Přebal alba Proměna. (promena-eliscinband.blogspot.com)
Přebal alba Proměna. (promena-eliscinband.blogspot.com)

Jan Budař – vyrostl a vystudoval v Brně. V roce 2000 absolvoval JAMU a  během několika let vystřídal divadelní scény v Brně, Hradci Králové nebo Praze. Později přišla debutová role ve filmu Nuda v Brně a ta odstartovala úspěšnou hereckou kariéru . Postupně se objevil ve snímcích, jako Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště nebo Václav a během několika let nasbíral tři České lvy.

Filmové a divadelní role navíc úspěšně kombinuje s hudební tvorbou a je zpěvákem a lídrem známé skupiny Eliščin Band.

Je mladý, vtipný, šarmantní, ale bojí se reportérek. Milý rozhovor s Janem Budařem o novém albu Proměna a o vysněných rolích.

Vaše album Proměna je už chvíli v prodeji, jaké jsou na album ohlasy?

Moc dobré a máme z toho velkou radost. Dokonce nám píšou naši fanoušci, že čím víc album poslouchají, tím je lepší.

A co na něm oceňují nejvíce?

Originalitu.

20090320-jan_budar-00-budar_en_paris
Cannes (Foto: Jan Budař)
V jednom rozhovoru jste se zmínil, že album považujete za svým způsobem dokonalé. A co nyní, s mírným odstupem, máte stejný názor nebo Vás to album znovu a znovu překvapuje?  Vidíte na něm věci, které byste na příští desce udělal cíleně jinak?

Já ho vidím dokonalé v tom smyslu, že už je hotové a tím pádem úplné a když je něco úplné, tak je to dokonalé. Aspoň já to tak mám. Já hlavně vím, že pro každýho, kdo si ho poslechne, bude úplně jiný a jinak to ani nejde, protože jsme každý z nás dokonalý originál.

Stala se ve Vašem životě nějaká velká proměna od té doby, co vyšlo album?

Proměny se v mém životě dějí neustále, protože se všechno neustále proměňuje. A to ve všech mých životech, profesním, soukromém, soukromě – profesním a mimozemském. (smích)

Na svých koncertech hrajete rád aktuální písničky nebo se raději vracíte ke svým starším nebo debutovým songům? Máte nějaký oblíbený?

Momentálně hrajeme písně z obou našich alb – Proměna i Uletěl Orlovi. Víc možná převažují písně z té nové desky, protože je chceme představit našim posluchačům. Moje oblíbená píseň je Vydra. Pak mám rád Drzého kohoutka, protože to je takový skočný hit. A Tanečníka taky, pro tu píseň momentálně vymýšlím videoklip. Měl by být velmi taneční.

Ano, slyšela jsem, že rád vymýšlíte klipy. Co Vás na tom baví nejvíce?

Všechno. Vymyslet nápad, pak ho realizovat, pak to točit, pak to stříhat a pak to pouštět na YouTube. Někdy to pouštím i po našich koncertech, tam to je nejlepší, protože si můžu poslechnout živé a většinou až bouřlivé reakce našich diváků.

20090320-jan_budar-01-dsc00337
Foto: Aleš Suk
Jednou jste žertovně podotknul, že byste svůj styl charakterizoval jako Budařův multikulturní proměnlivý poprockfolkjazz – to proto, že mnoho lidí a Vy sám také máte problém se zařadit do určitého hudebního žánru. Je přesto nějaký žánr nebo styl, ze kterého vycházíte, kterým se necháváte inspirovat nebo který je Vaším vzorem?

Já nemám ani tak problém sám sebe zařadit do nějakého žánru, já jsem spíš rád, že zasahuju do více žánrů, protože pestrost mě baví a obzvlášť v hudbě. Vždycky říkám všem, kteří touží vědět, jaký žánr hrajeme, ať si nás poslechnou a zařadí sami. Najdou nás na bandzone.cz, nebo youtube.com nebo janbudar.cz

Jednou jsem viděla Váš klip z Prahy, kde sedíte za piánem uprostřed hlavní třídy nad Václavským náměstím a slyšela jsem, že jste si tam ten plac jednoduše zabral a hrál. A auta troubila.. Podal na Vás za ten klip (Přestávka) někdo trestní oznámení nebo stížnost? (úsměv)

Naštěstí ne a já děkuji všem řidičům, kteří tam tehdy byli, že měli tu trpělivost a vydrželi těch dlouhých šest minut našeho drzého natáčení. Snad je těší, že vzniklo opravdu výjimečné  hudebně – filmové dílo.

20090320-jan_budar-03-vingl6-754555
Foto: Jan Budař
Přejete si ve Vašem hudebním světě něco proměnit?

Snad jen kdyby se světová rádia inspirovala rádiem Krokodýl, které pochopilo, že není třeba se bát písní, které ještě žádná rádia nehrála, protože v originalitě našich písní je jejich výhoda, nikoliv nevýhoda. Každý si o tom samozřejmě myslí svoje, já si myslím toto. (smích)

Co pro Vás hudební tvorba znamená?


Mám vždycky velkou radost, když mi lidi říkají, že je ty moje písně baví a že je třeba nějak inspirovaly nebo že jim už od rána projasňují den. To pak mám pocit, že stojí za to písně psát.

Působíte i jako herec a role ve filmu Václav Vám přinesla další prestižní ocenění Český lev. Jednou jste zmínil, že ten film byl pro Vás příjemný po scénáristické stránce a také jste oceňoval herecké obsazení snímku. Jak se Vám hrálo po boku Ivana Trojana nebo paní Vašáryové? Vybavíte si nějakou historku z natáčení?

 

Krásně se mi s nimi hrálo. A vůbec se všemi spoluherci. Historku nevím.(smích ) Snad jen, že mě překvapilo, jak je lehký jezdit s traktorem po poli, protože tam není do čeho narazit, takže se to nedá moc pokazit, ale to není historka. Spíš takovej ne moc zajímavej postřeh. (smích)

20090320-jan_budar-02-cannes08
Foto: Adam Halaš
Jaké role Vám sedí nejlépe?

Nejvíc mě baví role, u kterých člověk musí hrát někoho jiného, než jen sám sebe, což se  v českých filmech moc nenosí, bohužel.

A máte nějakou vysněnou roli?

Rád bych si zahrál s Dustinem Hoffmanem dvojici, která zachrání svět. Nějakého prince bych si chtěl zahrát a taky hrdinu. Nebo s Tomem Hanksem byznysmeny, kteří přijdou na to, jak to zařídit, aby lidstvo konečně dokázalo všechny spoluobčany nasytit, nebo třeba s Audrey Tautou bych si mohl zahrát sourozenecký pár z jiné planety. Anebo s Jiřím Bartoškou dva bezdomovce, kteří najdou poklad a pak ho zase ztratí.

 

Děkujeme za rozhovor.