Čínská internetová policie při práci. (Charles Hope/Flickr.com)
Čínská internetová policie při práci. (Charles Hope/Flickr.com)

Uživatelé internetu v Číně jsou jak je známo omezováni nejrůznějšími způsoby. Nedostanou se například na stránky svobodných západních médií či stránky hovořící o zločinech čínského režimu, lidských právech a demokracii; ty jsou v Číně naprosté tabu.

K výše zmíněné cenzuře informací nyní ještě přibývá současný absolutní výpadek serveru YouTube. Podle posledních analýz situace nese server YouTube pravděpodobně příliš mnoho čínskému režimu „nepohodlných informací“, jako například nedávno zveřejněné záběry zásahu čínských policistů při nepokojích v Tibetu, zprávy o odebírání orgánů v čínských vězeních, pronásledování disidentů, Falun Gongu a mnohé další „nebezpečné informace“.

Zablokování serveru, které předznamenávaly předchozí komplikace s přístupem na YouTube, potvrdilo i kalifornské vedení společnosti. Peking podle nich nesdělil důvod náhlé blokace a po kauze zablokování televizní stanice NTDTV tak přibylo další rozsáhlé omezení toku informací.

V úterý prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin-kang: „Mnoho lidí si chybně myslí, že čínská vláda se obává internetu. Ve skutečnosti je to naopak.“ Poté následoval výpadek YouTube a postavil tak výroky mluvčího na post klamného manévru.

Nový boj proti takzvanému „závadnému obsahu" na internetu odstartovala čínská vláda již v lednu 2009, kdy uzavřela stovky stránek, které podporují vytváření vlastních blogů nebo zmiňují samostatnost Tibetu. Zablokovány byly také zpravodajské servery BBC a CNN.

Mnohé blogy a zahraniční servery vyzývají čínské obyvatele, aby k návštěvě stránek použily tzv. VPN tunel, kterým se dá elektronickou cenzurou proniknout. Objevila se také myšlenka propojit čínskou internetovou komunitu se západním světem. Někteří překládají čínské blogy do angličtiny, jiní jako edoors.com nabízejí volně dostupný software na překonání cenzury. Očekává se velká iniciativa na „boření Velkého čínského firewallu“ kterým čínský režim pevně obestavěl hranice internetové Číny.

Zdroje: technet.idnes.cz, pcworld.cz, m.ihned.cz, emag.cz, technet.idnes.cz, boingboing.net, ct24.cz, lupa.cz