Část české veřejnosti obviňuje Paroubka z příprav dalšího rozvodu. Tentokrát se chce hlava českých sociálních demokratů rozejít s demokracií. (Foto: AP/SITA)
Část české veřejnosti obviňuje Paroubka z příprav dalšího rozvodu. Tentokrát se chce hlava českých sociálních demokratů rozejít s demokracií. (Foto: AP/SITA)

Zatímco po bývalém americkém prezidentovi házejí účastníci konference boty, na hlavu šéfa české sociální demokracie letí místo bot petiční archy. Alespoň symbolicky. I když se Češi zdají vůči politice apatičtí, negativističtí a vesměs pasivní, petice odmítající vstup komunistů do vyšší politiky mezi nimi nalezá velký ohlas. Jak říká znění petice, adresované Jiřímu Paroubkovi (objevila se 17. listopadu na webových stránkách www.viteznyunor.cz): „Na komunisty si zvykat nechceme!

Největší protikomunistickou iniciativu posledních let zažehl lídr sociální demokracie Jiří Paroubek svým výrokem, že si na účast komunistů na reálné politické moci zvykneme.

Na webových stránkách petice iniciátoři akce uvádějí: „Je pro nás nepochopitelné, že ačkoliv byl komunistický režim prohlášen za nezákonný, je držitelce těchto idejí, komunistické straně, stále umožněno ovlivňovat vývoj demokratické společnosti.

Zároveň vyjadřují obavy z možného návratu „starých časů“. „Program, ideové materiály a prohlášení politických představitelů KSČM svědčí o tom, že se současní komunisté mnoho neliší od těch předlistopadových. Nejnovějším dokladem tohoto faktu je i personální obsazení krajských rad bývalými funkcionáři komunistického establishmentu.“

Iniciátoři petice, pod níž se již podepsalo na 50 tisíc lidí, vyzývají občany, aby se veřejně postavili proti návratu komunistů k reálné politické moci. Protestují proti veřejné propagaci komunismu a nabádají k rozpuštění všech stran, spolků a hnutí, které se k této ideologii hlásí.

Výzva Senátu PČR k iniciování soudního zákazu KSČM se tak stala pro Čechy hozenou rukavicí, jejíž zvednutí by znamenalo udělat tlustou čáru za komunistickou minulostí.

Aktivisté také nabádají k začlenění povinné výuky moderních českých dějin do školních osnov, které často končí rokem 1945. Rovněž vyjadřují podporu projektům na zveřejnění zločinů totalitních režimů a snahám o završení procesu nápravy bezpráví, spáchaného komunistickými úřady.

Zdroj: Viteznyunor.cz