Hlíva ústřičná. (wikipedia.cz)
Hlíva ústřičná. (wikipedia.cz)

Hlíva ústřičná se v poslední době dostává do pozornosti lidí, zabývajících se svým zdravím. Její léčivé účinky jsou známy již dlouhou dobu, ale vědecké výzkumy teprve před třiceti lety potvrdily a dodnes potvrzují její nezastupitelnou roli nejen jako potraviny, ale i léčivé houby. Hlíva ústřičná tak patří k nejcennějším pokladům mezi houbami.

S hlívou proti rakovině

Mnozí lidé znají hlívu ústřičnou jen jako součást některých pokrmů. V posledních letech se však více a více poukazuje na její vynikající protizánětlivé, protivirové a protirakovinné  účinky. Látka beta 1,3 D glukan obsažená v této houbě působí vysoce účinně proti nádorovým buňkám a podporuje imunitní pochody v těle. Kromě toho působí blahodárně na organismus po chemoterapii a podporuje regenerační procesy v těle.


Hlíva ústřičná  „zázračná“


Hlíva ústřičná obsahuje kromě beta - 1,3 - D glukanu i jiné zdraví příznivé látky z řady vitamínů skupiny B, vitamínu C, D, K, nenasycené mastné aminokyseliny, stopové prvky, jako selen, železo, jód, chrom, měď, sodík nebo zinek. Obsahuje velké množství sterolů, proteinů  a vlákniny. Mezi největší pozitiva hlívy ústřičné patří snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi, což působí proti nemocem srdce a cév a také proti cukrovce. Hlíva tlumí alergické reakce, astma, působí proti zánětům kloubů, kožním onemocněním a ekzémům, podporuje funkci slinivky, jater a ledvin a působí regeneračně proti stárnutí, posiluje tělo při stavech únavy a vyčerpání. Detoxikuje tělo a působí proti virovým infekcím typu chřipky. Ruští vědci z hlívy ústřičné dokonce izolovali účinné antibiotikum.

Houba ze supermarketu, lékárny i domova

Hlíva ústřičná patří mezi dřevokazné houby a v našich lesích se vyskytuje od září do března. Roste na pařezech a stromech v listnatých lesích, často v blízkosti vodních toků. Sehnat se však dá i v běžné obchodní síti. Výhodou je i to, že si hlívu ústřičnou může pěstovat téměř kdokoliv. Lze ji úspěšně vypěstovat v domku nebo třeba i v klasickém paneláku na balkoně. Teplota při pěstování houby by se měla pohybovat kolem dvaceti stupňů Celsia a v zimě a v létě vyžaduje rozptýlené světlo. Někteří lidé tvrdí, že nejsilněji působí prášek z hlívy, který lze koupit nejčastěji ve formě tobolek nebo tablet v lékárnách nebo v některých prodejnách zdravé výživy.

Ze zdravotních důvodů je nejlepší konzumovat hlívu každý den po dobu minimálně tří měsíců. Hlíva ústřičná působí léčivě a preventivně proti mnoha neduhům a kromě toho skvěle chutná a může obohatit a zpestřit každý jídelníček. Hlíva je nejzdravější a  zřejmě nejvíce nedoceněnou houbou u nás. Dejme hlívě ale i sobě znovu šanci…