První Číňan v obleku chytá aktivistovi tyč, za kterou drží transparent s nápisem „Zastavte Pronásledování Falun Gongu v Číně
První Číňan v obleku chytá aktivistovi tyč, za kterou drží transparent s nápisem „Zastavte Pronásledování Falun Gongu v Číně".
Druhý chytá transparent zespodu.
Druhý chytá transparent zespodu.
Útočníci jsou dobře zkoordinovaní - jeden prchá s transparentem, dva mu pomáhají a další dva drží tyčky v rukou aktivistů.
Útočníci jsou dobře zkoordinovaní - jeden prchá s transparentem, dva mu pomáhají a další dva drží tyčky v rukou aktivistů.
Celá skupina prchá k policejnímu zátarasu, kde čeká připravený další „agent
Celá skupina prchá k policejnímu zátarasu, kde čeká připravený další „agent".
Muž, připravený za zátarasem, přebírá od skupiny ukradený transparent...
Muž za zátarasem přebírá od skupiny ukradený transparent...
...a okamžitě prchá do davu.
...a okamžitě prchá do davu.
Za několik vteřin přichází slovenská policie.
Za několik vteřin přichází slovenská policie.
Přestože muž v klobouku, který celou situaci z blízka sledoval, ukazuje policistům, že byli aktivisté napadeni, policie si mužů v oblecích vůbec nevšímá a aktivisty odvádí pryč. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Přestože muž v klobouku, který celou situaci z blízka sledoval, ukazuje policistům, že byli aktivisté napadeni, policie si mužů v oblecích vůbec nevšímá a aktivisty odvádí pryč. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Při příjezdu čínského prezidenta Hu Jintaa na Slovensko ve čtvrtek 18. června, napadli členové čínského „uvítacího výboru" slovenské a evropské aktivisty za lidská práva a praktikující Falun Gongu. Z výpovědí svědků, videozáznamů a fotografií médií je patrné, že celá akce čínské „delegace" byla předem naplánovaná a na místě koordinovaná a řízená takzvanými muži v pozadí - čínskými „tajnými agenty".

Bývalý slovenský ministr vnitra a současný poslanec Národní rady Slovenské Republiky pan Vladimír Palko žádal vysvětlení, kdo byli Číňané v černých oblecích se sluchátky na uších, kteří zasahovali proti shromážděným Slovákům. „To opravdu nebyli čínští obchodníci s textilem, ani kuchaři z restaurací a nebo číšníci. To byli lidé, kteří působili profesionálním, koordinovaným a organizovaným způsobem. Zasahovali tak, jak zasahují bezpečnostní složky," řekl Palko v rozhovoru pro rádio Expres.

Slovenský web Sme.sk o incidentu napsal: „Prevahu mali Číňania, ktorí napádali ľudí a brali im plagáty aj vďaka tomu, že policajti sa stavali pri potýčkach na ich stranu, alebo nereagovali. Práve členovia čínskych organizácií, ktorí v stredu SME tvrdili, že chcú zabrániť „zlým ľuďom robiť neporiadok" vyvolávali problémy. Aktivistom za ľudské práva vytrhávali transparenty, zakrývali ich čínskymi vlajkami. Na Hodžovom námestí sa to hemžilo Číňanmi s červenými kšiltovkami, v rukách s vlajkami Číny i Slovenska, Číňanmi v oblekoch s visačkami s nápisom „uvítací sprievod" i s vysielačkami v ušiach.

Ohledně informací o operování čínských tajných policistů na Hodžově náměstí před Presidentským palácem ministr vnitra Kaliňák řekl na tiskové konferenci: „Je to úplný, ale úplný nezmysel." Podle něj je na Slovensku během návštěvy čínského prezidenta jen osmnáct lidí z čínské bezpečnostní služby, kteří plní povinnosti výlučně v průvodu prezidenta.

