20090807-cina-znasilneni
Jednadvacetiletá žena z provincie Anhui se jmenuje Li Ruirui. Několik dní byla spolu se sedmdesáti dalšími lidmi zadržována v hotelu Juyuan v Pekingu, který se používá jako nelegální věznice, jak uvádí server Boxun.net, monitorující porušování lidských práv v Číně. (boxun.com)
4. srpna byla v „černé věznici“ v Pekingu znásilněna žena, která si přišla stěžovat na vládu. Uživatelé internetu se postavili na její obranu a zveřejnili její obtížnou situaci na serveru Youtube.

Jednadvacetiletá žena z provincie Anhui se jmenuje Li Ruirui. Několik dní byla spolu se sedmdesáti dalšími lidmi zadržována v hotelu Juyuan v Pekingu, který se používá jako nelegální věznice, jak uvádí server Boxun.net, monitorující porušování lidských práv v Číně. Tzv. černé věznice zakládají provinční úřady, aby zadržely lidi, kteří si přijedou stěžovat do Pekingu na své místní úředníky. Věznění popisují, že v takových zařízeních dochází k bití a jinému špatnému zacházení.

Do Pekingu se obvykle se stížností vydávají ti, kdo u místních úřadů nepochodili.

Zhou Benshun, šéf Výboru komunistické strany pro politické a právní záležitosti, ve svém projevu z 6. srpna vyzval místní funkcionáře, aby věnovali zvláštní pozornost lidem, kteří si přicházejí stěžovat do Pekingu. Cílem rozkazu mělo být „podpoření stability“ pro 1. říjen, nadcházející šedesátileté výročí od uchopení moci komunistickou stranou v Číně. Dá se očekávat, že čím blíže k tomuto datu, tím budou apely v Pekingu nebezpečnější.

31. července se Li vydala do Pekingu s několik let starou stížností ohledně svého vzdělávání. Jelikož byla bez peněz, musela spát na ulici a 3. srpna byla zadržena a odvedena do černé věznice.

Muž, který se reportérovi Epoch Times představil jako pan Peng, uvedl, že byl tehdy zadržován ve stejném vězení. O událostech té noci vypověděl: „Kolem druhé ráno přišel dozorce, vlezl si do postele pod pokrývku a zatímco ta žena křičela a bránila se, on ji znásilnil.“

Wang Xueliang z Henanu, který se také pokouší podat svou stížnost, sdělil Epoch Times v telefonním rozhovoru, že muž, podezřelý ze znásilnění, je dozorce v tomto vězení a má klíče od pokojů vězněných.

„Oni ty lidi v Juyuanu běžně bijí a ženy znásilňují, jak chtějí. Kdyby tenhle zločin nebyl odhalený veřejně, museli bychom své neštěstí a utrpení spolknout,“ říká Peng.

Další den ráno několik lidí doprovodilo oběť na pekingský úřad veřejné bezpečnosti i se zakrvaveným povlečením její postele. Podle zhruba devítiminutového videa, které zveřejnili na serveru Youtube, však byli zadrženi, ještě než se na místo dostali. Většina videa se skládá z jejich výpovědí na příruční kameru.

„Ta dívka byla vysokoškolačka… Po tom znásilnění je teď mentálně postižená. Policie ji poslala do jiné černé věznice. Jeden svědek byl zadržen,“ říkají na videu.

Čínské úřady oficiálně stížnosti podporují a mají rozsáhlý úřední aparát na jejich vyřizování. Zpráva Čínských obhájců lidských práv, nevládní sítě aktivistů však říká, že v praxi jsou lidé, kteří si u vyšších úřadů stěžují na nižší úřady, obtěžováni a stávají se terčem odplaty úřadů.

Zpráva, nazvaná „Umlčování stížností: Porušování lidských práv lidí se stížnostmi v Číně“, byla zveřejněná v březnu 2008 a mimo jiné vysvětluje, že funkcionáři na všech úrovních mají soukromý zájem na tom, aby zabránili lidem mluvit o nespravedlnosti a špatném zacházení, kterému byli vystaveni.

Podle oficiálních odhadů je v Číně asi deset milionů lidí, kteří se pokouší podat stížnost na vládu. Podle zprávy je tato skupina jednou z nejvíce zranitelných vůči porušování lidských práv.

Příběh Li Ruirui stále obíhá na diskusních fórech čínského internetu. 6. srpna jeden z anonymních uživatelů napsal: „Tohle se dá popsat jen jedním způsobem: Bez skrupulí! Dokonce i dozorce najatý nejnižší úrovní vlády si troufne dělat s bezmocnými lidmi v Číně, co se mu zlíbí.“

Další lidé, kteří si přišli stěžovat, diskutují bouřlivé události kolem znásilnění Li Ruirui. (Boxun.com)

Article in English