Paralympiada v Pekingu, porusovani lidskych prav postizenych v cine, otrocka prace, Human Rights Watch
Invalidní žebrák v pekingském průchodu.         (ben v/Flickr.com)

Přes nedávné vstřícné kroky, které učinila čínská vláda, v zemi pokračuje diskriminace zdravotně postižených a úřady nadále obtěžují organizace, které se jich zastávají. Ještě před zahájením paralympijských her v Pekingu to vyhlásili zástupci Human Rights Watch.

Human Rights Watch 1. srpna gratulovala čínské vládě k ratifikaci Konvence Spojených národů o právech osob se zdravotním postižením. Přivítala také podobná opatření přijatá čínskou vládou v posledních letech, jenž teoreticky zaručují ochranu práv téměř 83 milionů čínských handicapovaných občanů.

Podle Human Rights Watch ale nové zákony neskoncovaly s diskriminací, kterou v Číně zaměstnavatelé uplatňují vůči zdravotně postiženým. V červnu 2007 prosákly na veřejnost šokující fotografie dělníků, kteří v otrockých podmínkách pracovali v cihelnách v provincii Shanxi. Později bylo prokázáno, že mezi nimi byla řada mentálně postižených. Čínské úřady údajně v dalších dvou měsících propustily asi 1340 osob zaměstnaných za podobných podmínek v dílnách, dolech a dalších místech pro nucenou práci. V srpnu 2007 oznámila čínská státní rada, že 367 z propuštěných mělo mentální postižení. Tím potvrdila, že tito lidé se snadno stávají obětí novodobých otrokářských praktik.

Čínská univerzita politické vědy a práva uspořádala studii, při které kontaktovala 3454 respondentů v deseti čínských velkoměstech. 22% procent tázaných uvedlo, že zažilo odmítnutí zaměstnavatelem pro svůj tělesný handicap. Podle oficiálních statistik existovalo v roce 2007 v Číně 8,58 milionů postižených, kteří mohli pracovat, ale nemohli sehnat zaměstnání. Ročně přibývá 300 000 takových lidí.

I když vláda zavedla opatření, které nařizuje, že 1,5% všech zaměstnanců vládních úřadů, firem a institucí, budou tvořit tělesně postižení, neexistují žádné důkazy, že je tato kvóta naplňována.

V posledních dvou desetiletích čínská vláda začala tolerovat komunitní občanská sdružení, která nespadají pod pravomoc Čínské komunistické strany. I když organizace, jež se věnují potřebám lidí nemocných HIV/AIDS a chronickou žloutenkou typu B, mohou existovat, jsou terčem útoků a represí ze strany čínských bezpečnostních složek. V dopisu adresovaném mezinárodním olympijským a paralympijským výborům si na obtěžování ze strany šanghajské policie stěžuje i Meng Weina, zakladatelka Huiling Community Services. Tato nevládní organizace asistuje postiženým lidem v osmi čínských velkoměstech. Když Meng a její mentálně postižení studenti chtěli 11. října 2007 navštívit šanghajskou Olympiádu pro postižené, byli po cestě zastaveni a obtěžováni policií. Meng popsala incident jako jasný důkaz toho, že čínská policie „klasifikuje veškeré aktivity vycházející z občanské společnosti jako nebezpečné a destruktivní”.

„Dokud čínská vláda nezačne tolerovat občanskou společnost a zacházet s ní bez výhrůžek a oficiálních represí, dokud nezlepší přístupnost práva pro běžné občany, její závazek ochraňovat postižené lidi zůstane omezen pouze na papír, na kterém je sepsán,” říká Sophie Richardsonová, ředitelka advokacie Human Rights Watch pro oblast Asie.

Podle ní by s paralympiádou mohla čínská vláda přijít o možnost naplnit svůj vlastní závazek svobody médií a volného přístupu k internetu. „Paralympiáda je poslední šancí čínské vlády splnit slib dodržování lidských práv, který dala mezinárodní komunitě a který potom během olympiády opakovaně porušila,“ varuje Richardsonová.

Zdroj: www.hrw.org