20090721-fg-vyroci.jpg
Svíčková vigílie za oběti pronásledování v Číně. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)

20. července, Praha, Václavské náměstí - Dnes si lidé po celém světě připomínali desáté výročí pronásledování meditační praxe Falun Gong v Číně. Před deseti lety, 20. července 1999, tehdejší vůdce Čínské komunistické strany Tiang Ce-min postavil tuto čchi-kungovou meditační praxi mimo zákon.

Vzpomínkové akce probíhaly také v Praze na Václavském náměstí, kde pořadatelé z české Asociace Falun Gong postavili informační stánek s materiály zachycujícími mimo jiné také metody mučení praktikujících Falun Gongu v čínských vězeních a pracovních táborech. Na úrovni Opletalovy ulice vztyčili stan v němž proběhla výstava obrazů nazvaná Neochvějná statečnost, která obsahovala díla světových umělců, kteří věnovali několik svých obrazů tématu pronásledování Falun Gongu a odporu lidí ve světě proti probíhající perzekuci. Během dne mohli návštěvníci akce vidět jak ukázky cvičení FG tak získat informace o současných represích v Číně. Vrcholem akce byly proslovy osobností a čtení zdravic, které zaslali vládní i duchovní představitelé České republiky a jiné české osobnosti.

Výstavu obrazů navštěvovali čeští a zahraniční diváci a na místě byl také reportér Velké Epochy, aby se zeptal na jejich názory a dojmy. Pan Alberto Gill, který žil dvacet pět let na Kubě a nyní bydlí v Miami v USA, po shlédnutí výstavy řekl o pronásledování lidí v Číně: "Nezáleží na tom kde toje. Ať už to je v Číně, na Kubě nebo jinde, komunisté dělají všude to samé. Na Kubě lidé nemají co jíst a nemají žádná lidská práva ani dostatečnou zdravotní péči. Vláda se nestará o nic jiného než o moc a peníze, nestarají se o lidi ani o jejich základní lidská práva."

Výstava obrazů Neochvějná statečnost - návštěvník podepisuje petici proti pronásledování Falun Gongu v čínskou vládou. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)
Výstava obrazů Neochvějná statečnost - návštěvník podepisuje petici proti pronásledování Falun Gongu v čínskou vládou. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)

Návštěvníky akce, která začala už v sobotu odpoledne zaujala zejména výstavu obrazů: "O brazy se mi líbily, konkrétně jeden z nich nazvaný Čistý lotos (obraz mladé ženy a jejího dítěte, kteří zemřeli při pronásledování FG čínskou policií). Celkem mě to zaujalo a přišla bych se podívat i na zítřejší proslovy," řekla návštěvnice Monika Žihlavová. Paní Petra Hrubová z Valašska nám po shlédnutí výstavy obrazů řekla: "Náhodou jsme šli okolo. Věděla jsem, že se v Číně dějí takové věci, násilí proti lidem. Vím, že jsou tam postihováni i křesťané. Podepsala jsem petici proti pronásledování FG. Více proti tomu asi udělat nemohu."

20090721-jan-sinagl.jpg
Nezávislý publicista Jan Šinágl. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)

Na výstavu se přišel podívat také nezávislý publicista pan Jan Šinágl, který si prohlížel fotografie lidí mučených v čínských věznicích. K desátému výročí pronásledování Falun Gongu řekl: "To, že pronásledování trvá již deset let a i dnes jsou v Číně za svoje přesvědčení zatýkáni, pronásledováni a zabíjeni lidé, je dostatečně vypovídající. O to více je smutnější, že se tam vloni konaly Olympijské hry, tehdy jsem pořádal petiční akci, abych upozornil na to, co se v Číně děje. Média ani lidé na akci příliš nereagovali, což je pro mě obrazem dnešní společnosti, kde obchody, peníze a zisk přebíjí morálku, korupce v podstatě přebíjí mravní hodnoty. Jsem rád, že je tu tato výstava, protože vyprávět můžete cokoliv, ale když vidíte ty fotografie, dostane se vám to pod kůži ,a to je dnes snad to jediné, co na lidi ještě zapůsobí. Je třeba si vážit lidí, kteří pokládají své životy svým způsobem i za nás, i když žijeme několik tisíc kilometrů od nich."

Po hudebním vystoupení české skupiny Meng Hao, která se pojmenovala podle nejmladší oběti pronásledování FG - osmi měsíčním Meng Haovi - promluvila předsedkyně české Asociace Falun Gong paní Veronika Sunová, která při svém projevu zmínila důležitost univerzálních morálních principů: "Kdo zabíjí člověka pro jím vyznávané principy pravdivosti, soucitu a tolerance, snaží se zabít tyto principy samotné. Ničí tak charakter lidí, a tím ničí i celou společnost. Ale také si tím současně vybírá svůj osud. Nedovolme, aby to byl i náš osud. Zítřek si tvoříme dnes. Jaký bude? Záleží na našich rozhodnutích a na našich činech."

Proslov paní Xiong Wei, která prožila v čínském pracovním táboře dva roky. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)
Proslov paní Xiong Wei, která prožila v čínském pracovním táboře dva roky. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)

Na pozvání české Asociace FG přijela do Prahy také čínská praktikující Falun Gongu paní Xiong Wei, která prožila v čínském pracovním táboře dva roky; byla čínskou vládou odsouzena za rozdávání letáků informujících o pronásledování FG. Paní Wei dnes žije v sousedním Německu a říká, že bude o tom, co se v Číně děje, mluvit a upozorňovat na stav lidských práv, dokud pronásledování neskončí. "Máme velkou naději, že to brzy skončí, protože se nám ve světě snaží pomoci stále více lidí. Určitě budeme nadále pokračovat v mírumilovných protestech, jak to děláme již deset let a objasňovat lidem pravdu o tom, co se v Číně dnes skutečně odehrává. Věříme, že jedině tak můžeme dokázat situaci změnit a umožnit lidem, aby se o tom dozvěděli a přidali se knám."

Protest večer pokračoval ještě v Peléově ulici před čínskou ambasádou v Praze, kde zástupci Asociace FG ČR vhodili do schránky čínského velvyslanectví vzkazy pro čínský režim, které napsali návštěvníci výstavy pořádané na Václavském náměstí. "Prosím přestaňte pronásledovat praktikující Falun Gongu," napsala čínské vládě návštěvnice výstavy, která se podepsala jako Adéla.

Hudební vystoupení dvou členů české skupiny Meng Hao, která se pojmenovala podle nejmladší oběti pronásledování - osmiměsíčním Meng Haovi. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)
Hudební vystoupení dvou členů české skupiny Meng Hao, která se pojmenovala podle nejmladší oběti pronásledování - osmiměsíčním Meng Haovi. (Kamil Rakyta/ Velká Epocha)