Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. (Wikimediafoundation.org)
Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. (Wikimediafoundation.org)

„Představte si svět, kde všichni lidé mají přístup k veškerým lidským znalostem,“ prohlašuje Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie a emeritní předseda nadace Wikimedia Foundation, na stránkách Wikimediafoundation.

Právě Jimmy Wales se snaží o udržení maximální otevřenosti Wikipedie a v současnosti žádá její uživatele o finanční podporu. Wikipedia si stále udržuje svoji nezávislost a zakladatel Wales se staví proti  jakýmkoli politickým nátlakům na obsah jeho webu. Např. Google, Yahoo a Microsoft - ti všichni kapitulovali před cenzorskými požadavky Čínské komunistické strany. Mohl by podobný osud potkat v budoucnu také Wikipedii? „Wikipedie se nikdy nevydá touto cestou, dokud tomu budu moci zabránit. Naše společenství nadšených uživatelů by to nikdy netolerovalo. Zastávám něco důležitého a etického: osobní práva,“ odpověděl Epoch Times zakladatel Jimmy Wales.

Wikipedie se dnes potýká s rostoucími náklady na provoz a získané finance mají umožnit nejen jejich pokrytí, ale i vylepšení softwaru, na kterém Wikipedie běží. Nový software má ulehčit vyhledávání článků, jejich čtení a psaní.

„Jsme odhodláni dále šířit myšlenku svobodných znalostí po celém světě získáváním nových dobrovolníků a navazováním strategických partnerství s kulturními a vzdělávacími organizacemi,“ vysvětluje dále Jimmy Wales na stránkách Wikimediafoundation.

Uživatelé online encyklopedie po celém světě se mezitím do sbírky vložili a začali na nový projekt hojně přispívat. Darované částky (v několika světových měnách) se podle zveřejněných zpráv pohybují od desítek do stovek tisíc amerických dolarů. Mezi největší přispěvatele se zapsala Stantonova nadace s darem ve výši 890 000 dolarů, který složila na účet nadace Wikimedia v listopadu 2008. Celková darovaná částka nyní podle počítadla na Wikipedii vyšplhala na 6 milionů 188 tisíc dolarů.

Co je Wikipedie?

Snad každý uživatel internetu ví, že Wikipedie je mnohojazyčná webová encyklopedie s otevřeným obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Jejím cílem je vytváření a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. Wikipedie existuje ve více než 250 jazykových verzích různého rozsahu. Funguje od 15. ledna 2001 a její pobočky fungují mj. v Rakousku, Francii, Německu, Maďarsku, Izraeli, Norsku a Švédsku.

Encyklopedie bez reklam

Za téměř osm let vytvořili dobrovolní přispěvatelé na Wikipedii více než 11 milionů článků v 265 jazycích. Podle statistik získává měsíčně na Wikipedii informace přes 275 milionů lidí, a to zcela zdarma a navíc v „čistém“ prostředí bez reklamních bannerů.

„Wikipedie je jiná. Je to největší encyklopedie v dějinách vytvořená dobrovolníky. Věříme, že stejně jako v národním parku nebo ve škole v ní reklama nemá co dělat. Chceme Wikipedii udržet silnou a otevřenou. Potřebujeme však podporu tisíců lidí, jako jste Vy,“ zakončuje zakladatel Wales.

Wales také na stránkách Wikimediafoundation popisuje jedinečnost své ideje: „Wikipedie funguje jinak než libovolný jiný z padesáti nejnavštěvovanějších serverů... Obsah Wikipedie může kdokoli používat za jakýmkoli účelem... Wikipedii provozuje nezisková organizace Wikimedia Foundation, kterou jsem v roce 2003 založil. Jádro encyklopedie tvoří globální komunita více než 150 000 dobrovolníků – všichni z nich věří ve volné sdílení znalostí.“

Zdroj: Wikipedia.cz, Wikimediafoundation.org

Zakladatel Wikipedie říká: Svoboda nakonec zvítězí