Tea tree oil, cajovnikovy olej, Melaleuca Alternifolia
Australský čajovník - Melaleuca Alternifolia v plném květu. (Eric in SF/Flickr.com)

Domorodí Australané znali léčivé účinky stromu caju – puti (nám známého pod názvem Tea Tree Oil) již dávno před příchodem bílých osadníků.

Rozdrcené listy tohoto nevysokého stromu používali domorodí Australané k obkladům ran a na léčení bolestí kůže, svalů a kloubů. V přírodě byste marně hledali účinnější a silnější přírodní antiseptikum, než je čajovníkový olej. Jeho léčebné účinky jsou skutečně jedinečné…

Není čajovník jako čajovník

Tea Tree Oil, znamená lidové označení pro olej získaný ze stromů Melaleuca Alternifolia. Tyto stromy se vyskytují pouze v Austrálii.  Jsou charakteristické  malým vzrůstem, bílou, jakoby papírovou kůrou, a temně černým kmenem. Můžete je nalézt v bažinatých a nízko položených oblastech Nového Jižního Walesu v severovýchodní Austrálii. Ač se v jeho názvu vyskytuje slovo čajovník, se svým jmenovcem nemá nic společného. Toto označení mu dal mořeplavec James Cook, který jej poprvé v roce 1777 popsal jako čajovou rostlinu jižního Pacifiku.

Plevel australských farmářů

Australský čajovník však rozhodně neměl u bílých přistěhovalců zpočátku na růžích ustláno. Dlouho jej považovali za plevel, který se snažili  vymýtit, aby mohli získat pastviny pro chov dobytka. Teprve o mnoho desetiletí později se zjistilo, že nenápadný stromek v sobě skrývá obrovský léčebný potenciál. Ve dvacátých letech minulého století byly odhaleny některé jeho léčivé látky a pozvolna se začalo s průmyslovým zpracováním tohoto přírodního léčiva.

Tea Tree Oil v zrcadle dějin

Velký rozmach čajovníkového oleje nastal ve 20. a 30. letech 20. století.  Za druhé světové války tvořil čajovníkový olej povinnou výbavu lékárničky každého australského vojáka. Po válce s objevem penicilinu a jiných antibiotik čajovník upadá téměř do zapomnění. Teprve až léta sedmdesátá začala znovu otevírat bránu tomuto malému přírodnímu zázraku. Vlivem silného průmyslového znečištění  se lidé začínají vracet k přírodní medicíně a znovu objevují i „čajovník“.

Spektrum léčivých účinků Tea Tree Oilu

Nejúčinnější látkou Tea Tree Oilu je látka Terpinen – 4-ol, která spolu s dalšími 48 organickými složkami tvoří jedinečný přírodní komplex, který úspěšně ničí bakterie, viry, kvasinky a plísně. Hojí rány, škrábance, oděrky, afty, opary, plísně nohou a nehtů, bradavice, kožní vřídky a popáleniny. Zklidňuje pokožku po bodnutí hmyzem, působí jako účinný repelent proti komárům, vším, klíšťatům atp. Desinfikuje dýchací cesty, působí proti rýmě a kašli, zánětu dásní a potlačuje zápach z úst. Velmi dobré výsledky přináší při léčbě vaginálních zánětů.

Získávání čajovníkového oleje

Léčivá látka se získává destilací vodní páry z čajovníkového stromu. Čím déle probíhá destilace, tím více oleje se získá, ale zároveň tím klesá i jeho kvalita. Získaný olej má bezbarvou až jemně nažloutlou barvu a typickou pronikavou vůni, připomínající eukalyptus. Olej působí nedráždivě a je šetrný i k nejcitlivějším tkáním v těle. Používá se nejen jako neředěný olej, ale i  jako přísada do mýdel, sprchových gelů, krémů a  šamponů. Olej je nejúčinnější, pokud se uchovává v temnu, tam si nejdéle uchová léčebné účinky.

Pozor na kvalitu

Používat Tea Tree Oil mohou všechny věkové skupiny od dětí po seniory. Na trhu působí mnoho firem, proto je dobré zjistit, kolik účinné látky terpinen – 4 –olu obsahuje. Optimální je kolem 40 % . Kromě vysokého obsahu terpinenu je důležité zkontrolovat, aby hladina mírně dráždivých látek byla co nejnižší. Produkty s australským čajovníkovým olejem lze zakoupit ve všech lékárnách.