Protestní shromáždění před Čínskou ambasádou

Před začátkem jedenáctého summit mezi Evropskou Unií a Čínskou lidovou republikou se před čínskou ambasádou v Praze v Peléově ulici shromáždily téměř dvě desítky zastánců meditační praxe Falun Gong, aby vyzvaly čínskou vládu k ukončení persekucí. Čínská vláda potlačuje praxi Falun Gong již deset let. Rozsáhlé represe v Číně začaly v roce 1999 a přinesly tisíce obětí na životech. Nedávno vyzval místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott generálního tajemníka OSN pana Ban Ki-moona, aby jednal a učinil konec pronásledování Falun Gongu v Číně. "To přesahuje veškeré hranice lidskosti. Je to genocida v pravém slova smyslu," říká místopředseda Evropského parlamentu.

20090521-amabasada-falun-gong-mensi
Protest následovníků praxe Falun Gong před Čínskou ambasádou. (Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)

„Je třeba o těchto věcech na summitu veřejně a otevřeně hovořit. Pronásledování [meditační praxe Falun Gong] čínskou vládou již přineslo tři tisíce úmrtí a zničilo životy milionů lidí v Číně, tisíce lidí čekají ve vězení co bude dál,“ říká jednatel Asociace Falun Gong České republiky MVDr. Bohumil Bartošek.

20090521-amabasada-falun-gong-mracek
Projev Milana Mračka tajemníka strany Zelených. (Foto: Kamil Rakyta/Velká
Epocha)

Svoji podporu vyjádřil také tajemník strany Zelených pan Milan Mraček. Ve svém projevu mj. uvedl: „Když byla taková demonstrace, tak se mě vždy přátelé ptali: Co vlastně máte proti Číně? To není proti Číně a vůbec ne proti Číňanům, ba naopak. Čína je velká civilizace, stará 4000 let a zaslouží si úctu, ale v současné době je ovládána režimem, který je v pravdě nelidský.“ Ve svém projevu zmínil přes 3000 obětí pronásledování. Zdůraznil, že podobné demonstrace je třeba organizovat, aby si vládcové v Pekingu uvědomili, že pro svět takovéto praktiky nejsou akceptovatelné.

Závěrem uvedl: „Věřím, že když bude takový hlas zaznívat, donutí je, aby se čínský režim změnil či transformoval nebo padl. Přeji Falun Gongu, aby přežil komunistický režim v Číně, protože komunistický režim je bezesporu největším morem, který stíhá čínské obyvatele.“

Po projevech praktikující zařadili ukázku cvičení, aby předvedli poklidnost a jemnost praxe Falun Gong. Část praktikujících v čele s předsedkyní Asociace Falun Gong ČR se odebrala na úřad vlády.

Přes padesát tisíc Čechů požaduje „okamžité ukončení pronásledování Falun Gongu“

20090521-kocab-petice
Předávání petičních archů ministru Kocábovi před úřadem vlády. (Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Petiční archy s touto výzvou a více než 50.000 podpisy českých občanů předala při příležitosti summitu ministru pro lidská práva a menšiny Michaelu Kocábovi před úřadem vlády předsedkyně Asociace Falun Gong ČR paní Veronika Sunová. Michael Kocáb ubezpečil, že petice osobně předá premiéru Fischerovi.

Podle informací AFGČR petici podpořili také mnohé osobnosti např. Jiří Bartoška, Vilma Cibulková, Jiří Gruntorád, Ivan Langr, Ondřej Liška, Miroslav Kalousek, Jaromír Štětina, Jan Šinágl, Pepa Nos, Jiří Paroubek, Marta Kubišová, Cyril Svoboda, Vladimír Železný a mnozí další.

Paralelní summit EU-Čína: Nemlčte o lidských právech

„My tady v podhradí pořádáme paralelní summit, a byli bychom rádi, aby na summitu EU-Čína zazněla otázka lidských práv.“, uvedla ředitelka české Amnesty International paní Dáša van der Horst. Setkání se zúčastnilo přes 20 aktivistů, kteří zvolili netradiční formu upozornění na lidsko-právní situaci. „Pozvali jsme sem symbolicky ty lidi, kteří sem přijet nemohli. Jsou to obránci lidských práv, vězni svědomí – lidé jež bojují za svá občanská práva“, pokračovala Dáša van der Horst.

20090521-amnesty-paralelni-summit2
Paralelní sumit Amnesty International (Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Paralelní summit nebyl prvním krokem české Amnesty International, ale spíše vyvrcholením dlouhodobé kampaně, kdy byla panu prezidentovi a premiérovi adresována řada výzev, aby na setkání s čínskými představiteli o lidských právech nemlčeli. Text poslední výzvy převzal v pondělí premiér Jan Fischer. Prezident Václav Klaus, který summit vedl výzvu osobně nepřevzal.
„Od naší akce si slibujeme, že bude otázka lidských práv na summitu opravdu vznesena a že z toho budou i nějaké konkrétní výstupy v závěrečné deklaraci.“ uvedla závěrem Dáša van der Horst.

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

Ši Tao

Novinář a básník Ši Tao byl odsouzen k 10 letům za odeslání emailu, který se vyjadřoval k prohlášení čínské vlády týkající se novinářů. Jeho obvinění se z části zakládalo na informacích, které čínským úřadům předala firma Yahoo. Ši Tao trpí ve vězení mnoha zdravotními problémy. V květnu 2008 soud odmítl znovu přezkoumat jeho věznění.


Huang Jinqiu / Chung Ťin-Čchiou

Spisovatel, novinář a aktivista je odsouzen k více než 10 letům za to, že na internetu uveřejňoval politické eseje včetně svých plánů založit politickou stranu. Podle zdrojů Amnesty International byl opakovaně mučen a vystaven špatnému zacházení včetně odpírání spánku nebo bití ze strany spoluvězňů. Vzhledem ke vzdálenému místu jeho zadržování je mu téměř znemožněn kontakt s příbuznými.


Yang Chunlin

52letý aktivista bojoval za práva zemědělců, kterým byla zkonfiskována půda kvůli developerským projektům. Za to, že pro ně požadoval kompenzace, byl v únoru 2008 odsouzen k 5 letům odnětí svobody za údajné podvracení státu. Jeho advokátům nebyla dána možnost přípravy obhajoby. Zadržován byl už od roku 2006, kdy hájil práva 40 000 zemědělců. V roce 2007 byl podle jeho rodiny zadržen za zahájení kampaně „Chceme lidská práva, ne olympijské hry“. Ve vězení byl opakovaně vystaven mučení a špatnému zacházení.

Zdroj: Amnesty International

20090521-amnesty-paralelni-summit
Paralelní sumit Amnesty International (Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)