brána Matky Boží v Jihlave, Znovuotevření brány Matky Boží, hradební brána v Jihlavě zpřístupněna veřejnosti
Brána Matky Boží v Jihlavě. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Brána Matky Boží, poblíž které se nachází stejnojmenný kostel, byla postavena počátkem 2. poloviny třináctého století. Stala se charakteristickým symbolem pro město a jako jediná se z pěti středověkých městských bran zachovala. Počátkem 16. století byla původní věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem a hrotitými portály. Po požáru r. 1551 dostala brána renesanční nástavbu a se 4. a 5. patrem dosahuje dnešní výšky 24 metry.

Koruna věže byla ozdobena atikou, jež dala bráně onu specifickou podobu. Součástí hradební brány bývalo složité předbraní s barbakánem (pozdně gotický pevnostní prvek zajišťující bránu města nebo hradu), padacím mostem a několika baštami. Její průjezd, široký šest metrů, býval opatřen padací mříží. Roku 1853 se bráně dostalo opět renovace a byla opatřena hodinami. V roce 1862 přišla brána o své předbraní – bylo zbouráno. Roku 1995 těleso brány pokleslo následkem nevhodného hydrologického zásahu, takže bylo nutno ji staticky zajistit. Koruna brány však byla už značně porušena, a tak r. 1996 došlo k jejímu rozebrání a znovupostavení.

V polovině roku 2003 byl na věži umístěn astronomický dalekohled, který nejen pro svoje potřeby, ale i pro veřejnost používá Jihlavská astronomická společnost.

Brána Matky Boží je nyní opět zpřístupněná veřejnosti a má svoji pevnou otevírací dobu. V sousedním domě, který slouží jako servisní objekt pro tuto památku, je nově zřízené Turistické informační centrum a kancelář Zdravého města.

Na bráně je umístěna trvalá expozice 25 obrazů z historie města, které na objednávku radnice v devadesátých letech vytvořil akademický malíř Gustav Krum (jihlavský rodák, umělec proslulý zejména svými ilustracemi knih Karla Maye nebo J.Foglara).

„Každý, kdo chce získat informace o Jihlavě a navštíví i vyhlídku na bráně, bude příjemnou formou seznámen s historií města,“ zve návštěvníky náměstkyně primátora Irena Wagnerová, která iniciovala oživení brány.

Ožít by měl také hradební parkán blízkém sousedství, kde bude možné hrát pétanque a badminton, přičemž sportovní náčiní bude k zapůjčení na bráně.

Provoz se na bránu vrací plynule s budováním nové kanceláře Turistického informačního centra, které bude nejen sloužit své funkci, ale zároveň umožňuje návštěvníkům vstup do objektu s oblíbenou vyhlídkou na město. Návštěvníkům zde budou rovněž poskytnuty všechny informace o zajímavostech města a propagační materiály.

Otevírací doba Brány Matky Boží:

říjen - březen 08:00 - 17:00
duben - červen, září po - pá 08:00 - 17:00; so - ne 10:00 - 13:00, 14:00 - 18:00
červenec - srpen po - pá 09:00 - 18:00; so - ne 10:00 - 13:00, 14:00 - 18:00

Vstupné: dospělí 10,- Kč, děti 5,- Kč

Štursova Pieta se z kostela přestěhuje k jihlavské radnici

Socha a pamětní desky budou lépe dostupné široké veřejnosti

brána Matky Boží v Jihlave, Znovuotevření brány Matky Boží, hradební brána v Jihlavě zpřístupněna veřejnosti

Památník v kostele svatého kříže. (foto laskavě poskytl Magistrát města Jihlava)

Dílo moravského rodáka, Jana Štursy, Pieta, se přestěhuje z niky v kostele Povýšení sv. Kříže do dvora mezi radnicí a městskou knihovnou.

Rada města Jihlavy schválila nejen přesun vzácné pískovcové sochy, ale také přemístění kamenných desek padlých. Důvodem pro přesun památek je připravovaná oprava kostela. Objekty, které se budou přesunovat, jsou umístěny v severní lodi kostela. Na levé zdi v nice jsou dvě obdélníkové desky z šedého kamene s nápisy obětem 2. světové války, padlým bojovníkům 2. odboje z řad jihlavských příslušníků čsl. armády. Po stranách niky jsou další desky z leštěného kamene s nápisy obětem 1. světové války. Pieta od Jana Štursy stojí uprostřed niky.

„Přála bych si, aby se přesun stihnul do letošních oslav vzniku republiky,” řekla náměstkyně primátora Irena Wagnerová.

„Přenesení je vhodné z hlediska památkové péče a rekonstrukce kostela, ale také s ohledem na lepší přístupnost sochy a pamětních desek široké veřejnosti,“ dodal k přesunu primátor Jaroslav Vymazal.

Autor projektu rekonstrukce kostela architekt Martin Laštovička vypracoval také návrh na umístění sochy a desek ve dvoře u knihovny.

Oprava kostela Povýšení sv. Kříže, který je v majetku města Jihlavy, částečně proběhne ještě letos, hlavní část rekonstrukce se uskuteční příští rok. Celkové náklady jsou odhadovány na dvacet milionů korun.
Na rekonstrukci Jihlava usiluje o dotace z Norských fondů.