Čína - pronásledování Falun Gongu - Chen

Konečně svobodný: Čchen Tcheng pózuje fotografovi. Minulý měsíc se mu podařilo uprchnout do Spojených států, protože byl od roku 1999 v Číně pronásledován.  (Joshua Philipp/The Epoch Times)

NEW YORK - Čchen Tcheng se stal ve své vlasti perzekvovaným bezdomovcem. Celá léta již policie jeho rodinu pronásleduje. Matka byla naposledy zatčena v roce 2004 a od té doby ji nikdo nespatřil. Takže přibylo další jméno do seznamu nezvěstných osob, které zmizely v obrovském systému věznic a pracovních táborů, kam byly poslány za účelem tzv. „převýchovy".

Tchengovi je nyní dvacet let. Od Spojených národů získal statut uprchlíka a minulý měsíc přijel do New Yorku. Poprvé od svých jedenácti let se může svobodně vyjadřovat a také svobodně praktikovat svou víru.

Již zdravě vyhlížející Čchen vyprávěl s pomocí překladatele pro Epoch Times svůj příběh. Vyprávěl o letech pronásledování komunistickým režimem v Číně, kterému byla vystavena jeho rodina.

„Moje matka se jmenovala Sun Siao Mej a nyní by jí bylo teprve 47 let", říká. „Byla vždycky velmi šťastná. Soucítila s každým a také ráda druhým pomáhala, a lidé to věděli. Ona byla již šťastná díky pocitu, že je dobrým člověkem. A žila podle principů Čen, Šan, Žen (Pravdivosti, Soucitu, Snášenlivosti)".

Čchenova matka byla vychovatelkou ve školce ve městě Wej-fang v provincii Šang-tung. Jeho otec rodinu opustil a nechal synovu výchovu na matce a babičce. V roce 1995 bylo Čchenovi sedm let a tehdy začala jeho rodina praktikovat Falun Dafa (také nazýván Falun Gong). Je to čínský způsob meditace a morální disciplíny, spočívající na principech Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti. Tato čchi-kungová praxe se v Číně velmi rychle rozšířila a proslula svým dobrým vlivem na zdraví, ale také tím, že byla bezplatná.

Pronásledování

Tak se stalo, že Falun Gong byl mezi lidem čím dál populárnější a tehdejší vůdce Komunistické strany Číny Ťiang Ce-min v něm viděl velké ohrožení své moci. 20. července 1999 vypukla první vlna pronásledování Falun Gongu a Čchenova matka byla mezi prvními zatčenými praktikujícími. Tehdy mu bylo jedenáct let.

Babička se s ním a jeho čtyřletou sestřenicí vydala na úřad. Chtěli tam požádat o matčino propuštění, ale policie je už na cestě zadržela. „Chtěli nás násilím dostat do auta, ale my jsme se bránili. Potom nás zbili. Celé mé tělo bylo poseté modřinami. Odnesly to především paže, které byly zelené a modré," vyprávěl Čchen. „Byl jsem zděšený. Ještě nikdy jsem nic podobného nezažil."

Následujícího dne policie jejich domov úplně zpustošila. Babička se moc bála o vnukovu bezpečnost, a tak ho odvedla k dalšímu příbuznému. Brzy byla zatčena i ona a spolu s ní i Čchenova teta. 28. července přišla strýci zpráva o úmrtí obou žen. „Nikdy jsme se ale příčinu jejich smrti nedozvěděli," řekl Čchen.

Po měsíci propustili jeho matku z vězení, takže směl být zase u ní. Museli se však přestěhovat do přeplněného apartmánu vedle domu jednoho dozorce. „Oni viděli, když jsme opustili dům nebo že se vracíme domů, a takhle nás mohli bez problémů pozorovat," říká Čchen.

Netrvalo dlouho a policie opět udeřila. Tentokrát zatkla s matkou dokonce i Čchena. Po tři měsíce byli vyslýcháni a vězněni.

Neustálá šikana ze strany policie kvůli jejich víře je donutila k odvážnému kroku. Čchen a jeho matka se zúčastnili asi se stovkou dalších praktikujících tichého protestu na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v Pekingu.

Policie zakročila naprosto nečekaným a nepřiměřeným způsobem. Vojsko ozbrojené puškami a více než třicet policistů obklopilo náměstí. Čchenovi s matkou se podařilo zmizet v davu, když se policie pokoušela vyhledat příznivce Falun Gongu.

Z dálky pak s obrovským zděšením pozorovali následující události: „Měl jsem hrozný strach a brečel jsem," vyprávěl Čchen. „Ještě nikdy jsem takovou brutalitu nezažil. Policie mlátila příznivce Falun Gongu neskutečným způsobem. Vzduchem létaly dokonce jejich boty, tak brutální to tam bylo."

„Policisté mlátili i děti a ty moc plakaly," řekl Čchen. „Potom je naložili do policejních aut a odvezli pryč."

