Manželka Kao Č'-šenga Keng Che utekla s dětmi do USA, poskytla rozhovor médiím

Keng Che s dětmi poté, co se jim podařilo opustit Čínu. (Radio Free Asia)

Kao Č'-šeng se s ohromným nasazením postavil právnímu systému Číny. Jeho žena i děti nyní žádají o azyl ve Spojených státech.

Washington – Manželka a děti nejznámějšího čínského právníka byly po dlouhý čas vystaveny totálnímu sledování ze strany čínských úřadů, avšak nakonec se jim podařilo uniknout a přiletěly do Spojených států. Jak sdělila manželka Kao Č'-šenga, Keng Che, překročily hranice Thajska a odtamtud mířila jejich cesta do USA.

Dle sdělení paní Keng byl jejich byt v Pekingu neustále hlídán tajnou policií, takže v podstatě žili v domácím vězení. Pod tíhou této situace trpěla nejvíce její šestnáctiletá dcera, ale i jejich pětiletý syn nebyl ušetřen.

„Opustila jsem Čínu, protože moje rodina byla po dlouhý čas pod striktním dohledem. Zažívali jsme nejtíživější okamžiky a neustálé pocity tísně jak v soukromém životě, tak i ve společenském," vyprávěla Keng na Rádiu Svobodná Asie (RFA) ve svém prvním interview. Do Spojených států přicestovala i s dětmi 11. března a ihned zažádala o azyl.

„Moje dcera nesměla chodit do školy. A právě proto se několikrát pokusila o sebevraždu. Nemohla jsem se vůbec na nikoho obrátit o pomoc. Proto jsme uprchli.“

Keng ještě prozradila, že pro Kaa zanechala zprávu. Kao jako právník přišel o své osvědčení, když začal kritizovat vládu kvůli jejímu pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Kao také inicioval mezi dalšími právníky a aktivisty tzv. štafetovou hladovku, aby vyjádřili protest proti týrání právníků a aktivistů policií a vládními úředníky.

Se slzami v očích Keng pronesla: „Svému manželovi jsem zanechala zprávu, že s dětmi odcházím. Napsala jsem mu, že se naší dceři daří velmi špatně, protože nesmí navštěvovat školu a že mně se daří také špatně, takže musím s dětmi uprchnout.“

Nebezpečná cesta Thajskem

Keng popsala svůj dramatický útěk. V Pekingu se jim podařilo nepozorovaně proklouznout kolem tajných policistů, kteří je jinak pronásledovali na každém kroku, a tak docela v klidu Peking opustili.

„Nemohli jsme ale letět letadlem, tak jsme jeli vlakem,“ vypráví Keng a dodala, že Kao by ji stejně nemohl doprovázet, protože jemu by se nikdy nepodařilo policisty setřást.

„S pomocí přátel se nám nakonec podařilo tomu neustálému dozoru uniknout, a tak jsme se dostali do jiné země,“ sdělila Keng a dodala, že přátelé, kteří jí pomohli opustit Čínu, byli členy zakázaného hnutí Falun Gong.

„Moje dcera se předtím několikrát pokusila o sebevraždu.“

Keng Che: „Běželi jsme ve dne i v noci. Bylo to nepředstavitelně obtížné. Nevěděla jsem ani, kudy běžíme, neznala jsem ani názvy několika měst, kterými jsme procházeli…“

„To nejhorší a extrémně namáhavé bylo dostat nás ven z Číny. Přátelé, kteří nám pomohli, vzali na sebe enormní zátěž a riskovali tím i své životy,“ vyprávěla Keng a dodala, že od té doby, co opustila Čínu, nemá s manželem žádný kontakt.

„4. února, když jsme se dostali do té druhé země, jsem se od jednoho přítele dozvěděla, že Kao byl zatčen. Mám o něho velký strach,“ řekla Keng, neboť vůbec neví, kde se Kao nachází.

'Velmi špatný stav'

Jelikož je Keng nyní v USA, zveřejnila i některé své plány. „První krok, který musíme učinit, je dát naší dceři šanci na zotavení. Je třeba, aby se zbavila svých duševních traumat, protože teď trpí depresemi. Až se bude cítit lépe, potom můžeme přemýšlet o jejím dalším vzdělávání. Je pro ni důležité, aby se jí dostalo řádného vzdělání.“

Keng popisuje, jak se její syn neustále ptá na svého otce a chce vědět, proč je zase ve vězení.

V tajném procesu byl Kao odsouzen již v v roce 2006, za blíže nespecifikované, údajně podvratné chování. Poté bylo místo jeho pobytu po celé měsíce utajováno.

V roce 2001 ho ministerstvo spravedlnosti jmenovalo jedním z deseti nejlepších právníků ve státě, a sice za jeho pro-bono práci (bezplatná obhajoba), kdy pomáhal chudým lidem. Kromě toho byl známý svým nasazením proti korupci v řadách vládních úředníků. Kao býval členem Komunistické strany Číny, ale v roce 2005 ze strany veřejně vystoupil.

Kaův osud byl zpečetěn, když v říjnu 2005 napsal otevřený dopis čínskému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi a ministerskému předsedovi Wen Ťia-paovi. V dopise je vyzýval k tomu, aby ukončili pronásledování příznivců Falun Gongu a popsal různé způsoby týrání, kterému byli tito lidé ve vězení a v pracovních táborech vystaveni, včetně mučení, bití a poprav.

Zpráva o týrání

V nedávné zprávě o lidských právech zveřejnila vláda USA, že místo pobytu právníka Kaa je nadále neznámé. Oznámila také, že čínské úřady odebraly oprávnění několika prominentním právníkům. Mezi ně patří i Kao a Tcheng Piao, který se nabídl k zastupování Tibeťanů, uvězněných za účast na březnovém povstání ve Lhase v roce 2008.

„Vládní právníci se většinou zdráhají zastupovat obžalované v politicky háklivých situacích, takže tito lidé nemají téměř žádnou šanci k získání právního zástupce,“ uvádí reportér RFA. „Úředníci použili celou řadu špinavých taktik, aby znemožnili právníkům vykonávat jejich práci, takže oni ani nemohli přijmout choulostivé případy, jako je například nezákonné zatýkání nevinných lidí, zákaz výkonu povolání, zastrašování různého druhu, bránění u případů, aby se dostaly před řádný soud a tělesné i duševní týrání.“

Původní zpráva v čínštině je od Tchang Čchi-wej. Ředitelka oddělení pro čínský jazyk: Jennifer Čchou. Pro web do angličtiny přeložila Luisetta Mudie. Vydala Sarah Jackson-Han.

Zdroj: Radio Free Asia

Článek v němčině