Aktivisté z řad slovenských občanů říkají, že se policisté v situaci na místě špatně zorientovali a nechali se obalamutit profesionálně sehranými čínskými agenty. „Nemám žiadnu pochybnosť, že Číňania, ktorí prišli na námestie, nekonali spontánne, ale boli zorganizovaní čínskymi úradmi," řekl občanský aktivista Ondrej Dostál v rozhovoru pro Sme.sk.

Důsledkem útoku ze strany uvítacího výboru Hu Jintaa byla čínská žena sražena ze schodů s následkem tržné rány na čele, jednomu Čechovi přerazili dřevěnou tyčku o hlavu, byl napaden a zraněn bývalý slovenský poslanec Osuský a dva manželé z Čech - ani v jednom případě slovenská policie proti agresorům z čínské delegace nedokázala zasáhnout. Později došlo k dalším incidentům a policie již zatkla tři mladé agresivní Číňany.

Mluvčí krajského ředitelství policejního sboru v Bratislavě pan František Peczár tvrdí, že bylo všechno pod kontrolou. „Policie zásah zvládla. Uskutečnila ho tak, aby byl udržen veřejný pořádek."

Podle výpovědi jednoho z lidí, kteří přišli protestovat proti pronásledování Falun Gongu v Číně, jej napřed obstoupili tři Číňané, jeden mu vyhrožoval, že tady nemůže být, další mu z ruky vytahoval informační letáky a třetí mu ukradl transparent a utekl. Při další příležitosti se na něj podle jeho slov vrhli tři Číňané, jeden z nich ho začal škrtit a jiný ho obešel zezadu a kopl ho mezi nohy. „Všechny tyhle věci se snažili dělat, když se na ně nikdo nedíval nebo je nikdo nenatáčel. Dobře věděli, jak na to a navíc dostávali instrukce od opodál stojících označených mužů v sakách se sluchátky v uších, kteří situaci pečlivě monitorovali a byli rozmístění po celém náměstí. Jestli si jich slovenská policie nevšimla a tvrdí, že na místě nebyli žádní čínští tajní agenti, potom by měli vážně zapřemýšlet nad svojí úrovní profesionality," řekl jeden z českých aktivistů.

Policejní prezident Ján Packa reakci policie v rozhovoru pro agenturu SITA obhajoval: „Polícia postupovala prísne podľa zákona a vždy tak postupovať bude, bez ohľadu na emócie mimovládnych organizácií."

Slovenský blogger Peter Kunder zveřejnil videozáznam z incidentu a napsal: „Na záběrech čínští „demonstranti" za přítomnosti Číňanů s visačkami „uvítací výbor" napadli aktivistu s transparentem. Začali ho mlátit, děvče, které se ho zastalo, začali mlátit též. Dělo se to tak deset metrů od zásahové jednotky policie... Podobná situace se opakovala o pár metrů dál ještě několikrát. Čínští „vlastenci" napadali i starší lidi. Na shromáždění jsem si všiml bývalého poslance Osuckého... Košili měl vzadu roztrženou do poloviny zad."

 

Poslanec Bugár sdělil, že mu není jasné, proč policie vůbec dopustila střet Číňanů se slovenskými demonstranty. „Nie je možné, že ľudia sa začnú biť a pritom tam stoja policajti," řekl Bugár v rozhovoru pro agenturu SITA.

Poslanec František Mikloško navrhl, aby se v poslaneckém plénu hovořilo o tom, proč se na čtvrtečním zásahu podíleli i příslušníci čínských bezpečnostních složek. Jeho návrh však neprošel hlasováním - pro bylo 62 ze 136 přítomných zákonodárců.

Zdroje: Sme.sk, Expres, SITA

Externí Fotogalerie o incidentu

Sme.sk

Flickr.com

Reakce slovenských blogerů na události před Prezidentským palácem

Blog Michala Drotována: Zažili sme skutočnú Čínu na Slovensku

Blog Michala Cenkera: Súdruh Kaliňák, budú sa zase rozdávať poukazy?

Blog Petra Kunderu: Pach čínskeho boľševika