Evropský soud pro lidská práva a Evropský parlament. (commons.wikimedia.org)
Evropský soud pro lidská práva a Evropský parlament. (commons.wikimedia.org)

Evropský parlament, jedno z nejmocnějších legislativních těl ve světě, žádá francouzskou satelitní společnost Eutelsat, aby obnovila vysílání nezávislé čínsko-jazyčné televizní sítě nad Čínou. Přísné prohlášení, směrované na francouzskou společnost Eutelsat, bylo ve středu 14. ledna oficiálně odsouhlaseno většinou ze sedmi set osmdesáti pěti členů Evropského parlamentu a ve čtvrtek 15. ledna bylo přečteno předsedou Evropského parlamentu.

Eutelsat přerušil vysílání sítě New Tang Dynasty Television (NTDTV) do Číny v červnu 2008 kvůli údajným technickým potížím. 10. července však odhalila vyšetřovací zpráva Reportérů bez hranic, že přerušení vysílání byl záměrný akt, učiněný v důsledku vlivu čínského režimu před blížícími se olympijskými hrami.

Rezoluce vyzývá dvacet sedm členských států Evropské unie, aby přijaly nezbytné kroky na pomoc obnovení vysílání NTDTV do Číny a podpořily přístup milionů čínských občanů k necenzurovaným informacím.

Zároveň vyzývá Eutelsat, aby bezodkladně pokračoval v přenosu NTDTV do Číny a poskytl zdůvodnění jeho zastavení. Dokument poukazuje na to, že NTDTV je neziskový televizní vysílač a je od roku 2004 jedinou nezávislou čínsko-jazyčnou televizí, vysílající do Číny.

Minulý měsíc uprostřed žaloby, že ustoupil čínskému komunistickému režimu, Eutelsat odmítl pozvání před Evropský parlament, kde měl podat relevantní vysvětlení.

Zprávy Reportérů bez hranic ukázaly, že současné tvrzení Eutelsatu, že nemá na satelitu W5 pro NTDTV dostatek místa, pravděpodobně není přesné.

„Na satelitu W5 je mnoho prostoru, obzvláště poté, co z něj například americké vysílání US Broadcast Board of Governors odstoupilo. Voice of America opustilo satelit W5 1. srpna 2008 a zanechalo tak k dispozici použitelnou kapacitu,“ řekl člen Evropského parlamentu Bart Staes. „Faktem je, že ustupují tlaku čínského režimu.“

„Je v sázce důvěryhodnost Eutelsatu a my naléháme na jeho akcionáře, aby zakročili tak rychle, jak je to jen možné, a NTDTV mohla pokračovat ve vysílání na satelitu,“ řekli Reportéři bez hranic.

Rezoluce Evropského parlamentu (EP) začala jako prohlášení, podepsané v říjnu jeho členy Marcem Cappatem, Hannou Foltynovou, Thomasem Mannem, Charlesem Tannockem a Helgou Truepelovou, kteří pocházejí ze čtyř největších politických skupin EP. Počet signatářů narostl k 14. lednu na více než 400, čímž se prohlášení automaticky stalo rezolucí, která musí být přečtena předsedou EP. Rezoluce je silným vzkazem adresovaným společnosti Eutelsat a vítězstvím pro vzrůstající čínské lidsko-právní hnutí.

Členové EP označili tři oblasti, které vnímají jako naléhavé ve věci lidských práv v Číně, včetně pronásledování Falun Gongu a potlačování práv v Tibetu. Třetí oblastí je „sklízení orgánů“ čínským režimem – pojmenování, které označuje odebírání a prodej orgánů vězňů odsouzených na smrt a praktikujícím Falun Gongu, kteří jsou zadržováni pro svou víru.

„EU je založena a definována svojí věrností principům svobody, demokracie a respektování lidských práv, základních svobod a vládě zákona,“ říká rezoluce.