SOHO obrazy z extrémně ultrafialového teleskopu z Goddardova vesmírného leteckého centra v NASA. (nasa.com)
SOHO obrazy z extrémně ultrafialového teleskopu z Goddardova vesmírného leteckého centra v NASA. (nasa.com)
Přibližně sto osmkrát větší než planeta Země o teplotě jedenáct tisíc stupňů je Slunce obvykle pěkně rušné místo. Běžnými událostmi jsou obrovské „sluneční skvrny" a vystřelující sluneční erupce o síle milionů sto megatunových vodíkových bomb.

Ale právě teď slunce vstoupilo do nebývale klidného stavu, který nemá v tomto století obdoby; klidnější stav než je tento se objevil až v minulém století. Záznamy z let 2008 a 2009 ukazují nejslabší solární vítr a nejnižší sluneční záření.

„Za dobu naší profesionální kariéry jsme neviděli nic podobného," řekl expert na Slunce Dean Pesnell na tiskové konferenci NASA.

Vědci z NASA a Národního oceánského a atmosférického úřadu (NOAU) upravili starou předpověď ukončení tohoto „děsivého" ticha a přesunuli datum zpět na květen 2013.

„Sluneční minimum trvalo daleko déle, než jsme v roce 2007 předpokládali," řekl pan Presnell.

Slunce podstupuje něco jako pravidelné cykly v období přibližně jedenácti let, které současné ztišení nečekaně přerušilo. Presnell si není jist ani současnou předpovědí.

„Jděte a poznamenejte si do svého kalendáře květen 2013," řekl Presnell. „Ale použijte tužku."

Proč by se o to lidé měli starat? Ohledně této otázky experti na Slunce rychle poukáží na ohromnou sílu sluneční energie a jeho schopnost ovlivnit život na Zemi.

„Dokonce podprůměrný cyklus je schopný vytvořit bouřlivé vesmírné klima," říká Doug Biesecker z Centra pro předpovědi vesmírného klimatu v NOAU ve zprávě. „Například velká geomagnetická bouře v roce 1859 se objevila u konce solárního cyklu, měla stejnou sílu jako ta, kterou předpovídáme pro rok 2013."

Vesmírná bouře v roce 1859 zelektrizovala přenosové telegrafické kabely, zažehla oheň v telegrafických kancelářích a vytvořila tak intenzivní polární záři, že v jejím červeno-zeleném světle mohli lidé pohodlně číst noviny.

Nedávná zpráva Národní akademie vědy uvádí, že se objevila právě dnes podobná bouře, která by mohla způsobit škodu na systému vysoce moderních technologiích v hodnotě až dvou trilionů dolarů a jejichž oprava by trvala až do deseti let.

Zpráva NASA uvádí, že „ve srovnání, hurikán Katrina způsobil škodu „pouze" osmdesát až sto dvacet pět milionů dolarů."

Article in English