Jemu i matce se sice podařilo uniknout, ale policie věděla, že tam byli. Krátce poté, co se vrátili domů, byla jeho matka opět zatčena. V tu dobu byl Čchen ve škole. „Vrátil jsem se ze školy a pokoušel jsem se mámu najít. Potom jsem pořád čekal, že se vrátí domů. Nikde jsem ji ale nenašel," vyprávěl Čchen.

Šel tedy k přátelům. Po měsíci byla jeho matka opět propuštěna. Policie se pokoušela donutit ji podepsat doznání, že se zříká své víry. A tak jediným východiskem, jak tomu nátlaku uniknout, byla varianta odejít z domova. Odešla sama a Čchena ponechala u známých.

Lidé, u nichž Čchen bydlel, byli neustálým terčem šikany ze strany policie, která chtěla znát místo pobytu matky. Díky tomu se stal i Čchenův pobyt pro ně neúnosný, takže i on se v únoru 2001 stal bezdomovcem jako matka. Podařilo se jim zaranžovat setkání na utajeném místě.

V té době sněžilo a jediné oblečení, které Čchen měl, byla tenká školní uniforma.

Bez domova

Pronásledování Falun Dafa pokračovalo dál a státní média o něm šířila pravidelně a neúnavně lživé pomlouvačné zprávy. Tímto způsobem se komunistům podařilo rozsít mezi lidem špatné mínění o Falun Gongu.  Čchen a jeho matka se rozhodli, že budou lidem objasňovat pravdu.

O rok později, v roce 2002, byla Čchenova matka opět zatčena a uvězněna v zařízení pro vymývání mozku.  Toto místo je právem považováno za místo hrůzy. Čchen věděl od ostatních, co se tam děje. Ve dne v noci tam běží video a rozhlas, občas ječivě a hlasitě, někdy tiše.  Nátlak dozorců na vězně, aby se vzdali své víry, je nesnesitelný a komunistická propaganda útočí na všechny smysly člověka.

„Tam tělesné násilí nepoužívají. Oni pronásledují tvého ducha," řekl Čchen.

Jeho matka vzdorovala a nechtěla se podrobit, proto zahájila protestní hladovku. Když byla nakonec propuštěna, byla jen kost a kůže. „Nemohla ani normálně chodit a jen klopýtala kolem. Ale díky cvičení Falun Gongu se rychle zotavila a byla zase v pořádku," řekl Čchen.

Krátký čas šlo všechno dobře, ale v roce 2004 byla jeho matka opět zatčena. „Od té doby jsem ji už nespatřil," vyprávěl Čchen a utíral si slzy.

Potom byl život těžký

Čchen žil u tří praktikujících Falun Gongu, kteří se nacházeli ve stejné situaci jako on. Potom policie jednoho z nich zatkla a jejich cesty se rozešly.

Čchen byl zase sám a nevěděl, kam by měl jít. Vrátil se tedy do jejich bývalého bytu, který byl prázdný. „Když jsem otevřel dveře, běhaly tam všude krysy. Byly tam ještě stopy po policejní prohlídce," řekl Čchen.

Dům byl policií pořád ještě hlídán. Čchen tam tedy mohl jen přespávat, takže přicházel pozdě v noci a brzy ráno odcházel pryč. Policie nesměla vědět, že tam bydlí.

V této beznadějné situaci měl Čchen již jen jedno přání: uprchnout z Číny. S mnoha obtížemi se mu to přece jen podařilo. Získal pas a s pomocí přátel i letenku do Thajska. Tam zažádal o statut uprchlíka.

26. března se konečně dostal do New Yorku.

Slovo nakonec

Čchen poprosil o to, aby směl říci pár slov na závěr.

Existuje potvrzení o tom,že jenom v jeho rodném městě bylo umučeno sto osm praktikujících Falun Gongu. „Před olympijskými hrami v loňském roce zatkla policie více než sto šedesát praktikujících," řekl.

„Doufám, že lidé na celém světě pomohou zastavit pronásledování Falun Gongu v Číně," řekl Čchen. „Zastavte pronásledování!"

„Dříve pronásledovala Komunistická strana Číny Falun Gong zcela veřejně a nyní to dělá potají.  Rozsah pronásledování se však nezměnil, je pořád stejný, ne-li horší. Policie je dnes jenom rafinovanější. Navenek se komunisté téměř nezmiňují o tom, že pronásledují Falun Gong, ale ve skutečnosti je pronásledování pořád ještě velmi závažné," dodal.

Falun Gong je kultivace

Falun Gong je buddhistická škola čchi-kungu pro kultivaci těla i ducha. V Číně jsou čchi-kungová cvičení hodně rozšířená a také velmi oblíbená díky svému blahodárnému vlivu na zdraví člověka. V čínské kultuře se vyvíjely různé kultivační školy po celá tisíciletí. Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, cvičí v současné době více než sto milionů lidí ve více než osmdesáti zemích na světě. Lidé cvičící Falun Gong se kromě cvičení pěti mírných cviků snaží žít podle vysokých morálních a etických hodnot, jako je upřímnost, dobrota a tolerance. Falun Gong se učí bezplatně a bez jakýchkoliv závazků či povinností. Nevybírají se příspěvky a nepřijímají se ani žádné dary.

Článek v němčině