Studenti převrátili auto dodavatele. (Velká Epocha)
Studenti převrátili auto dodavatele. (Velká Epocha)
Přerušení dodávek vody a elektřiny vyvolalo 10. září odpor studentů čínské střední školy Linyang v provincii Sichuan.

Rozlícený dav vytloukl okna školních zařízení a aut. Dokonce odehnal místního policejního šéfa, který přišel situaci uklidnit.

Jeden z učitelů, který si nepřál být jmenován, sdělil Velké Epoše, že před několika dny všechny základní školy vyhlásily mimořádné prázdniny kvůli neobvyklým silným vedrům a šíření H1N1 (prasečí chřipky).

Vedení internátní střední školy Linyang však trvalo na tom, aby studenti v noci zůstali ve škole i bez dodávek vody nebo elektrických větráků. Ve škole je přes tři tisíce studentů a zaměstnanců.

10. září večer, když byl zamítnut požadavek studentů, aby mohli internát opustit, došlo k roztržce s vedením internátu. Konflikt se brzy vystupňovat a rozhněvaní studenti vyběhli z ubytoven a šli si stěžovat do kanceláře dodavatele, který je zodpovědný za zásobování a stravovací a ubytovací zařízení, jako je kafetérie, supermarket a studentské ubytovny.

 

Školní kantýna po výtržnostech. (Velká Epocha)
Školní kantýna po výtržnostech. (Velká Epocha)
Jejich protest ale nebyl vyslyšen. Studenti pak začali cihlami, kameny a klacky rozbíjet dveře a okna školního supermarketu. Převrátili stoly a židle v kafetérii, vyházeli všechno jídlo a zničili garážová vrata a dvě auta dodavatele.

Dokonce odehnali šéfa místního policejního úřadu, který přišel situaci uklidnit. Konflikt zastavily až desítky policistů, kteří ovládli dav studentů za pomoci slzného plynu.

Učitel uvedl, že škola pronajala školní stravovací a ubytovací zařízení člověku zvenčí, který potom investoval dvanáct milionů yuanů (cca 30 mil. Kč) do zřízení kafetérie, supermarketu a ubytoven pro studenty. Dodavatel má výsadní právo na tato tři zařízení.

Studenti tráví ve školních zařízeních každý den. Jídlo, které dostávají, je drahé a nekvalitní. Škola neposkytuje studentům pitnou vodu, takže si musí kupovat nekvalitní vodu ve školním supermarketu.

Jedna dívka uvedla, že měsíčně za vodu utratí padesát yuanů (cca 125 Kč). Škola také studentům nedovoluje nosit si do školy jídlo z venčí. Mnoho studentů bylo prohledáno kvůli podezření, že si do školy nosí jídlo. Jídlo, nalezené během prohlídky, je zabaveno a student vyloučen ze školy.

Kvůli monopolu studenti nemají jinou možnost, než platit 480 až 580 yuanů za pololetí (cca 1 200 až 1 450 Kč) na ubytování v internátu. V místnosti o velikosti deset čtverečních metrů žije osm studentů. Nájem vychází přibližně 80 až 100 yuanů za čtvereční metr na měsíc, což je víc než nájemné bytů v centru Pekingu. Navíc, dodávky vody a elektřiny nejsou spolehlivé.

Učitel prozradil, že vůči způsobu spravování internátní školy se odpor projevil mnohokrát, ale pokaždé byl potlačen. Učitel podezřívá vedení školy a místní úřad pro vzdělání z přijetí úplatků od dodavatele.

Article in English