20090224-DPA_RadioCityMusicHall
Závěrečný aplaus v newyorském Radio City Music Hall 24. ledna 2009. (Youzhi Ma/The Epoch Times)
Čínská vláda vyvíjí každoročně nemalé úsilí, aby v řadě zemí světa znemožnila vystoupení uměleckého souboru „Divine Performing Arts“ (DPA). Svým počínáním se většinou snaží zabránit, aby lidé navštívili toto svého druhu jedinečné představení, které divákovi zprostředkovává nevšední pohled na autentickou tradiční čínskou kulturu (bez prvků stranické kultury a komunistického smýšlení).

Tlaky čínského režimu se nyní projevily v německém Frankfurtu. Jak teprve nedávno vešlo ve známost, zaslal 6. ledna čínský generální konzulát verbální nótu jak Hesenské státní kanceláři, tak konzulárním sborům v Hesensku. V této nótě odrazuje od návštěvy představení „Divine Performing Arts World Tour 2009" ve Frankfurtu, které se jako každý rok koná v prostorách Jahrhunderthalle.

Dle sdělení obou pořadatelů, německé Asociace Falun Dafa a televizní stanice NTDTV, jsou v této verbální nótě hanobeni umělci i pořadatelé představení. Zároveň je dokument obviňuje z „šíření proti-čínské propagandy". Čínský konzulát také v nótě s diplomatickou doložkou vyzývá k zabránění jakékoliv podpory souboru „Divine Performing Arts". Jak informovala Mezinárodní společnost pro lidská práva (IGFM), činností konzulátu byly od návštěvy představení dokonce odrazovány i soukromé osoby.

IGFM reagovala okamžitě a v prohlášení pro Hesenskou státní kancelář zdůraznila, že tato verbální nóta je pokusem Číny hanobit toto kulturní představení a všemi prostředky dosáhnout toho, aby se nekonalo. Peking se podle ní tímto způsobem pokouší v Německu prosadit svůj komunistický projektový monopol na čínské umění a historii.

Předseda představenstva německé Asociace Falun Dafa, pan Man Yan Ng, situaci okomentoval takto: „Peking nikdy nepřestal s pokusy exportovat svá diktátorská pravidla do demokratického světa. Naštěstí však stále více lidí poznává pravou povahu čínského režimu a lidé stále častěji dávají jasně najevo, že nehodlají akceptovat žádný diktát ze strany Pekingu.“

Podle údajů pořadatelů získal umělecký soubor DPA nedávno podporu dvou vysoce postavených politiků Evropského parlamentu. Pan Edward McMillan-Scott, místopředseda Evropského parlamentu, ve svém pozdravném poselství uvádí: „Umění nám umožňuje ponechat stranou rozdíly a vážit si kultury jiných národů. Právě toho se však čínský režim obává."

Také předseda Evropského parlamentu, pan Hans-Gert Pöttering, vyjádřil ve svém pozdravném poselství radost z kulturního obohacení, které umělecký soubor „Divine Performing Arts" přináší, a popřál souboru na evropskému turné „naprostý úspěch“.

Známá frankfurtská právnička se v rozhovoru pro Epoch Times vyjádřila:  „Je k neuvěření, že se takovéto jednání odehrává přímo před našimi dveřmi.“ I přes veškeré snahy Pekingu show oslovuje čím dál více diváků. V roce 2008 počítali pořadatelé s turné v šedesáti šesti městech a pro rok 2009 počítají již s osmdesáti městy na čtyřech kontinentech.

Pokusy čínského režimu o ovlivňování osob v mnoha případech dosahují opačného účinku. Například ve švédském městě Linköping se vloni po zveřejnění dopisu od čínské ambasády pozvedla velká protestní akce. Celý případ byl široce diskutován v tisku i na politickém poli. O představení začal být takový zájem, že pořadatelé museli kvůli velké poptávce uspořádat ještě dodatečné představení.

V australském městě Canberra zase rozeslala čínská ambasáda dopisy všem poslancům; s úmyslem odradit je od návštěvy představení. Některé kontaktovala dokonce i telefonicky. Opět s opačným účinkem: představení se zúčastnili téměř všichni australští poslanci. Dokonce žertovali o tom, že se jich sešlo tolik, že by mohli klidně před začátkem představení uspořádat schůzi parlamentu.

Článek v Němčině