Ilustrační foto. (ubahleeob.wordpress.com)
Ilustrační foto. (ubahleeob.wordpress.com)

Existuje řada nejrůznějších studií zkoumajících, zda-li se žije lépe v manželství či bez něj. V dnešní době, kdy se rozvod (alespoň v České republice tomu tak je) stal jednodušší záležitostí, než kdykoli předtím, je při troše informovanosti poměrně snadný, pokud jsou však oba partneři rozumně dohodnuti. Ne vždy tomu však je. Skutečností bývá, že manželé procházejí stresovým obdobím, kdy se nedokáží dohodnout na nejrůznějších záležitostech a nebo pokud jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí. Pokud jsou v manželství děti, situace se dále komplikuje. Existuje nepříjemný a všeobecně nepřiznávaný fakt, totiž že rozpad rodiny může mezi zájmy rodičů a dětí vytvořit hlubokou propast. Touha dospělých po svobodě je příliš často v rozporu s potřebou stability a harmonie jejich dítěte.

Před samotným zahájením rozvodového řízení je nutno upravit vztahy k nezletilým dětem po dobu po rozvodu. Jedná se o řízení, které předchází tomu rozvodovému. V rozsudku soud určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak bude každý z rodičů přispívat na jeho výživu. Jednoduše řečeno, k návrhu o rozvod musí být připojen pravomocný rozsudek týkající se nezletilých dětí.

České právo rozlišuje následující druhy rozvodů

1.sporný rozvod podle § 24 zák. o rodině
Na tento rozvod není právní nárok. To znamená, že soud po zvážení všech okolností případu manželství rozvést může, ale i nemusí.1 Soudce zkoumá příčiny rozvratu manželství, ne viny! a zjišťuje, zda je manželství tak hluboce a trvale rozvráceno, (tzv. kvalifikovaný rozvrat), že nelze očekávat obnovení manželského soužití. Takže soudce se v tomto případě ptá obou manželů na příčiny, proč se manželé chtějí rozvést a zkoumá, zda-li je ještě možné vzít v úvahu obnovení manželství, zejména jsou-li přítomny nezletilé děti.

2.nesporný rozvod, tzv. smluvený podle § 24a zák. o rodině
Jsou-li splněny zákonné podmínky, soud manželství rozvede. U rozvodového řízení se nezjišťují příčiny rozvratu manželství, na rozvod je právní nárok. Těmito zákonnými podmínkami jsou, že manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojil. Při soudním řízení manželé musí zároveň předložit písemné smlouvy týkající se vypořádání vzájemných majetkových poměrů po dobu po rozvodu a rovněž v případě nezletilých dětí opět pravomocný rozsudek o úpravě poměrů po dobu po rozvodu.  
Co se týče smlouvy o vypořádání vzájemných majetkových poměrů po dobu po rozvodu, ta je účinná pouze v případech rozvodu, o kterém bylo rozhodnuto podle pravidel tzv. smluveného rozvodu, protože jen ve spojení s tímto způsobem rozvodu založeném na dohodě manželů je zákonem „dovolena“. Dojde-li k rozvodu manželství podle § 24 zák. o rodině, platí nadále právní úprava vypořádání společného jmění manželů podle ustanovení Občanského zákoníku.2

3.ztížený rozvod
Termínem „ztížený rozvod“ by se dal charakterizovat třetí druh rozvodu, pokud se prokáže, že rozvod představuje nespravedlivou tvrdost do pokračujících osobních těžkostí jednoho z manželů. V případě, že s návrhem na rozvod nesouhlasí ten z manželů, který se porušením manželských povinností na rozvratu svazku převážně nepodílel a jemuž by byla rozvodem způsobena závažná újma, soud návrhu nevyhoví a manželství nerozvede, pokud mimořádné okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství.
Bohužel však ani procedura ztíženého rozvodu absolutně nezabraňuje realizaci rozvodu manželství. Výjimkou je proto případ, kdy manželé spolu nežijí po dobu delší než 3 roky. Potom soud manželství rozvede i přes nesouhlas jednoho z partnerů, je-li splněna podmínka hlubokého a trvalého rozvratu.

JUDr. Nina Rydlová provozuje právnickou praxi v advokátní kanceláři paní Silvie Walterové a pro Velko Epochu pracuje jako externí dopisovatelka. Na dotazy čtenářů je ochotna odpovědět na telefoním čísle: 733 756 580 nebo na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Čtěte také:

Česká právní poradna: Manželství z hlediska práva

Česká právní poradna: Reklamace, výměna zboží a vrácení peněz

Česká právní poradna: Co s problémovým psem?