20090626-su-youtube
Fanoušek Hu Jintaa shodil čínskou ženu, praktikující Falun Fong, ze schodů. Na snímku je paní Su - se zakrvácenou košilí hovoří s médii. (screenshot - youtube.com)

První tajemnice čínského velvyslanectví paní Gao Hong podala vyjádření čínské strany k událostem z 18. června na Hodžově náměstí před Prezidentským palácem v Bratislavě, kdy došlo k potyčkám mezi Číňany, kteří přišli vítat svého prezidenta, a aktivisty za lidská práva, kteří přišli upozornit na alarmující a rozsáhlé porušování lidských práv v Číně.

Čínská strana tvrdí, že se lidé ze slovenské čínské ambasády do akce na Hodžově náměstí nezapojili. První tajemnice Čínského velvyslanectví na Slovensku říká, že aktivity čínské strany na vítání prezidenta „byly předem ohlášené a schválené městským úřadem“. Také prohlásila, že návštěva čínského prezidenta byla „srdečně přivítána slovenskou vládou a slovenským lidem“. Lidsko-právní aktivisty označila jako ty, kteří „udělali všechno pro to, aby narušili pověstnou slovenskou pohostinnost a narušili průběh návštěvy našeho prezidenta “.

Ministr vnitra pan Kaliňák zdůraznil, že ani jedna skupina neměla na místě shromáždění povolené, a připustil, že iniciátorem incidentů byli fanouškové čínského prezidenta, což označil za „naprosto evidentní“. Po útocích „fanoušků“ čínského prezidenta - či takzvaných „vítačů“ - na aktivisty bylo podáno několik trestních oznámení.

"Muži v černém" strhávají aktivistům transparent s nápisem „Zastavte Pronásledování Falun Gongu v Číně". (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
"Muži v černém" strhávají aktivistům transparent s nápisem „Zastavte Pronásledování Falun Gongu v Číně". (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Na Hodžově náměstí se bez povolení shromáždilo na sto „vítačů“ čínského prezidenta, někteří ze Slovenska a někteří dovezení autobusy z Rakouska, objednanými čínskou ambasádou. Tato početná skupina lidí vybavená červenými čepicemi, rudými vlajkami a transparenty s nápisy vítajícími prezidenta na Slovensku, zaplnila Hodžovo náměstí. Mezi příchozími byla však také skupina slovenských aktivistů za lidská práva a nechyběli ani praktikující Falun Gongu[1] ze Slovenska, Čech a Rakouska, kteří přišli vyjádřit svůj protest proti masovému a brutálnímu porušování lidských práv v Číně, které si již vyžádalo desetitisíce obětí na životech.

Podle kamerových záznamů různých médií i nezávislých pozorovatelů a výpovědí svědků došlo na Hodžově náměstí k několika incidentům. Kromě čínských „vítačů“ byla na náměstí přítomna skupinka „mužů v černém“, které ministr Kaliňák označil jako pravděpodobné členy zahraničních čínských velvyslanectví. Tito lidé před videokamerami médií začali instruovat „vítače“, aby zakrývali transparenty aktivistů a praktikujících Falun Gongu svými transparenty vítajícími prezidenta a mávali před nimi čínskými vlajkami. Před začátkem akce přivolal státní policii jeden z českých praktikujících Falun Gongu kvůli krádeži a vyhrožování ze strany čínského „uvítacího výboru“. 

                                             Napadení a krádež transparentu



„Obestoupili mě tři mladší Číňané. Jeden mi vyhrožoval, že tam nemůžu být, druhý mi tahal z ruky informační letáky o porušování lidských práv v Číně a třetí mi z kapsy vytáhl a ukradl transparent s čínským nápisem - Falun Gong je dobrý,“ řekl tento praktikující.

Situace se dále vyhrotila, když se počet lidsko-právních aktivistů držících nápisy „Lidská práva v Číně“, „Free Tibet“ a „Falun Gong“, začala zvětšovat a přitahovat pozornost médií. Fanouškové čínského prezidenta a muži v černém s metodou zakrývání transparentů neuspěli, a tak začali aktivistům transparenty a nápisy strhávat a krást.

Videozáznamy také ukazují jednotlivé případy fyzického napadání aktivistů čínskými fanoušky a usvědčují jednoho z nich z trestného činu ublížení na zdraví, kdy shodil čínskou ženu, praktikující Falun Fong, ze schodů poté, co zakřičela „Falun Dafa Hao“ (překlad: Falun Gong je dobrý.) Na pachatele bylo podáno trestní oznámení, byl identifikován jako člen čínské delegace a v současné době mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

Incident na na Hodžově náměstí před Prezidentským palácem v Bratislavě vyvolal silnou odezvu v médiích a po celém Slovensku. Následně po incidentu se na YouTube objevilo několik videí tématicky zachycujících události na náměstí s podtextem protestu proti totalitě a porušování lidských práv.

Tajemnice čínského velvyslanectví po událostech uvedla, že se aktivisté „Zamíchali do davu, který vítal prezidenta, trhali a ničili transparenty a útočili na čínské krajany, aby narušili návštěvu našeho prezidenta na Slovensku. Jejich činnost by měla být potrestaná a odsouzená.“ Podle ní „opovrženíhodné triky malého počtu lidí nezabrání trendu rozvoje přátelských vztahů a spolupráce“.

Na slovenskou policii bylo při akci podáno také trestní oznámení za odcizení propagačních materiálů občanskému aktivistovi Ondřeji Dostálovi. Praktikující Falun Gongu zmínili fakt, že Evropský parlament (EP) odsoudil pronásledování Falun Gongu čínskou vládou a vyzval k ukončení perzekuce a propuštění z vězení všech praktikujících, jejichž počet se odhaduje na řádově desítky tisíc. Místopředseda EP pan Edward Mc-Millan Scot nedávno vyzval generálního tajemníka OSN, aby zakročil proti již deset let trvajícímu pronásledování Falun Gongu, které označil podle článku dva za genocidu podobnou vyhlazování Židů za druhé světové války.


[1] Falun Gong, nebo také Falun Dafa, je čchi-kungová kultivační praxe sloužící k rozvoji (kultivaci) těla a mysli zveřejněná v Číně v roce 1992. Raketový nárůst její popularity (sedmdesát milionů lidí) znepokojil tehdejšího prezidenta Ťiang Ce-mina, který ji v roce 1999 společně s Komunistickou stranou Číny postavil mimo zákon a začal její příznivce celostátně pronásledovat.