. Proslavil se v řadě seriálů, z nichž nejznámější je Cirkus Humberto, Bylo nás pět, Lucie postrach ulice, Nemocnice na kraji města a nebo v seriálu Pojišťovna Štěstí.

Divadlo – největší láska Petra Nárožného

I přes obrovskou popularitu ve filmu zůstal Petr Nárožný věrný především divadlu. V Činoherním klubu se setkával s nejuznávanějšími osobnostmi českého hereckého světa - R. Hrušínským, P. Čepkem, J. Kodetem, J. Abrhámem, J. Třebickou, atd. Tyto výborní herci mu byli dobrou hereckou i životní školou. Následovaly velké divadelní role. Z obrovské sbírky divadelních rolí jmenujme alespoň Harpagona z Moliérova Lakomce, Krugela v Gogolových hráčích nebo Gubernátora z Birínského hry Mumraj.

Večerníčky Petra Nárožného

Mezi snad nejvděčnější Nárožného počiny jistě patří již zmiňované namluvené večerníčkové postavičky Macha a Šebestové, opičky Žofky nebo Huga z hor. Tyto večerníčky se natrvalo zapsaly do dětských srdcí a dodnes vzbuzují úsměv na rtech a milou vzpomínku.

Léta devadesátá a současnost

V devadesátých letech a nultých letech nového tisíciletí Petr Nárožný - lidově řečeno trochu „ubral plyn“ - a  věnoval se spíše divadlu a  moderování zábavných pořadů, zvláště pořadu Zlatíčka. Zahrál si i v sitcomu TV Nova Hospoda a nyní účinkuje v některých českých seriálech a ve svém domovském „Činoheráku“.

Petr Nárožný je ženatý, má dvě děti - Petra a Martinu. Je velice sečtělý a jistě  ne nadarmo mu v Semaforu přezdívali chodící encyklopedie. Ve volném čase se věnuje historii, politologii a nebo třeba i boxu. Nesnáší nedochvilnost, a tak doufejme, že tento článek vyjde včas…