vycvik kone, prirozeny vycvik kone, kun
Ilustr. foto: Dívka a její kůň. (Sue R B/SXC)

Na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně proběhla 7. května ve středu dopoledne přednáška Jiřího Bendy, studenta 6. ročníku této školy, o nenásilném, tzv. přirozeném výcviku koní.

Při této metodě se využívá znalost chování a jednání koně tak, aby chovatel nakonec získal bezpečně ovladatelného koně, ochotného vykonávat dobrovolně jakoukoliv práci, přičemž jedním z využívaných principů výcviku je hra, pocit bezpečí a důvěry, kterou si kůň k člověku vytváří.

Násilným metodám, vyvolávajícím u zvířete bolest, nejistotu, úzkost a strach, se chovatel snaží vyhnout, a to nejen při výcviku.

Přednáška byla doplněna mnoha videosnímky, na kterých se demonstrovaly jednotlivé postupy, a v odpoledních hodinách pak byla připravena i názorná ukázka práce s koněm přímo v areálu univerzity. Podle ohlasů studenty  Veterinární a farmaceutické univerzity přednáška zaujala natolik, že se zajímali se i o internetové stránky s dalšími informacemi k tomuto výcviku.

Spolu s naplněním zákona...

vycvik kone, prirozeny vycvik kone, kun
Ilustr. foto (Cheryl Scott/SXC)

Těmito nenásilnými metodami se také naplňuje zákon na ochranu zvířat proti týrání, který zakazuje používat při výcviku bolest. Za týrání se totiž podle zákona považuje podrobit zvíře výcviku (anebo obdobnému účelu), je-li tato činnost pro zvíře spojena s bolestí, utrpením, zraněním nebo jiným poškozením, přičemž už jen samotné utrpení definuje zákon jako stav zvířete, způsobený jakýmkoliv podnětem nebo zákrokem, kterého se zvíře nemůže samo zbavit a který u zvířete způsobuje bolest, zranění, zdravotní poruchu anebo smrt.

Přirozený výcvik nejenom u koní

Podobné metody nenásilné výchovy se používají také u jiných zvířat, např. u psů a koček. Porozumění principům instinktivního chování zvířat můžeme lépe pochopit jejich následné reakce, které někdy chceme vyvolat -  a jiným se chceme naopak vyhnout. Těmito znalostmi lze nejen zlepšit soužití lidí se zvířaty, lépe je využít např. v pracovní činnosti, ale umožní také předejít některým negativním příhodám (poranění člověka zvířetem).  Lze si tedy jen přát, aby se podobné metody mezi chovatelskou veřejností dále šířily.

- bab -