AmbassadorRichardHolbrooke
Richard Holbrooke, speciální vyslanec USA pro Afgánistán a Pákistán promlouvá 17. září při příležitosti spuštění Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, které má bojovat s propagandistickým vysíláním Talibanu. (Ronny Dory/ The Epoch Times)

WASHINGTON – Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RSE/RS) oznámilo 17. září na své výroční podzimní recepci v Newseum ve Washingtonu spuštění svého nového vysílání do afgánsko-pákistánské příhraniční oblasti.

Richard Holbrooke, zvláštní velvyslanec USA pro Afgánistán a Pákistán, uvedl při uvedení nového vysílání: „Nemůžeme připustit, aby Taliban v této bitvě skóroval,“ a také, že je třeba místním obyvatelům vysvětlit, „proč jsme v Pákistánu a Afgánistánu a proč jsme tam jako přátelé.“

Oblast Paštunu v Pákistánu, kam se mají nové programy RSE/RS vysílat, je baštou teroristů a islámských militantních organizací, jako Taliban. Jednou z taktik Talibanu je využívání extrémistických rádiových stanic k rozšiřování lží, propagandy a dezinformací.

Rádio Svobodný Afgánistán při RSE/RS zvýší kvalitu a dosah svých nových šestihodinových programů zpráv a událostí vysílaných z paštunském jazyce. V současnosti má rádio týdenní publikum 7,9 milionu dospělých lidí z celého Afgánistánu. Nové programy jsou financovány deseti miliony dolarů dodatečně schválenými americkým kongresem k rozpočtu na válku v Afgánistánu.

Afghanthankyouletter
Jeden ze stovek děkovných dopisů posluchačů prezentovaných při zahájení vysílání Rádia Svobodný Afgánistán do příhraniční oblasti s Pákistánem. Rádiu místní říkají „Ra“ (Ronny Dory/ The Epoch Times)

Konflikt v Afgánistánu se mezitím prohlubuje. Agentura AP oznámila minulý týden, že výbušnina nastražená v autě zabila šest italských vojáků a deset afgánských civilistů. Zprávy také uvádí, že násilnosti povstalců dosáhly nejvyšší úrovně roku 2001, kdy byl Taliban přinucen vzdát se moci, a že nárůst podnítil americké jednotky ke zvýšení vojenské přítomnosti, která má zvýšit bezpečnost po nevyřešených prezidentských volbách, jež se udály minulý měsíc.

„Taliban používá v posledních několika letech výrazně důmyslnější taktiky,“ řekla paní Gretchen Peters při večerní diskuzi v Newseum na téma „Boj proti štvavému rádiu podél afgánsko-pákinstánské hranice.“

Paní Peters, novinářka nominovaná na cenu Emmy a spisovatelka píšící o Afgánistánu a Pákistánu, byla doprovázena J. Alexander Thierem, ředitelem programů pro Afgánistán a Pákistán při Mírovém institutu Spojených států, a Akbarem Ayazi, ředitelem Rádia Svobodný Afgánistán.

„Prezidentské volby byly zmařeny obviněními z podvodu,“ uvedl Thier. Objevily se obvinění ze zastrašování a manipulace s volebními lístky. Komise pro volební stížnosti podporovaná OSN oznámila 10. září v tiskové zprávě, že volební lístky z jednapadesáti volebních míst v provincii Kandahár by měly být anulovány kvůli jasnému důkazu z podvodu.

Rádio Svobodný Afgánistán vyzvalo během voleb občany, aby na rozhlase hlásili různé záležitosti, včetně jejich názorů na případy podvodu, řekl Ayazi.

Thier prohlásil: „Nejdůležitější věc je, aby mohli lidé vládě, které byla uštědřena skutečná rána, znovu věřit. "