Prastará čínská tradice vždy věřila, že hudba se má odvíjet z tzv. teorie pěti prvků. (Foto: New Tang Dynasty Television)
Prastará čínská tradice vždy věřila, že hudba se má odvíjet z tzv. teorie pěti prvků. (Foto: New Tang Dynasty Television)

Hudba může změnit naše pocity, vyčistit naši duši a obdarovat nás překrásnými okamžiky. Ale věděli jste, že byla hudba původně vytvořena za účelem léčení nemocí?

Dějiny hudby se dají sledovat až k počátku vzniku čínských znaků, neboť čínský znak pro medicínu (藥 yào) se odvozuje z čínského znaku pro hudbu (樂 yuè).

Původní funkcí hudby byla léčba. Teprve v pozdější době bylo zjištěno, že i některé bylinky mohou hojit onemocnění. A tak vznikl znak pro medicínu (藥 yào), že se na vršek kořenového slova pro bylinky postavil znak pro hudbu (樂 yuè).

V dnešní době se vědci pokoušejí rozluštit tajemství léčivého účinku hudby. Již plod v těle matky si zvykne na její hlas, děti slyší tlukot srdce a dýchání svojí matky. Existují dokonce programy pro „vzdělávání v průběhu těhotenství“, ve kterém je plodu mimo jiné přehrávána hudba.

V klinických studiích zlepšila krásná hudba náladu a harmonizovala dýchání a břišní orgány. Vědci v USA zjistili, že hudební frekvence mohou ovlivnit lidské pocity tím, že vyvolají v těle rezonance.

Vliv hudebních rytmů je spojen s různými pohyby v lidském těle. Tak může rytmus hudby harmonizovat fyziologii těla.

Zkušení čínští lékaři by svědomitě vybrali na každé utrpení speciální skladbu. Klasická čínská hudba byla rozdělena na „jasnou“ a „ortodoxní“ hudbu. „Jasná“ hudba je plná hlubokého významu, každý tón nese další aspekt harmonie nebe a země, který navrátí zdraví. „Ortodoxní“ hudba byla hrána při obřadech a slavnostech.

Cílem ortodoxní klasické hudby v Číně bylo očištění duše, proto je tato hudba velmi pomalá a klidná. Naslouchání této hudbě přináší mír duši.

Článek v němčině

 

Čtěte dále:

Pět tónů pro zdraví a dobrou náladu – tradiční čínská hudba