Nezávislá televizní síť New Tang Dynasty Television (NTDTV) podala nedávno soudní žalobu proti jedné ze tří největších satelitních společností na světě. Žalovaná společnost Eutelsat je pod právním tlakem kvůli oklamání veřejné důvěry a smluvních závazků za účelem upokojení důležitého zákazníka, kterým je čínský komunistický režim.

Nezávislá televizní síť New Tang Dynasty Television podala nedávno soudní žalobu proti jedné ze tří největších satelitních společností na světě. (ntdtv.com)
Nezávislá televizní síť New Tang Dynasty Television podala nedávno soudní žalobu proti jedné ze tří největších satelitních společností na světě. (ntdtv.com)

 

Soudní žaloba proti Eutelsatu bude projednávána 13. října v deset hodin v Tribunal De Commerce v Paříži. Soudní přelíčení bude veřejné a podle současných informací by soudní přelíčení měl přijet podpořit velký počet lidí z celého světa, kteří se chystají přijet do Francie protestovat proti cenzuře informací a postupu společnosti Eutelsat při spolupráci s čínským režimem na blokování toku informací do Číny.

Francouzská společnost Eutelsat ukončila vysílání NTDTV do Číny v červnu 2008, uvádějíc jako příčinu technické problémy.

Vyšetřovací zpráva Reportérů bez hranic (RSF) z 10. července 2008 ale odhalila, že přerušení vysílání byl záměrný krok, učiněný na žádost čínského režimu před začátkem olympijských her v Pekingu.

V lednu 2009 schválil Evropský parlament (EP) rezoluci vyzývající Eutelsat k obnovení vysílání NTDTV a vyzval generálního ředitele, aby přijel do Štrasburku objasnit důvody k přerušení vysílání, ale Eutelsat na výzvy nereagoval.

U soudního přelíčení bude newyorskou televizní síť NTDTV, založenou Číňany žijícími v exilu, zastupovat prominentní právník přes lidská práva William Bourdon, který se specializuje na obranu lidských práv a obětí zločinů proti lidskosti. Bourdon je bývalý generální tajemník Mezinárodní federace pro lidská práva, kde působil od roku 1995 do roku 2000. V minulosti sehrál významnou roli při iniciování právních procesů proti bývalým srbským a rwandským vůdcům, podezřelým ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů. Také obhajoval několik francouzských vězňů, zadržovaných ve věznici Guantánamo na Kubě.

Tlak na čínskou vládu zvenku i zevnitř stoupá

 
 
Charta 08 je dokument, který vznikl v roce 2008 v Číně. Požaduje přechod Číny k demokracii
 
 
Charta 08 byla sepsána k příležitosti 60. výročí vzniku Všeobecné deklarace lidských práv, 10. prosince 2008. Jejím vzorem byla Charta 77, která o 31 roků dříve v Československu vyzývala komunistický režim k dodržování základních lidských práv.
 
Chartu 08 podepsaly asi tři stovky občanů Číny včetně několika vládních činitelů. Čínský intelektuál, profesor Liou Siao-po, který se aktivně účastnil mj. studentských protestů na náměstí Nebeského klidu roku 1989, byl za svůj podpis uvězněn. Někteří jiní signatáři byli perzekuováni a vyslýcháni. (zdroj:wikipedie)
 
 

 

Připravované soudní přelíčení v Paříži tak bude další evropskou iniciativou, která směřuje proti porušování lidských práv v Číně, a snaží se napomoci ke znatelným změnám v nejlidnatější zemi světa.

Za zmínku stojí také nedávná iniciativa španělského soudce Santiaga Pedraze, který 5. května předvolal k výslechu osm čínských politických a vojenských vedoucích představitelů v souvislosti s možnými zločiny proti lidskosti v Tibetu.  Seznam podezřelých, předvolaných soudcem Pedrazem, zahrnuje čínského ministra obrany Lien Kuang-lieho, ministra státní bezpečnosti Keng Chuej- čchanga a ministra veřejné bezpečnosti Meng Ťiang-čua.

Ani samotní Číňané ve své zemi nezahálejí. Podle posledních zpráv založili čínští disidenti Chartu 08, k čemuž si vzali za vzor českou Chartu 77, která byla jednou z iniciativ přispívajících k pádu komunismu v tehdejším Československu. Další iniciativou je například založení Nezávislých odborů, které připomínají odbory, jež sehrály úlohu při svržení komunismu v Polsku.

V současné době vyvíjí tlak na vládnoucí režim nejen slušný seznam disidentů ze střední třídy, ale také obyčejní lidé, jejichž protesty propukají v masové nepokoje a kteří vyjadřují nedůvěru vládnoucímu režimu masovým veřejným vystupováním z komunistické strany.

Co je NTDTV?

20090908-cina-ntdtv
NTDTV je nezávislá multi-jazyčná satelitní televizní stanice vysílající 24 hodin denně. (ntdtv.com)

NTDTV je nezávislá satelitní televizní stanice vysílající 24 hodin denně. Její sídlo je v New Yorku. Stanice vysílá prostřednictvím družice nad Asií, Evropou, Austrálií a Severní Amerikou. V Severní Americe začala vysílat v únoru 2002, v červenci 2003 rozšířila vysílání nad Asii, Evropu a Austrálii. Programová skladba se skládá ze zpravodajství a publicistiky, kulturních pořadů, vzdělávacích programů, sportovních a zábavných pořadů, pořadů ze světa financí a obchodu a dalších programů vysílaných v mandarinské čínštině, kantonštině a angličtině. V současnosti má stanice zpravodaje a dopisovatele ve více než padesáti městech celého světa včetně Prahy.

NTDTV vytvořila několik projektů zaměřených na obnovu tradiční čínské kultury. Patří mezi ně například představení Spectacular, mezinárodní soutěže NTDTV v klasickém čínském tanci, bojových uměních, šití tradičních čínských oděvů, klasické čínské malbě, vaření, zpěvu a další. Jedním z projektů, které NTDTV podporuje, jsou vystoupení newyorského souboru Divine Performing Arts. Členové souboru jsou umělci čínského původu a také další západní umělci z USA a celého světa.